united kingdom
ukraine

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.

22.04.2020

Minister sprawiedliwości chce uderzyć w lichwiarzy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przepisy dają nadal nadmierną swobodę oszustom do żerowania na ludzkiej ufności - stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I poinformował, że jego resort opracował zmiany w prawie ograniczające zyski lichwiarzy. Jedną z propozycji ma być zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości.

22.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn

Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.

21.04.2020

Mediacja w dobie koronawirusa? Tak, ale zgodnie z zasadami

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacja, także online, jest szansą na odciążenie sądownictwa w trakcie, ale też po epidemii koronawirusa. Warunkiem jest jedynie to by przebiegała zgodnie z przepisami i zasadami. Dojrzeli do niej prawnicy, czas przekonać też społeczeństwo - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Agnieszka Zemke-Górecka dziekan białostockiej izby i prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA.

20.04.2020

Biznes chce prawa do zawierania umów drogą elektroniczną

Prawo cywilne Koronawirus

Firmy leasingowe zawierają każdego roku ponad pół miliona umów. Wszystkie muszą być w formie pisemnej. W obecnych czasach jest to utrudnione. Prawo autorskie też wymaga, by przeniesienie praw odbywało się w tradycyjny sposób. Dlatego Polski Związek Leasingu walczy o prawo do zdalnego zawierania kontraktów.

20.04.2020

Sądy rozstrzygają spory związane z zakażeniem wirusowym i epidemią

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Problem odpowiedzialności za straszenie wirusem ptasiej grypy, a także za rozwiązanie umowy lub jej nienależyte wykonanie z powodu epidemii wirusem ebola znalazły finał w sądzie. Sądy z tego tytułu, jeśli zarzuty naruszenia są słuszne, nakazują wypłacenie zadośćuczynienia lub odszkodowanie i przeproszenie.

19.04.2020

SN: Pozwanie córki o unieważnienie umowy darowizny z matką

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Podjęcie przez byłą żonę, dłużniczkę powoda wspólnie z pozwaną ich córką takich działań, które uniemożliwiają skuteczne zaspokojenie wierzytelności zasądzonej na jego rzecz w postępowaniu działowym nie może być ocenione jako usprawiedliwione, dlatego umowa darowizny udziału w lokalu spółdzielczym jest nieważna - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2020

Czasopisma LEX online - udostępniamy bezpłatnie przez 60 dni

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Dla studenta

W najbliższych numerach czasopism wydawanych przez Wolters Kluwer Polska można znaleźć aktualne artykuły dotyczące m.in. przepisów wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Specjalnie dla naszych Czytelników otwieramy największą bazę czasopism prawniczych online, z której można korzystać za darmo przez 60 dni.

18.04.2020

SA: Dorosły brat ma prawo do zadośćuczynienia za krzywdę po śmierci siostry

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Siostra powoda została potrącona przez samochód i zmarła w wyniku doznanych obrażeń. Zmarła była najbliższą osobą dla powoda. Nie było jednak podstaw do uznania, że zadośćuczynienie dla powoda powinno wynieść aż 80 tysięcy złotych. To kwota znacznie zawyżona - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

18.04.2020

Nieoczywiste zasady weryfikacji umów w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W obecnym systemie prawnym brak jest szczególnej normy prawnej, która by w sposób automatyczny bez utraty umowy najmu pozwalała na redukcję zobowiązań najemcy - pisze adwokat dr Kamil Szmid, w nawiązaniu do rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustaw dla walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Ale dodaje, że wiele możliwości w tym zakresie stwarza Kodeks cywilny.

16.04.2020

Rząd i branża zachęcają: wybierz voucher – podróżuj później

Prawo cywilne Rynek i konsument

„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – tak Polska Organizacja Turystyczna, którą wspiera Ministerstwo Rozwoju, zachęca turystów, by korzystali z voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne, zamiast je odowoływać. POT właśnie rozpoczęła wspierającą polską turystykę kampanię internetową #WybierzVoucher.

14.04.2020

Pozwany o procesie może dowiedzieć się od… komornika

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W postępowaniu cywilnym obowiązuje nowa regulacja, która nakłada na powoda obowiązek doręczenia za pośrednictwem komornika korespondencji dla pozwanego, jeśli wcześniej nie udało się mu skutecznie doręczyć pism. Rozwiązanie budzi jednak zastrzeżenia - czy procedura ma szanse być zrealizowana w wyznaczonym w dwumiesięcznym terminie i czy nie godzi w prawa niektórych stron.

14.04.2020

SO: Park wodny nie odpowiada za klienta w japonkach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Choć park wodny odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka, nie można wymagać, aby zapobiegł wszystkim możliwym zdarzeniom wywołanym przez nieostrożne zachowania osób korzystających z niego. Mężczyzna, który nieuważnie poruszał się w nieodpowiednim obuwiu, sam jest sobie winny, że poślizgnął się na mokrej powierzchni – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.

12.04.2020

Rodzice poczekają na pieniądze za odwołane zielone szkoły

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus

Na pieniądze wpłacone na zielone szkoły, które zostały odwołane z powodu epidemii, rodzice będą musieli poczekać pół roku. Dokładnie 194 dni gwarantuje biurom podróży specustawa, tzw. „tarcza antykryzysowa” na zwrot kosztów. W ten sposób państwo całą odpowiedzialność za sytuację spowodowaną koronawirusem przesunęło z firm na konsumentów.

12.04.2020

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

11.04.2020

SN: Prezenty wręczone w czasie zażyłości mogą okazać się długiem po rozstaniu

Prawo cywilne

Ciężar dowodu co do wykazania wysokości łącznej kwoty pożyczki udzielonej byłej partnerce spoczywa na udzielającym. Trudności dowodowe wynikają z faktu, że pożyczka powyżej 500 zł nie została zapisana w formie umowy pisemnej. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji, który musi zbadać oświadczenia pozwanej o uznaniu długu lub zaprzeczeniu jego istnienia.

11.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Arbitrzy KIG przeprowadzili pierwszą rozprawę online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw zarówno w formie audio, jak i audiowideo.

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020