Kolęda w pandemii - jeśli biskup nie przełożył, formę wizyty duszpasterskiej ustali proboszcz

Koronawirus

W Archidiecezji Warszawskiej proboszczowie będą decydowali o tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, tak zwana kolęda. Powinni wziąć pod uwagę opinie wiernych, a przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne. Archidiecezja Krakowska zdecydowała o przełożeniu kolędy na czas po pandemii. Z wizyty duszpasterskiej rezygnuje też Archidiecezja Gdańska.

01.12.2020

Rzecznik Finansowy za prawem do zadośćuczynienia dla bliskich ofiar wypadków

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Najbliższym osoby ciężko i nieodwracalnie poszkodowanej np. w wypadku komunikacyjnym, należy się zadośćuczynienie - uważa Rzecznik Finansowy, który złożył istotny pogląd w sporze dotyczącym uprawnienia do zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

01.12.2020

NFZ informuje o perinatalnej opiece paliatywnej. Będzie publikacja aborcyjnego wyroku TK?

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w 16 podmiotach w Polsce prowadzona jest perinatalna opieka paliatywna od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Niewykluczone, że publikacja ta ma towarzyszyć wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa z ustawy jedną z przesłanek pozwalających na przerywanie ciąży.

30.11.2020

127 mld zł przekazano w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Prawo rodzinne Koronawirus

Takie wsparcie - jak poinformowała minister rodziny Marlena Maląg - trafiło do 6,5 mln dzieci. Dodała, że coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. W porównaniu z 2015 r. spadek ten wyniósł w 2019 r. aż 39 proc. Pewnym wsparciem ma być program "Rodzina pozytywnie nakręcona", w ramach którego będzie można wygrać m.in. sprzęt do nauki zdalnej.

30.11.2020

Więcej praw dla funkcjonariuszy - groźne dla naszych pieniędzy

Administracja publiczna Policja

Rząd przygotował projekt wdrażający mechanizm, który pozwoli służbom specjalnym na łatwiejszy dostęp do informacji o stanie majątkowym obywateli. Obejmą tym samym informacje o bankach i SKOK-ach, skrzynkach bankowych i kontach. Funkcjonariusz, który będzie przeglądać dane nie zostanie przez UODO skontrolowany.

29.11.2020

Przemoc wobec dziecka - za brak reakcji nawet 3 lata więzienia

Prawo rodzinne

Przemoc wobec dziecka może przyjmować różną formę - to nie tylko krzywdzenie fizyczne, ale też psychiczne, zaniedbywanie, wykorzystywanie seksualne. Sąsiedzi wiedząc o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami powinni reagować - ma to nie tylko wymiar moralny, ale też oparcie w przepisach i może za to grozić nawet do trzech lat więzienia.

29.11.2020

Zakupy w wolną niedzielę 6 grudnia jeszcze niepewne

Rynek i konsument

Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w sprawie ustawy, dzięki której niedziela, 6 grudnia, będzie mogła być dniem handlowym - zapowiedział marszałek Ryszard Terlecki. Zniesienie zakazu handlu w jedną niedzielę, zakłada ustawa związana ze zwalczaniem skutków koronawirusa, uchwalona 27 listopada br.

29.11.2020

Policja zamiast kolędników? - świąteczne nakazy raczej nie do wyegzekwowania

Prawo karne Koronawirus

Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.

28.11.2020

Gracze na dopingu technologicznym i bez prawnego zabezpieczenia

Prawo karne Prawo cywilne Nowe technologie LegalTech

W e-sporcie czyli grach komputerowych, choć to świat wirtualny, może dojść do kradzieży rzeczy i praw, do oszustw, do korupcji i nawet do... niedozwolonego dopingu. Z tym, że w odróżnieniu od fizycznego sportu, jest to doping technologiczny. Eksperci uważają, że tę sferę trzeba uregulować prawnie, gdyż chodzi o duże pieniądze, wielki biznes i bezpieczeństwo uczestników.

28.11.2020

Senat za rozszerzeniem pomocy finansowej na cele mieszkaniowe

Budownictwo

TBS-y będą mogły skorzystać z większego wsparcia finansowego z funduszu dopłat przy tworzeniu lokali na wynajem - wynika z jednej z poprawek, jakie w piątek Senat zaproponował do tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dopłat do czynszu dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

28.11.2020

Parlament Europejski: W Polsce jest już faktyczny zakaz aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Po wydaniu przez trybunał Konstytucyjny wyroku z 22 października doszło do „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce" - stwierdził w przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski. Niewiążącą prawnie rezolucję poparło 455 europosłow, 145 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.

26.11.2020

Opłata mocowa podwyższy w przyszłym roku ceny energii

Rynek i konsument

Najpóźniej w poniedziałek prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosi stawki opłaty mocowej, która od stycznia pojawi się na rachunkach odbiorców energii elektrycznej. W ten sposób konsumenci energii pokryją koszty rynku mocy, szacowane w 2021 r. na ok. 5 mld zł.

26.11.2020

Użytkowanie – jeden ze sposobów na korzystanie z cudzych rzeczy

Prawo cywilne

Jak wynika z Kodeksu cywilnego, jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych jest użytkowanie. Dzięki niemu możemy korzystać z cudzych rzeczy. Zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Wykonywanie użytkowania nieruchomości można również ograniczyć do jej oznaczonej części.

25.11.2020

Fundacja Helsińska: Ograniczenie spotkań świątecznych naruszy konstytucję

Prawo karne Koronawirus

Ograniczenie liczby osób w trakcie spotkań prywatnych, w tym świątecznych jest niezgodne z Konstytucją - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w stanowisku przesłanym rządowi w odniesieniu do kolejnego projektu rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia związane z pandemią.

25.11.2020

Zakaz lotów do 9 krajów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od środy 25 listopada do 8 grudnia br. będzie obowiązywał zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Do północy we wtorek zakaz dotyczył 10 krajów. Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw.

24.11.2020

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.

24.11.2020

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

Prezydencki projekt w sprawie aborcji teraz czeka na uzasadnienie TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.

24.11.2020

Na razie bez przymusowych szczepień na COVID-19, choć przepisy mało precyzyjne

Opieka zdrowotna Koronawirus

Znowelizowana ustawa o chorobach zakaźnych pozwoli nakładać na każdego, więc również na osoby zdrowe, "obowiązek stosowania środków profilaktycznych i zabiegów". Pojawiły się głosy, że to może być furtka do poddania wszystkich obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19. Tak nie jest - ale nie wiadomo za bardzo, jakie "zabiegi" ustawodawca ma na myśli.

24.11.2020

Święta tylko w gronie domowników - rząd konsultuje projekt

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie Bożego Narodzenia. Według założeń rządu jego celem jest to, by ludzie ograniczyli swą aktywność także w okresie świąt, "bo to jedyny i najważniejszy element pozwalający zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem".

23.11.2020