Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

13.05.2020

UOKiK sprawdza praktyki firmy sprzedającej prąd i gaz

Rynek i konsument

Handlowcy katowickiej spółki Enrex Energy, zajmującej się sprzedażą prądu i gazu, mogli podszywać pod pracowników sprzedawcy, z którego usług wcześniej korzystali konsumenci - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wszczął postępowanie wyjaśniające wobec tej firmy.

13.05.2020

Wicepremier: Rekompensaty za droższy prąd powinny być, ale nie ma decyzji

Rynek i konsument Domowe finanse

Rekompensaty za wzrost cen energii, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów – powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ale przyznał, że nie ma decyzji rządu w tej sprawie.

11.05.2020

Trzy miesiące na powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Prawo rodzinne

Po rozwodzie można wrócić do nazwiska sprzed ślubu - wystarczy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub - jeżeli ktoś przebywa za granicą - przed konsulem. Należy jednak pamiętać, by nie przegapić terminu, który wynosi trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.

11.05.2020

Zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski do 23 maja

Transport Koronawirus

W niedzielę, 10 maja, weszły w życie przepisy, które przedłużyły do 23 maja zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenie dotyczy lotów krajowych oraz międzynarodowych.

10.05.2020

Był projekt w sprawie rekompensat za energię, ale nie wiadomo czy będzie ustawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.

10.05.2020

Nowe narzędzia rozwiązywania problemu przemocy domowej

Prawo karne

Policja zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. - Ustawa antyprzemocowa daje nowe narzędzia, aby problem przemocy był skutecznie rozwiązywany. To istotny krok w udoskonalaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym – powiedział w sobotę w Zamościu wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

09.05.2020

Ministerstwo cyfryzacji: Nie będzie konkurencyjnych e-znaczków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej

09.05.2020

Wybory korespondencyjne odłożone, ale poczta ma dane wyborców

RODO Wybory

Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.

08.05.2020

Wiceszefowa KE: Wybory mają być zgodne z międzynarodowymi standardami

Decyzja w sprawie przeprowadzenia lub odłożenia wyborów musi być zgodna z międzynarodowymi standardami demokratycznymi i przestrzegać fundamentalnych wartości z traktatu UE. To kluczowe, by zapewnić legitymizację władzy - tak do sytuacji w Polsce odnosi się Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

07.05.2020

UOKiK sprawdza praktyki firmy Szybka Gotówka

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zawyżone opłaty i rolowanie pożyczek, automatyczne refinansowanie chwilówek w przypadku braku spłaty w terminie, a także pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych - to powody postępowania wyjaśniającego wobec firmy Szybka Gotówka, która oferuje krótkoterminowe pożyczki przez internet.

07.05.2020

"Wrzutki" do specustaw bez związku z pandemią i niektóre na dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ustawy antykryzysowe służą rządzącym także do "przemycania" rozwiązań budzących wątpliwości i - co gorsza - mających obowiązywać także po kryzysie. To np. zmiany dotyczące odwoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sposobu wyboru delegatów do samorządu prokuratorów czy modyfikacja przesłanek powoływania członków komisji ds. pedofilii.

07.05.2020

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus

Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.05.2020

W czasie epidemii będzie też "tarcza mieszkaniowa"

Finanse publiczne Budownictwo Koronawirus

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS - taki pakiet mieszkaniowy za ok. pół miliarda złotych rocznie do 2024 r. - zapowiada Jadwiga Emilewicz,

04.05.2020

Human Rights Watch: W Polsce szykują niedemokratyczne wybory

Administracja publiczna Wybory

Apelujemy by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne - napisała w opublikowanym właśnie oświadczeniu Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Organizacja krytykuje zmianę sposobu głosowania na korespondencyjny jako ryzykowny aspekt zaburzający uczciwość i transparentność tych wyborów.

01.05.2020

Po 6 maja rodzice mają wybór: przedszkole lub dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 6 maja samorządy mogą otwierać miejsca opieki nad najmłodszymi, czyli żłobki i przedszkola. Nie odbierze to jednak rodzicom prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzic ma wybór i sam może zdecydować czy zostać z dzieckiem w domu i pobierać świadczenie, nawet jeśli przedszkole lub żłobek są otwarte, czy wysłać dziecko do placówki i wrócić do pracy.

01.05.2020

Będą dodatkowe pieniądze dla zwolnionych z pracy przez koronawirusa?

Domowe finanse

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące.

01.05.2020

16 lat w Unii - zagrożenia wynikające z pandemii i niebezpieczne negowanie prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.

01.05.2020