united kingdom
ukraine

Neo-sędzia w składzie? Sąd zwraca sprawę do ponownego rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości

Warszawski sąd apelacyjny uchylił właśnie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga dotyczące tymczasowego aresztowania z powodu... nienależytej obsady sądu pierwszej instancji. Chodzi o tzw. neo-sędzię powołaną na stanowisko na podstawie opinii neo-KRS. SA przywołał przy tym m.in. wyroki TSUE, ETPC i Konwencję o Ochronie Praw Człowieka.

26.02.2024

Coraz bliżej do wyłonienia prokuratora krajowego, kandydaci przedstawią swoje wizje prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Na poniedziałek, 26 lutego, zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów na prokuratora krajowego. Prowadzić je będzie specjalny zespół z wiceminister Marią Ejchart na czele. Mają zostać zaprezentowane wizje zmian w Prokuraturze, przy czym jedna zostanie prawdopodobnie narzucona odgórnie, bo jak już zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar, jedną z planowanych zmian w ramach przywracania praworządności jest rozdzielenie funkcji ministra i prokuratora generalnego.

26.02.2024

Sprawa frankowa łatwiejsza, ale na zniżkę u pełnomocnika nie ma co liczyć

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Inflacja w połączeniu z długim czasem trwania postępowań dotyczących kredytów frankowych wpływają na to, ile adwokaci i radcowie prawni biorą od frankowiczów za prowadzenie spraw frankowych. Podstawowa stawka to obecnie więcej niż 10 tys. zł i to za prowadzenie sprawy w I instancji. Dodatkowo trzeba zapłacić za apelację, a często i procent od wygranej. Decydowanie się na tańszą opcję wiąże się jednak z jeszcze większym ryzykiem.

26.02.2024

Chcemy spopularyzować mediacje na serio? Zróbmy to po amerykańsku!

Wymiar sprawiedliwości

Często w publicznych dyskusjach słyszy się, że „usposobienie Amerykanów”, czy też inne mityczne tezy, jak np. rzekoma „otwartość na zmiany” powodują, że bardziej niż np. Polacy, skłonni są do zawierania ugód. Aktualny czas reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości, to być może idealny moment, aby z tego rodzaju infantylnymi mitami zerwać - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

24.02.2024

Wszczęto odwoływanie ze stanowisk prezesa i wiceprezesa SO w Poznaniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odwoływani sędziowie utracili zaufanie i autorytet wśród podległych im służbowo sędziów, co dodatkowo uniemożliwia im wykonywanie funkcji. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości podało w piątek, że minister wystąpił do kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z funkcji prezesa tego sądu sędziego Daniela Jurkiewicza oraz z funkcji wiceprezesa sędziego Michała Inglota. Jednocześnie zostali zawieszeni w pełnieniu czynności.

23.02.2024

TSUE podpowie, kiedy mebel może być utworem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność przemysłowa

Po raz kolejny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się twórczością użytkową w kontekście praw autorskich. W sprawie C-795/23 Konektra, w której do Trybunału skierowano pytania prejudycjalne dotyczące kryteriów ochrony prawnoautorskiej twórczości zdeterminowanej funkcjonalnie, spór dotyczy zakwalifikowania regału modułowego jako utworu - pisze Bartosz Mazurek, Junior Associate w praktyce prawa własności intelektualnej kancelarii Bird & Bird.

23.02.2024

Spec-rzecznik MS zamiast sędziego Schaba. Sprawa sędzi Barańskiej - umorzona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziego nie można karać dyscyplinarnie za popełniony błąd. Uruchomienie postępowania dyscyplinarnego o ukaranie sędzi Barańskiej było błędem – stwierdziła w czwartek Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Zachowanie sędzi obwinionej nie było bezprawne ani zawinione, ani też szkodliwe społecznie, miała prawo do własnej interpretacji przepisów - dodał Sąd Najwyższy.

23.02.2024

Kozak: Warunkowe przedterminowe zwolnienie, przepisy nie nadążają za praktyką

Wymiar sprawiedliwości

Obrońca, działając na korzyść klienta, chce by warunkowe przedterminowe zwolnienie nastąpiło w najszybszym możliwym terminie. Musi więc złożyć wniosek zanim upłynie data, w której sąd może skazanego zwolnić. Dlaczego? Bo na rozpoznanie takiego wniosku i to w I instancji, czeka się nie krócej niż 2-3 miesiące. Problem w tym, że część sędziów uznaje wówczas, że wniosek był przedwczesny - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.02.2024

Mec. Czaja: Mediacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań

Wymiar sprawiedliwości

Mediacji obligatoryjnej nie powinniśmy się bać. To rozwiązanie działa w innych krajach europejskich i się sprawdza, a główną zaletą, poza odciążeniem sądów, jest zwiększanie świadomości obywateli. Tyle że same przepisy nie wystarczą. Do tego trzeba przygotować także sądy, profesjonalnych mediatorów i pełnomocników - mówi w rozmowie z Prawo.pl Jacek Czaja, radca prawny, dyrektor International Academy of Dispute Resolution i laureat III miejsca w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.

23.02.2024

Sejm na najbliższym posiedzeniu ma zająć się sprawą Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 6 marca mają być przedstawione uchwała i ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. Środowisko prawnicze jest zgodne, że najprostszym do rozwiązania problemem będzie kwestia trzech sędziów dublerów, zdecydowanie więcej wątpliwości budzi unieważnienie wyboru Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Piotrowicza.

22.02.2024

Rzecznik TSUE: Komornik może sprzedać bazę danych w postępowaniu egzekucyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy w postępowaniu egzekucyjnym można sprzedać bazę danych po to, by z uzyskanej kwoty zaspokoić wierzyciela. Haczykiem jest to, że sprzedaż ma się odbyć bez uzyskiwania zgody osób wpisanych do tej bazy. Na razie w sprawie wypowiedział się Rzecznik Generalny TSUE, który stwierdził, że pod pewnymi warunkami jest to dopuszczalne.

22.02.2024

System powinien wspierać, a nie wiktymizować osoby zgwałcone

Wymiar sprawiedliwości

Polską bolączką jest nie tylko definicja gwałtu, ale również brak rozwiązań i procedur, które umożliwiałyby otoczenie osoby pokrzywdzonej przestępstwami seksualnymi opieką medyczną, psychologiczną i innych wsparciem umożliwiającym pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności. Swoje propozycje w tym zakresie ma Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, która 22 lutego rusza z kampanią "Na gwałt".

22.02.2024

Okazja w TK - z pakietem premium zabezpieczenie bez formalności

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego wyczerpano drogę prawną - poinformowało nas biuro prasowe TK. Problem w tym, że powinien to zrobić wcześniej - tym bardziej, że wydał postanowienie zabezpieczające. W dodatku za rozpatrzenie skargi Trybunał Konstytucyjny zabrał się wyjątkowo szybko - mocno zawyżając średnią.

22.02.2024

Pozew "na nowo" od kilku miesięcy, pełnomocnik musi uważać na wnioski dowodowe

Wymiar sprawiedliwości

Od ponad pół roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Dla sądów to usprawnienie pracy, dla pełnomocników - jak sami podkreślają - trudności. Skarżą się m.in. na zbytni formalizm, który stawia ich przed wymogami wyższymi niż należyta staranność.

22.02.2024

MS: Pewne podstawy odwołania prezesa Schaba

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że zgodnie z art. 27 par. 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) prezes sądu może być odwołany przez ministra w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości. W tym przypadku chodzić ma o sędziego Piotra Schaba. On sam jednak decyzję o pozbawieniu go stanowiska określa jako bezprawny dekret.

21.02.2024

SN: Emeryt pracujący w innym zakładzie korzysta ze świadczeń ZFŚS

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest emerytem, byłym pracownikiem w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 21 lutego br.

21.02.2024

Przełomowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja dwóch Izb Sądu Najwyższego, podobnie - skargi nadzwyczajnej, znaczne ograniczenie wpływu prezydenta na SN, wzmocnienie samorządu sędziowskiego i delegacja sędziów powszechnych do SN w drodze otwartego konkursu prowadzonego przez KRS – to najważniejsze zmiany społecznego projektu ustawy o Sądzie Najwyższy.

21.02.2024

Minister sprawiedliwości na Radzie UE o przywracaniu praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz wiceminister Krzysztof Śmiszek, w trakcie posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych, przedstawili plan działań polski w sprawie przywracania praworządności. Główne zaplanowane punkty reformy dotyczą KRS, SN, TK oraz rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Wcześniej minister zapowiadał w sumie dziewięć ustaw.

20.02.2024

Nowela ustawy o KRS coraz bliżej Sejmu - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła właśnie przedstawionym przez ministra sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada on m.in., że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie przez Sejm, jak to ma miejsce od 2018 r. MS pierwszą wersję poprawiło - m.in. wyłączając ze zgłaszania kandydatów przez samorządy prawnicze i obywateli.

20.02.2024

SN: Skarga kasacyjna o wynagrodzenie za służebność - odrzucona

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrębne dochodzenie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej od samego ustanowienia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej osoby fizycznej w takiej sprawie prowadzonej z udziałem kilkorga innych osób. Skarga staje się dopuszczalna wyłącznie w razie przekroczenia wartości progowej, czyli 50 tysięcy złotych.

20.02.2024