united kingdom
ukraine

Będzie druga waloryzacja rent i emerytur, gdy inflacja w I półroczu przekroczy 5 proc.

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Rząd chce, by waloryzacja rent i emerytur odbywała się raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. Wówczas będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń. Dodatkowa waloryzacja w roku będzie natomiast możliwa, gdy inflacja w pierwszym półroczu wzrośnie powyżej 5 proc. W takim przypadku przeprowadzona zostanie zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń.

22.03.2024

Pierwsze trzynastki jeszcze przed Wielkanocą

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty tzw. trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą. Osoby, które świadczenia pobierają 1, 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia - poinformował w piątek ZUS.

22.03.2024

Polacy coraz aktywniej poszukują pracy

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Aż 27 proc. Polaków deklaruje, że po raz ostatni zmienili pracę ponad 10 lat temu. Jednocześnie 20 proc. badanych dokonało zmiany pracy na przestrzeni ostatniego roku, a na rynku sukcesywnie wzrasta stopień mobilności zawodowej Polaków. O ile jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku 41 proc. badanych deklarowało, że poszukują nowej pracy lub planują w najbliższym czasie zmienić obecną, o tyle teraz ta liczba wzrosła do 44 proc. Wzrasta też odsetek pracowników otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy.

20.03.2024

Rząd chce wprowadzać dobre zmiany, ale nie liczy się z opinią zainteresowanych

Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy

Rząd przyjmie program dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń, pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Program będzie finansowany z budżetowej dotacji celowej, a dofinansowanie wynagrodzeń będzie mogło być wypłacane w formie dodatku motywacyjnego. To kolejny projekt resortu pracy procedowany w trybie odrębnym, choć zdaniem prawników powinien być konsultowany publicznie.

20.03.2024

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.

18.03.2024

Smsy do konsumentów o obniżce opłat za energię. RPO pisze do ministra klimatu

Rynek i konsument Domowe finanse

Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za prąd w 2023 r.  Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości obowiązku informacyjnego. Może bowiem odbierać możliwość skorzystania z obniżki osobom wykluczonym cyfrowo. Biuro RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

16.03.2024

Zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć to dyskryminacja?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2022 r., podobnie jak i w 2021 r., najliczniejszą grupą pobierających emerytury z ZUS były osobowy w wieku 65-69 lat (29,9 proc.), a średni wiek osób przechodzących na emeryturę wyniósł ponad 62 lata. W 2022 r. 96,5 proc. kobiet uzyskało emeryturę w wieku 60-64 lata, a 98 proc. mężczyzn w wieku 65 lat lub więcej. Resort pracy nie dysponuje jednak ekspertyzami na temat skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.

16.03.2024

Pożyczka w rodzinie może być bezpieczniejsza niż darowizna

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Nie istnieje żadne ograniczenie liczby i częstotliwości, ani wartości darowizn. Nie ma zatem przeszkód, aby np. siostra zawarła umowę darowizny na rzecz brata w lipcu, natomiast kilka miesięcy czy lat później, została zawarta kolejna umowa darowizny, tym razem z inicjatywy brata na rzecz siostry. Czasami bezpieczniejsze będzie jednak zawarcie umowy pożyczki – zwłaszcza, że stosunki w rodzinie mogą się popsuć. I pożyczka i darowizna w rodzinie są - pod pewnymi warunkami - zwolnione z podatku.

15.03.2024

W Senacie bez przełomu w sprawie prac legislacyjnych nad emeryturami dla rocznika 1953

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Senacka Komisja ds. Petycji poczeka na odpowiedź i uzupełnienie danych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania emerytur osób z rocznika 1953 oraz wypłaty odsetek od zaniżonych emerytur dla urodzonych wówczas osób. Dopiero wtedy podejmie decyzję w sprawie dalszych prac nad petycjami, które zawiesiła do czasu otrzymania odpowiedzi z resortu rodziny. Komisja natomiast nie podejmie dalszych prac nad petycją, która wnosiła o coroczną kwotową waloryzację emerytur i rent.

13.03.2024

Utrata statusu osoby zatrudnionej przez uczestnika PPK nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK z chwilą zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. I pozostaje nim nawet w sytuacji, gdy przestaje być już osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Są jednak sytuacje, gdy utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej może uniemożliwić mu dalsze oszczędzanie w PPK u tego pracodawcy. Będzie tak, gdy między jednym a drugim zatrudnieniem w danym podmiocie zatrudniającym - podmiot ten zmieni instytucję finansową.

12.03.2024

Wychowywanie czworga dzieci + praca z płaceniem ZUS = rekompensata?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Przepisy rekompensują przerwanie pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, natomiast nie przewidują dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci. Wprowadzenie dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci byłoby poważną zmianą w obecnie obowiązujących przepisach emerytalnych, sprzeczną z charakterem systemu – twierdzi MRPiPS. Resort nie prowadzi w tej chwili prac nad wprowadzeniem do systemu nowych dodatków, co nie oznacza, że takie prace nie mogą zostać podjęte w przyszłości.

09.03.2024

Dwie na trzy firmy nie planują podniesienia wynagrodzeń

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

78 proc. pracodawców zamierza utrzymać poziom zatrudnienia w najbliższym kwartale, a tylko co czwarta firma planuje podwyżki - wynika z najnowszej, 18. już edycji raportu Gi Group Holding „Barometr Rynku Pracy”. Tymczasem, na wzrost wynagrodzenia liczy blisko 60 proc. badanych pracowników, co czwarty z nich na poziomie nawet 21-30 proc.

08.03.2024

Wyższy próg do świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 marca 2024 roku wzrasta kwota graniczna dla świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest ona wyższa o ponad 261 zł od tej obowiązującej do końca lutego. Nowy próg dochodowy wynosi 2 419,33 zł brutto – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Daje to możliwość skorzystania większej liczbie osób ze tego świadczenia.

08.03.2024

MF: W 2025 roku koszt wzrostu kwoty renty socjalnej to 15,6 mld zł

Finanse publiczne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że wzrost kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę niesie ze sobą ryzyko zachwiania stabilności budżetu państwa. Za tym rozwiązaniem pójdzie też wzrost cen wielu usług i produktów dla osób z niepełnosprawnością, a z niektórych świadczeń mogą zostać całkiem wykluczeni.

06.03.2024

Wysokość renty socjalnej to wierzchołek góry lodowej. Potrzebna reforma systemu orzekania

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Tocząca się publiczna dyskusja o podniesieniu kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia w rezultacie sprowadza się do o wiele głębszego problemu, czyli reformy systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Ale także braku podstawowych badań o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w podobnej sytuacji życiowej, różnie określonej przez prawo. Należałoby więc zacząć od dużo bardziej podstawowej kwestii jak zmiana systemu orzekania niż odpowiedzi na pytanie, czy słuszne jest wprowadzenie renty socjalnej w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

05.03.2024

Pracownik z minimalną pensją nie uniknie egzekucji - rząd szykuje zmiany

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Egzekucja

Rząd analizuje zmiany dotyczące ograniczeń egzekucji długu z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pensja minimalna w ostatnich latach wystrzeliła w górę. Coraz więcej dłużników wykorzystuje tę ochronę, aby nie spłacać zaległości. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że zmiany są pożądane, nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, lecz też z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

05.03.2024

Obowiązki w zakresie PPK po przejęciu pracowników zależą od wielu czynników

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Jeżeli nowy pracodawca wstąpił w prawa i obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie PPK zawartej przez dotychczasowego pracodawcę, nie zawiera dla przejętych pracowników nowych umów o prowadzenie PPK. Przy ustalaniu obowiązków nowego pracodawcy w zakresie PPK znaczenie może mieć także np. nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

02.03.2024

Fiskus sprawdza i kwestionuje rozliczenia samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Rozliczenie samotnych rodziców to jedna z najkorzystniejszych preferencji podatkowych, która pozwala dużo zaoszczędzić. A to sprawia, że rośnie liczba sporów, bo fiskus coraz częściej kwestionuje takie zeznania. Prawnicy zwracają uwagę, że urzędnicy bardzo niejednolicie interpretują przepisy, zdarza się, że np. odmawiają matce prawa do rozliczenia z dzieckiem, ze względu na… zbyt częste kontakty z ojcem.

02.03.2024

Od marca emerytury i renty w górę. Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 marca 2024 roku nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Jest ona przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia wzrosną o 12,12 proc. Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł.

01.03.2024

Tysiąc złotych za pozew frankowy - reszta zależy od tego, czy będzie biegły

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe

Frankowicz, decydując się na walkę o unieważnienie umowy, musi liczyć się po pierwsze z kosztami związanymi z reprezentowaniem przez profesjonalnego pełnomocnika. To jednak nie wszystko - do tego dochodzą m.in. opłaty sądowe oraz koszty wynikające np. z powołania biegłych. Dzięki temu, że w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych wiele kwestii jest już wyjaśnionych, choćby przez TSUE, udział biegłych coraz częściej nie jest potrzebny.

01.03.2024