Przegląd Sądowy nagrodził książki przydatne w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dr Agnieszka Skorupka z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała za książkę "Dopuszczalność dowodu sprzecznego z prawem w sądowym postępowaniu cywilnym" nagrodę główną w konkursie Przeglądu Sądowego na książkę prawniczą najbardziej przydatną dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2018 roku. Wśród nagrodzonych są także Karolina Panfil i Małgorzata Serwach.

19.02.2020

SN przekazuje sprawę emerytur SB-eckich 7 sędziom i czeka na wyrok Trybunału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Wysokość obniżonych świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy oceni pod kątem odpowiedzialności zbiorowej i praw człowieka 7-osobowy skład Sądu Najwyższego. Tak postanowiła Izba Pracy 19 lutego br. w składzie trzech sędziów, pozostawiając pierwszeństwo orzekania Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w tej sprawie zbierze się 17 marca br.

19.02.2020

Wysłuchanie publiczne senackiego projektu ustawy o KRS zaplanowano na 3 marca

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce w ostatnich latach ważne ustawy są często tworzone w dużym pośpiechu. Senackie komisje chcą, aby inaczej było z senackim projektem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. We wtorek zdecydowały o zastosowaniu procedury wysłuchania publicznego w jego sprawie. Odbędzie się ono 3 marca.

19.02.2020

Pobyt w "psychiatryku" bez zgody pacjenta - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym bez swojej zgody. Musiał to zatwierdzić ordynator podając przyczynę izolacji - i...wpisał nieprawdziwą - próbę samobójczą. Sądy sprawę przeciwko lekarzowi umorzyły, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że rażąco naruszyły przy tym prawo procesowe.

19.02.2020

Transgraniczne uprowadzenia dzieci - przepisy są, realizacja trudna

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Z roku na rok wzrasta liczba spraw dotyczących transgranicznych uprowadzeń dziecka. Jak mówią prawnicy ich wspólna cechą jest skomplikowanie. W grę wchodzą nie tylko międzynarodowe przepisy, ale też konflikt między rodzicami, różnice kulturowe i nierzadko religijne. Zazwyczaj nie kończą ich też prawomocne orzeczenia, bo rzadko przegrywający rodzic dobrowolnie oddaje dziecko.

19.02.2020

Obchody 30-lecia KRS w skromnym gronie i zbojkotowane przez byłych członków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano w wtorek obchody 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent przysłał list, rząd reprezentowali wiceministrowie. Nie przybyli sędziowie zasiadający w Radzie poprzednich kadencji. - To nie jest zachowanie właściwe - ocenił przewodniczący Leszek Mazur.

18.02.2020

Już dwie wątpliwe listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Drugi sędzia wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa, obok sędziego Nawackiego, mógł nie uzyskać wymaganej liczby podpisów. Lista poparcia do KRS sędziego Jędrzeja Kondka zawiera błąd: na drugiej karcie nie napisano z jakiego sądu jest ten kandydat, a jego nazwisko dopisano inną czcionką. Może to budzić podejrzenia, że była przedstawiona do podpisu in blanco.

18.02.2020

Represje wobec prokuratora i sędziego za kwestionowanie statusu "nowego" sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator Rejonowy w Zgorzelcu został odwołany ze stanowiska, bo nie wykonał polecenia, by wnosić o wyłączenie sędziów, którzy podważają status sędziów powołanych na wniosek nowej KRS. Natomiast "niewyłączony" sędzia ma postępowanie dyscyplinarne za zadanie pytanie prawnego SN w sprawie sędziego powołanego przez nową KRS.

17.02.2020

Nadużycie praw procesowych może skończyć się sankcjami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizując procedurę cywilną ustawodawca przewidział, że strona, która czyni z przepisów procesowych użytek niezgodny z celem regulacji prawnych, nadużywa praw procesowych. Sąd może uznać, że w takim wypadku strona powinna zostać „ukarana” np. grzywną. Problemem jest jednak ocena, czy w danym przypadku strona nadużywa swoich praw, czy ich „tylko” używa.

17.02.2020

Sędziowie z ministerstwa i prezesi wskazali kandydatów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość podpisów na listach poparcia dla sędziów, którzy zostali wybrani przez Sejm do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, złożyli sędziowie pracujący w ramach delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz już awansowani lub oczekujący na awanse w sądach - wynika z analizy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.02.2020

Aresztów w Polsce więcej i są coraz dłuższe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ciągu ostatnich czterech lat podwoiła się w Polsce liczba osób tymczasowo aresztowanych, a do tego przebywają one tam coraz dłużej. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to pół roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to znowu jest problem systemowy.

16.02.2020

Kaczyński: Prezydent Duda ostoją obrony konstytucji 

Wymiar sprawiedliwości

Po wyborach 2015 r. nie było dla prezydenta Andrzeja Dudy żadnego miodowego miesiąca, od razu walka z tymi, którzy bezczelnie łamali konstytucję. Przez cały czas ostoją obrony polskiego porządku publicznego, polskiej konstytucji i prawa był Andrzej Duda - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. A sam prezydent deklaruje dalszą "naprawę wymiaru sprawiedliwości".

15.02.2020

Podwyżki dla pracowników sądów po ogłoszeniu ustawy budżetowej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników sądów w wysokości 450 zł nastąpi po ogłoszeniu ustawy budżetowej na 2020 rok z wyrównaniem od 1 stycznia br. - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych działających w sądach.

15.02.2020

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

15.02.2020

Sędziowie pokoju mogą nie przyjąć się w Polsce

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do naszego systemu prawnego spotkał się z umiarkowaną aprobatą prawników. Plusy tego pomysłu to nawiązanie do tradycji, odciążenie sądów od prostych spraw i społeczne uwiarygodnienie wymiaru sprawiedliwości. Minusy to upolitycznienie instytucji i pominięcie prawników.

15.02.2020

Spór Giertycha z sędzią Izby Dyscyplinarnej trwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Roman Giertych nie był obwinionym występując przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, określenie to było użyte potocznie - wyjaśnia sędzia Tomczyński. Adwokat odpowiada, że nie zapłaci kary porządkowej, bo nikt nie wystawi tytułu wykonawczego.  Zdaniem adwokata Tomczyński "wielokrotnie naruszył jego dobra osobiste".

14.02.2020

TSUE: 9 marca wysłuchanie w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności.

14.02.2020

Listy poparcia opublikowane i opatrzone wątpliwymi ekspertyzami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oporu i wyszukiwaniu kolejnych pretekstów, by tego nie zrobić, Kancelaria Sejmu opublikowała listy poparcia dla sędziów zasiadających w nowej KRS. Jedno z wyjaśnień, dlaczego to zrobiono, mówi o opiniach mających neutralizować najtrudniejszy problem, czyli listę Nawackiego. Ale to mało warte ekspertyzy, bo przygotowane w warunkach konfliktu interesów.

14.02.2020

WSA uzasadnił wyroki, Sejm ujawnia listy poparcia do KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował w piątek uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymywało upublicznienie przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Tego samego dnia na stronie Sejmu listy zostały opublikowane.

14.02.2020