Epidemia koronawirusa może być podstawą do zmiany umowy najmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Nie ulega wątpliwości, że wybuch epidemii koronowirusa COV-19 o skali uzasadniającej wprowadzenie stanu epidemicznego czy epidemii bez terminu należy uznać za zdarzenie o charakterze siły wyższej - pisze adwokat dr Kamil Szmid. Jednak zastrzega, że unieważnienie na tej podstawie np. umowy najmu, albo obniżenie czynszu nie zawsze jest możliwe.

27.03.2020

Przemoc domowa – projekt noweli specustawy pogarsza sytuację ofiar

Prawo karne Prawo cywilne

Rządowy projekt nowelizacji specustawy o COVID-19 zawiera szereg unormowań mających poprawić sytuację różnych grup społecznych. Nie reguluje jednak narastającego w czasie pandemii problemu przemocy domowej. Projektowane zmiany wręcz pogarszają sytuację jej ofiar - pisze Filip Rak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.

27.03.2020

Prof. Romanowski: Umowa najmu powierzchni handlowej nie może być pułapką dla najemcy

Prawo cywilne Koronawirus

Wynajmujący twierdzą, że umów należy dotrzymywać, a zakaz handlu dotyczy poszczególnych sklepów, a nie centrów handlowych. Te pozostają otwarte, a więc wynajmujący realizują swoje zobowiązanie. Jednak najemca nie może korzystać ze sklepu zgodnie z celem zawarcia umowy, a tym samym nie musi regulować należności za ten okres - przekonuje prof. Michał Romanowski

27.03.2020

Utrata zdolności do spłacania długów i jak sobie z tym radzić

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Decyzje państwa związane z pandemią dotyczące przedsiębiorców są drastyczne. Od ponad dwóch tygodni nie działa gastronomia, placówki kulturalne i obiekty rekreacyjne i na razie oprócz projektów nikt realnie złótówki odszkodowania nie dostał. Kancelarie prawnicze radzą przeczekać kryzys, nawet stosując radykalne środki.

26.03.2020

Pół roku poczekają turyści na zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy - taką zasadę przewiduje skierowany w czwartek do sejmu projekt ustawy z pakietu tzw. tarczy antykryzysowej. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.

26.03.2020

SN: Akt oskarżenia musi być wniesiony przez prokuratora, a nie urząd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez prokuratora oświadczenia o zatwierdzeniu aktu oskarżenia sporządzonego przez Urząd Celny i wniesienie go ponownie nie wyeliminowało przeszkody i dalej nie można było prowadzić postępowania - orzekł Sąd Najwyższy i umorzył sprawę. Mimo, że prokurator generalny wniósł kasację na niekorzyść.

26.03.2020

UOKiK proponuje o połowę tańsze pożyczki w ramach tarczy antykryzysowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego – to jedna z propozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach tarczy antykryzysowej. - Nie pozwolimy, żeby konsumenci, którzy w czasie epidemii koronawirusa znajdą się w trudnej sytuacji, wpadali w pułapkę zadłużenia – zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

25.03.2020

Brzezińska-Grabarczyk: Pandemia może wpłynąć na wykonywanie umów i odpowiedzialność za ich niewykonanie

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

W związku z pandemią coraz więcej przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi wykonywania zawartych umów. Zadają sobie pytanie, czy kontrakty są nadal wiążące i co w sytuacji, gdy w wyniku koronawirusa nie zostaną wykonane. Trzeba pamiętać, że pandemia nie jest powodem do tego, by zawarte umowy przestały automatycznie obowiązywać – pisze Dorota Brzezińska-Grabarczyk.

25.03.2020

SO: Karą umowną nie można zmusić lekarza do podjęcia pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.

25.03.2020

Zimmerman: Mocna restrukturyzacja pilnie potrzebna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Panująca pandemia wirusa COVID-19 wymusza na ustawodawcy pilne działania zmierzające do ochrony gospodarki przed skutkami bezprecedensowego załamania rynku. Odroczenie spłaty rat kapitałowych zaproponowane przez banki to dobry początek i na pewno potrzebny nie tylko małym i średnim przedsiębiorcom, ale i tym największym

25.03.2020

Zakaz eksmisji uderzy w wierzycieli, ale bardziej w ofiary przemocy domowej

Prawo cywilne Pomoc społeczna Koronawirus

Obowiązujący w czasie epidemii koronawirusa zakaz eksmisji uderzy w właścicieli lokali i wierzycieli, nie będą mogli liczyć nawet na odszkodowania. Tymczasem komornicy już wstrzymali eksmisje i nie wyznaczają kolejnych terminów. W najgorszej sytuacji będą jednak ofiary przemocy domowej i znęcania się. Konieczne jest pilne uregulowanie ich sytuacji.

25.03.2020

Łatwiej o pomoc dla zadłużonych – już obowiązuje nowelizacja prawa upadłościowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.

24.03.2020

Epidemia koronawirusa może wyciąć niepubliczne przedszkola

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Koronawirus

O ile szkoły podczas przerwy wynikającej z epidemii mogą zdalnie kontynuować swoją działalność, to żłobki i przedszkola nie mają już za bardzo takich możliwości, bo ich główną funkcją jest opieka nad dziećmi. To może być poważny problem dla wielu niepublicznych placówek, bo rodzice buntują się, że musieliby płacić czesne za usługi, których nie otrzymują.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

Pakiet antykryzysowy ma także chronić kredytobiorców

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Ochrona konsumentów w tym kredytobiorców i pożyczkobiorców są wśród propozycji zmian w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej – poinformował w niedzielę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Będą tym pakiecie rozwiązania antylichwiarskie - dodała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

22.03.2020

SO: Obdarowany rażąco niewdzięczny, ale trzeba mu o tym powiedzieć

Prawo cywilne

Darowizna nie odwołuje się automatycznie z chwilą, gdy obdarowany okazał się rażąco niewdzięczny. Dlatego matka, która chce pozbawić córkę darowanej nieruchomości, musi ją o tym we właściwym terminie skutecznie zawiadomić - orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu. Nie wystarczy zatem wysłać listu na ostatni znany adres jej zamieszkania, bez pewności, że się z nim zapoznała.

22.03.2020

SN: Rozliczenie kredytu hipotecznego to co innego niż podział majątku po rozwodzie

Prawo cywilne

Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.

21.03.2020

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.

20.03.2020

SN: Starosta spóźnił się ze sprzeciwem, więc ponosi skutki

Prawo cywilne

Sąd odrzuca sprzeciw właściciela gruntu od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli został wniesiony po terminie - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dodał, że oddalenie powództwa dotykałoby podmiot, który terminu dopełnił, co nie jest dopuszczalne.

20.03.2020