UE przyspiesza prace nad paszportami szczepień, w Polsce będą certyfikaty

Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień. Obejmują one strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej Unii Europejskiej. Polski rząd w tych pracach uczestniczy, ale woli mówić o certyfikatach.

23.04.2021

W części województw ograniczenia epidemiczne trochę mniejsze

Koronawirus

W 11 województwach o stosunkowo niskiej liczbie zakażeń od poniedziałku przywracana jest nauka klas I - III w szkołach w systemie hybrydowym. Od tego dnia będą tam mogły też wznowić działalność niektóre zakłady usługowe, m.in. fryzjerskie i kosmetyczne. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw. Kolejne zmiany w tym kierunku mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu.

22.04.2021

UE zakaże wykorzystywania sztucznej inteligencji do oceny obywateli przez rządy

Rynek i konsument Nowe technologie

Nie wolno będzie używać sztucznej inteligencji do oceny punktowej obywateli przez rządy - to jeden z przedstawionych w środę przez Komisję Europejską elementów regulacji dotyczącej technologii sztucznej inteligencji (AI). Jej wprowadzenie spowoduje, że systemy sztucznej inteligencji, które uznaje się za wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa, źródeł utrzymania i praw obywateli, zostaną zakazane.

21.04.2021

Informatyzacja postępowań ma usprawnić upadłości konsumenckie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Dzięki zamianom ujednolicone zostaną zasady wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz późniejszej nowelizacji Prawa upadłościowego.

20.04.2021

RPO: Młodzi obywatele też mają prawo do protestu

Prawo rodzinne

Osoby niepełnoletnie mają prawo do demonstrowania swoich poglądów, korzystając z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa a także udziału w pokojowych zgromadzeniach publicznych. Ograniczenia stosowane przez władze – i egzekwowane przez policję – są niekonstytucyjne, bo nie mają odpowiedniego umocowania w ustawach, a łamią wolności zapisane w konstytucji - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

17.04.2021

Policyjne drony w akcji - mandat może spaść z nieba

Prawo karne Policja RODO

Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.

17.04.2021

Będzie obowiązkowa 5-dniowa kwarantanna w Holandii

Koronawirus

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny został już przekazany do izby niższej parlamentu. Naruszenie tego obowiązku będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.

16.04.2021

RPO: Pozew zbiorowy frankowiczów ocenić na gruncie prawa europejskiego

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Ocena spornych postanowień dotyczących przeliczeń walutowych musi być dokonywana w świetle postanowień unijnych traktatów i aktów przyjętych przez instytucje UE, w tym dyrektyw - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że według prawa unijnego konsument jest w gorszym położeniu niż przedsiębiorca, dlatego sądy mają obowiązek badać abuzywność takich umów.

16.04.2021

Inspekcja Handlowa: W połowie sklepów nieprawidłowe informacje o cenach

Rynek i konsument

Nie wszyscy sprzedawcy prawidłowo informują o cenach sprzedawanych towarów. Inspekcja Handlowa sprawdziła w ponad 2,2 tys. sklepach i w co drugim z nich wykryła nieprawidłowości w tym zakresie. Inspektorzy sprawdzili m.in. oznaczenie ceną ponad 470 tys. partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło prawie 60 tys. partii (12,4 proc.).

16.04.2021

Ograniczenia przedłużone o tydzień, nie będzie wyjazdów na majówkę - jest rozporządzenie

Koronawirus

Obowiązujące od 27 marca br. zasady dotyczące handlu, usług, zgromadzeń i kościołów zostaną przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Natomiast od poniedziałku czynne mają być żłobki i przedszkola. Dozwolone będzie uprawianie sportu w obiektach otwartych. Do 3 maja nieczynne będą hotele i miejsca noclegowe. W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie w tej sprawie.

15.04.2021

Ceneo i opineo nie będą już usuwać negatywnych opinii

Pod naciskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów portale ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen wystawianych przez konsumentów. Z informacji zebranych przez Urząd wynika, że portale udostępniały narzędzia do komunikacji między klientem a sprzedawcą, ale usuwały negatywne oceny, a tym samym zaburzały statystyki.

15.04.2021

UE: Kolejny krok na drodze do koronapaszportów

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Według założeń ich wprowadzenie ma ułatwić otwarcia się turystyki tego lata. Paszporty miałyby pozwolić podróżować po UE zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu.

14.04.2021

UOKiK: Nie będzie zgody na ujemne oprocentowanie oszczędności

Prezes Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwerężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę.

14.04.2021

Pierwsza prezes SN chce rzetelnej procedury dla kierowców, którym odebrano prawo jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy o kierujących pojazdami, w szczególności przepisów odbierania prawa jazdy z zasadą demokratycznego państwa prawa oraz gwarancjami procesowymi. Jej zdaniem nie może być tak, że policja decyduje o odebraniu dokumentu, a sąd tylko potwierdza tę decyzję.

13.04.2021

Nadmiarowe zgony - Polska w niechlubnej „czołówce” krajów UE

Koronawirus

Brytyjski dziennik Financial Times zebrał i przeanalizował dane dotyczące nadmiernej śmiertelności. Polska w tym zestawieniu z około 20 proc. wzrostem zgonów zajmuje w Unii Europejskiej wysokie 5 miejsce. Wskutek zakażenia COVID-19 do tej pory zmarło na świecie ponad 2,8 mln ludzi.

11.04.2021

Za psa bez smyczy można zapłacić 500 zł

Prawo karne

Za psa bez odpowiedniego nadzoru, szczególnie jeżeli zachowanie zwierzęcia będzie sprowadzało zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, mandat karny wyniesie 500 zł. Od soboty 10 kwietnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu wykroczeń i od tego dnia zaczęły obowiązywać nowe mandaty za niedopilnowanie psa.

10.04.2021

Odstąpienie od umowy ratunkiem przy nieudanych zakupach 

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy rozważamy dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu, możemy odczuwać obawę, iż zamówiony towar nie spełni naszych oczekiwań. Na szczęście ustawodawca daje kupującym prawo do odstąpienia od umowy. Korzystając z tego uprawnienia nie musimy wyjaśniać przyczyn, dla których nie chcemy zatrzymać zakupionej rzeczy.

10.04.2021

Prezydent czasem wetuje, ale Sejm sprzeciwu nie zauważa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W czasie prawie sześciu lat sprawowania urzędu Andrzej Duda odmówił podpisania tylko 10 ustaw. Jednak nie można tego traktować jako uznania dla dobrej roboty legislacyjnej parlamentu. Podobnie jak to, że Sejm nie głosuje nad wetami prezydenta nie oznacza tylko, że nie ma kwalifikowanej większości do ich odrzucenia, albo że przyznaje się do uchwalenia wadliwej ustawy. Regułą jest uchwalanie kolejnej noweli lub zupełna "cisza legislacyjna".

10.04.2021

Premier: Rozmowy w UE o koronapaszportach na wstępnym etapie

Koronawirus szczepienia

Komisja Europejska zapowiedziała, że w połowie czerwca mają pojawić się paszporty szczepionkowe, ułatwiające podróżowanie. Tymczasem w czwartek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozmowy w UE na temat są na wstępnym etapie. Chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się. - powiedział.

08.04.2021