united kingdom
ukraine

Deweloperzy sygnalizują UOKiK zatory w księgach wieczystych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Z uwagi na stale wzrastający okres trwania postępowań wieczystoksięgowych Polski Związek Firm Deweloperskich zawiadomił o tym problemie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedłużające się postępowania wieczystoksięgowe stanowią aktualnie bowiem nie tylko barierę dla rozwoju branży deweloperskiej, ale również odbijają się negatywnie na sytuacji prawnej i finansowej konsumentów.

07.12.2021

SN: Zadośćuczynienie w sądzie karnym nie przekreśla szans pokrzywdzonych przed sądem cywilnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawomocny wyrok zasądzający z urzędu w postępowaniu karnym zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego (art. 46 § 1 k.k.) nie stwarza powagi rzeczy osądzonej w części, w której zadośćuczynienie nie zostało zasądzone - takiej treści uchwałę trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Okręgowy w Elblągu.

07.12.2021

SN: Sprostowanie do reportażu o "odświeżaniu jaj" w TVN nie jest nadużyciem prawa

Prawo cywilne RODO

Odmowa udzielenia wyjaśnień w reportażu nie przekreśla możliwości publikacji sprostowania. Nie jest więc nadużyciem prawa. Podobnie jak opublikowanie przez redakcję oświadczenia osoby zainteresowanej w internecie nie uchroni redaktora naczelnego od konieczności rzeczowego sprostowania dotyczącego faktów zaprezentowanych w materiale dziennikarskim.

06.12.2021

Klauzula wykonalności – magiczne słowa dla wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.

04.12.2021

SA: Szpital zapłaci ojcu 180 tys. zł za samobójstwo syna

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Myśli samobójcze były jednym z symptomów stanu chorobowego pacjenta. Jednak to nie mogło być okolicznością zwalniającą pozwany szpital od odpowiedzialności i obowiązku objęcia go szczególnym nadzorem. Dlatego dostrzegając związek przyczynowy między śmiercią syna powoda a zaniedbaniami w opiece nad nim, zasądził na rzecz rodziców zadośćuczynienie w wysokości 180 tys. zł.

04.12.2021

Wycieczki w niebezpieczne miejsca - biuro podróży odpowiada, ubezpieczyciel nie zawsze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pakistan, Sudan Południowy, Jemen, a nawet Syria. Biura podróży organizują wyjazdy do miejsc, które uważane są za niebezpieczne. Organizator odpowiada w takich sytuacjach, jeśli turysta ucierpi na skutek zamieszek. W przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i braku możliwości zapewnienia powrotu podróżnych do kraju - organizator turystyki powinien zapewnić na trzy noce zakwaterowania.

04.12.2021

ZUS: W tym roku zawarto już ponad 1,2 mln umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy

Od 1 stycznia do 30 września 2021 roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. W tym okresie przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. Największą grupą wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat – podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.12.2021

Ekolodzy na drodze cywilnej wstrzymali cięcia w Puszczy Białowieskiej

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd cywilny nakazał Lasom Państwowym zaprzestania wycinki drzew w najcenniejszych fragmentach Puszczy Białowieskiej. Postanowienie takie zostało wydane na wniosek o zabezpieczenie powództwa, który złożyła Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot w postępowaniu dotyczącym zaniechania naruszeń środowiska.

30.11.2021

Umowy zawierane przez internet w imieniu przedsiębiorcy - potrzebna zmiana przepisu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy zawieraniu umowy z przedsiębiorcą, w imieniu którego działa jego pracownik, nie można automatycznie zakładać, że dokonane czynności prawne, czy też ustalenia będą prawnie wiążące. Osoba taka powinna być upoważniona do działania w imieniu przedsiębiorcy. Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy umowa taka zawierana jest przez internet czy telefonicznie. Przydałaby się też zmiana przepisu.

30.11.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021

SN: Sędzia Widło sam wyłącza się od orzekania, bo wyrok może być nieważny

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do tej pory w Sądzie Najwyższym dochodziło do wyłączenia "nowego" sędziego, powołanego z udziałem nowej KRS przez "starych" sędzów. Teraz nastąpiło "samowyłączenie się". Sędzia Sądu Najwyższego Jacek Widło, rozpoznając skargę kasacyjną powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 8 listopada 2021 r., który orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest bezstronnym sądem.

29.11.2021

SN: Można się odwołać od postanowienia referendarza o kosztach sądowych apelacji

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Na postanowienie referendarza sądowego o odmowie zwolnienia od opłaty od apelacji, wydane w sądzie drugiej instancji, przysługuje skarga - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Według składu orzekającego, przemawiał za tym status referendarza, który nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie stronom gwarancji rzetelnego procesu.

29.11.2021

Portal do e-licytacji z nieruchomości już działa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Można już licytować nieruchomości na portalu e-licytacje komornicze - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem, serwis zwiększy skuteczność i transparentność aukcji oraz ograniczy możliwość zmowy cenowej. Ustawowe zmiany dotyczące e-licytacji obowiązują od 19 września br.

26.11.2021

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.

24.11.2021

SN: Nabywca nieruchomości nie jest pokrzywdzony przez upadłość dłużnika

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika nie jest przeszkodą do przysądzenia własności nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego, któremu prawomocnie udzielono przybicia przed ogłoszeniem upadłości dłużnika i który wykonał warunki licytacyjne - tak brzmi ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

23.11.2021

Będzie własność warstwowa - budowle nie tylko na gruncie

Prawo cywilne Polski Ład Nieruchomości

To co się buduje nie musi być ściśle związane z gruntem. W Nowym Jorku czy Chicago można kupić działkę abstrakcyjną, znajdującą się nad ziemią, tzw. puste powietrze. I nikogo to nie dziwi. Swoje uregulowania dotyczące własności warstwowej mają również m.in. kraje skandynawskie, Francja. Czy tak będzie i w Polsce? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami w tej sprawie.

23.11.2021

SN: Apelacja kredytobiorcy nie musi zaskarżać korzystnej części wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalna jest apelacja powoda od wyroku w części, w której oddalono jego żądanie główne w sytuacji, w której wyrok ten nie został zaskarżony w części uwzględniającej żądanie ewentualne - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, mając na uwadze interes prawny powoda w sporze z bankiem o unieważnienie umowy o kredyt frankowy i nieistnienie wierzytelności.

22.11.2021

Sprawca wypadku może zapłacić też za prywatne wizyty i sprzęt do rehabilitacji

Prawo karne Prawo cywilne

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może uzyskać świadczenia w toku postępowania likwidacyjnego. Niezadowolony z jego wyników może też podjąć decyzję o zgłoszeniu żądań na drodze procesu cywilnego i dochodzić realizacji swoich roszczeń w postępowaniu karnym. Możliwości jest wiele - tyle że roszczeń nie można kumulować, a świadomość społeczna o co i jak można walczyć jest nadal mała.

19.11.2021

TSUE: Klauzule waloryzacyjne mają być jasne, a sąd nie może ich naprawiać

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Postanowienia dotyczące indeksacji zamieszczone w umowie kredytu muszą określać zrozumiałą i obiektywną metodę ustalania kursu waluty tak, aby na jej podstawie konsument mógł samodzielnie określić kurs waluty obowiązujący danego dnia. A artykuł kodeksu cywilnego o badaniu okoliczności oświadczenia woli nie może służyć do naprawiania nieuczciwego postanowienia. Tak w czwartek uznał TSUE w kolejnej polskiej sprawie.

18.11.2021

WSA: Członek zarządu podważył swoje powołanie, ale i tak spłaci długi spółki

Prawo cywilne Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu chciała uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wskazując, że obejmując funkcję została wprowadzona w błąd przez byłego partnera. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli o wyrażeniu zgody na przyjęcie i pełnienie obowiązków w zarządzie nie miało jednak wpływu na orzeczenie o odpowiedzialności majątkowej.

18.11.2021