Alimenty łatwiejsze do wyegzekwowania? 

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ustawodawca wprowadza kolejne przepisy, które mają ułatwić osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów ich skuteczne egzekwowanie.Jednym z nich jest nałożenie grzywny na pracodawcę za ukrywanie faktu zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego. O tym w jaki sposób nowe prawo ma pomóc w ściąganiu świadczeń pisze adw. dr Anna Malicka-Ochtera

10.02.2019

Stereotypy i uprzedzenia stoją za atakami na osoby transseksualne

Prawo karne Prokuratura Policja

Brakuje przepisów wprost odnoszących się do osób, które chciałyby dokonać korekty płci. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, iż osoby transseksualne borykają się z licznymi problemami. Są one przy tym często narażone na przemoc. Potrzeba więc stanowczej reakcji ze strony państwa - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

09.02.2019

Ustawa #Tata4minus uchwalona przez Sejm

Domowe finanse Emerytury i renty

Gdyby Sejm zdecydował się na przyjęcie ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez PO, to świadczenie mogłoby się nazywać #mama4plus i #tata4plus. Niestety, Sejm większością głosów przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która może zostać nazwana #tata4minus - pisze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

31.01.2019

Sąd odmawia rejestracji homoseksualnego małżeństwa, ale sprawa jeszcze nie przegrana

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.

31.01.2019

Nie unikniemy brexitu - otwarta jest kwestia czasu i kosztów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

W obliczu obecnego kryzysu politycznego nie sposób przewidzieć, kiedy i w jaki sposób Brytyjczycy opuszczą struktury unijne. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz zakładający wydłużenie okresu negocjacyjnego - uważa dr Elżbieta Sadowska-Wieciech z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

19.01.2019

Prof. Wiliński: Kalendarz dobrze promuje konstytucyjne prawa

Wymiar sprawiedliwości

Udało się w krótkiej i prostej formie zaprezentować niektóre z ważnych dla obywateli praw wynikających z Konstytucji. Wymagało to trochę pomysłowości i wysiłku ze strony prawników i grafików, ale wydaje się, że przekaz jest dla ludzi czytelny - tak prof. Paweł Wiliński komentuje ukazanie się kolejnego kalendarza "12 lekcji o Konstytucji".

29.12.2018

Dr Kawecki: Kradzież tożsamości najczęściej zdarza się w święta

Nowe technologie RODO

Bardzo częstą formą kradzieży osobowości są aktywne linki. Konsekwencją może być zaatakowanie złośliwym oprogramowaniem naszego komputera. O tych i innych pułapkach w okresie świątecznym, bo wtedy jest najwięcej naruszeń prywatności, mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

24.12.2018

Rozwód: Mediacja może pomóc przy podziale majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse

Sądowy podział majątku często poprzedzony jest długotrwałym i kosztownym procesem wyceny, a tryb notarialny wymaga zgodnego stanowiska. Tymczasem mediacja daje szansę wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, a przy tym skrócić proces, ograniczając koszty finansowe i psychologiczne - twierdzi radca prawny Przemysław Stasiak.

04.12.2018

Prof. Nowińska: Wyższe honorarium dla Sapkowskiego nieoczywiste

Prawo gospodarcze

Wynikająca z artykułu 44. Prawa autorskiego możliwość podwyższenia określonego w umowie honorarium w związku z wyjątkowym sukcesem rynkowym produktu może mieć zastosowanie w głośnej sprawie Andrzeja Sapkowskiego - twierdzi prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale zastrzega, że sprawa nie jest oczywista.

29.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie w pogoni za rzeczywistością

Prawo cywilne

Nie ma bardziej atrakcyjnej dziedziny prawa niż prawo autorskie, które daje możliwość obcowania także ze sztuką i z twórcami - mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że specyfiką tego prawa jest ciągłe poszukiwanie równowagi z przemianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi.

20.11.2018

Ubezpieczenie - wartość rzeczywista czy odtworzeniowa?

Prawo cywilne Domowe finanse

Przy podejmowaniu decyzji o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej domu lub mieszkania najczęściej pierwsze skrzypce gra jej cena. Im mniejsze koszty polisy, tym lepiej dla naszego portfela – myślimy. Jednak gdy dojdzie do sytuacji, w której nasze mieszkanie spłonie, zostanie zalane lub okradzione, oszczędność na kwocie składki okazać się tragiczna w skutkach.

11.11.2018

Rozwód, czyli jak przejść przez pole minowe

Prawo rodzinne

Rozwód oznacza silny stres i skrajne emocje. W takich warunkach łatwo o zaognienie konfliktu i przekreślenie szans na porozumienie. Jak podejść do rozwodu, by nie traktować go jak wojny? Dlaczego warto najpierw udać się do mediatora i psychologa, a dopiero potem do prawnika?

06.11.2018

Państwo i Kościół łamią konkordat

Administracja publiczna

Hierarchowie kościelni dość często próbują wpływać na decyzje władz publicznych i na proces legislacyjny, ale władze państwowe też mają na sumieniu próby ingerencji w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego - twierdzi dr hab. Paweł Borecki. Jego zdaniem 20 lat po wejściu tej umowy w życie przydałby się przegląd podstawowych jej zasad.

03.11.2018

Szkoda całkowita nie zawsze jest opłacalna

Prawo cywilne

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie orzekają szkodę całkowitą, bo dzięki niej wypłacają znacznie niższe odszkodowania. Niekiedy robią to bazując na nie do końca rzetelnym i dokładnym kosztorysie uszkodzeń oraz wycenie samochodu - pisze adwokat Grzegorz Prigan.

01.11.2018

Odszkodowanie z Auto Casco, nawet bez ważnych badań technicznych pojazdu

Prawo cywilne Finanse

Odmowa wypłaty odszkodowania z powodu braku badania technicznego, gdy stan techniczny pojazdu nie miał żadnego wpływu na powstanie szkody godzi w zasady współżycia społecznego. Sam brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym, nie jest równoznaczny z tym, że pojazd jest niesprawny, a tym bardziej nie może być kwalifikowany jako przyczyna szkody

27.10.2018

Prawo wielkich korporacji ważniejsze od państwowego

RODO

Globalne organizacje gospodarcze, w tym te prowadzące serwisy społecznościowe, wprowadzają swoje zasady regulujące postępowanie uczestników i klientów, które często są w sprzeczności z prawem państw...

26.10.2018

Alimenty, czyli finansowy pakt o nieagresji

Prawo rodzinne

Alimenty to nie reparacje wojenne – nie służą rekompensacji krzywdy. Nie powinny być wykorzystywane do ukarania ani też rozumiane jako kara - twierdzi adwokat dr Aleksandra Brodecka. Jak mówi, to po...

25.10.2018

Nie ma już uzasadnienia dla zmian czasu

Administracja publiczna

Korzyści wynikające z lepszego wykorzystania światła słonecznego – które były jednym z pierwotnych powodów wprowadzenia ponad sto lat temu w Niemczech, a później i w innych krajach zmiany czasu –...

18.10.2018