united kingdom
ukraine

Nie każdy mankament pozwu uniemożliwia nadanie sprawie biegu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W gąszczu przepisów procedury cywilnej zawarto regulacje wskazujące na wymogi formalne i fiskalne pozwu oraz wniosku inicjującego postępowania sądowe. Jeśli pismo nie jest właściwie sporządzone, strona może spodziewać się tego, że sprawie nie zostanie nadany bieg. Które z braków formalnych pozwu są kluczowe dla możliwości nadania mu biegu?

26.08.2021

Coraz więcej niesamorządowych MOW, a kontrola szwankuje

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze trafiają w ręce stowarzyszeń i kościołów - jest to opłacalne, bo subwencja, a co za tym idzie również dotacja dla niesamorządowych placówek, jest wysoka. Szwankują natomiast procedury umieszczania w ośrodkach oraz nadzór nad ich funkcjonowaniem - terapia w wielu z nich, według ekspertów jest jedynie pobożnym życzeniem.

26.08.2021

Adwokaci chcą ujednolicenia zasad widzenia z osadzonymi klientami

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma jednolitych zasad widzeń prawników z ich klientami przebywającymi z aresztach i zakładach karnych, a panedmia jeszcze te problemy uwypukliła. Adwokaci wskazują choćby na brak poufności, wynikające z tego zagrożenia dla tajemnicy obrończej, ale też kwestie organizacyjne przekładające się na wielogodzinne czekanie na klienta, który na widzenie może nie... dotrzeć.

26.08.2021

Tysiące spraw dotyczących kredytów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że po I półroczu br. w sądach było 58 tysięcy spraw dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Pozwów takich wciąż przybywa, bo tylko przez sześć ostatnich miesięcy wpłynęło do sądów 19,7 tys. takich spraw.

25.08.2021

SA: Skuteczna skarga pauliańska wobec żony fałszywego syndyka

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Darowizna na rzecz żony warta prawie milion złotych miała na celu udaremnienie możliwości zaspokojenia się wierzyciela z udziału w nieruchomości, dlatego skarga pauliańska Skarbu Państwa okazała się skuteczna - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zwłaszcza, że mąż uzyskał nienależne wynagrodzenie podając się za syndyka masy upadłości spółki należącej do wojewody.

25.08.2021

RPO popiera senackie propozycje zmian w SN i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, przekazanie jej właściwości na rzecz dwóch innych izb, zmiana definicji przewinienia dyscyplinarnego oraz niektórych elementów postępowania dyscyplinarnego - to konieczne, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zmiany w Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem przywrócenie konstytucyjnych i europejskich zasad praworządności powinno objąć również Krajową Radę Sądownictwa.

24.08.2021

MS: Komornik ma specjalny status, więc nie wniesie kasacji w swojej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komornk, w przeciwieństwie do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w swej sprawie dyscyplinarnej nie może wnieść kasacji do Sądu Najwyższego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie jest niezrozumiałe i nie znajduje podstaw. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które wskazuje na status komornika jako funkcjonariusza publicznego.

24.08.2021

Sędzia rodzinny pilnie poszukiwany, wymagania - umiejętności miękkie, odporność na stres

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni uważają, że są szczególnie narażeni na stres i wypalenie zawodowe. Problem w tym, że tych którzy odchodzą, nie ma kto zastąpić. Zdaniem części prawników sytuację pogarsza fakt, że w sprawach rodzinnych i tych dotyczących nieletnich nie mogą orzekać asesorzy. Inni uważają jednak, że jest to zasadne, bo wiedza prawnicza w tym przypadku nie wystarczy, potrzebne są też doświadczenie życiowe, otwartość i umiejętności miękkie.

23.08.2021

Wynik egzaminu lekarskiego poza sądową kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Wynik zdającego z Lekarskiego Egzaminu Końcowego nie stanowi decyzji w rozumieniu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Nie jest on też innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej. Oznacza to, że ewentualna dyskwalifikacja kandydata na lekarza nie jest objęta kontrolą sądu administracyjnego. Może to naruszać prawo do sądu i być źródłem nadużyć.

23.08.2021

W pandemii sędziowie rejonowi załatwili o ponad 900 tys. spraw mniej

Wymiar sprawiedliwości

Pandemia odbiła się na liczbie spraw załatwianych przez sędziów sądów rejonowych. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 r. spraw rozpatrzonych przez sędziów z tych sądów było o nieco ponad 920 tys. mniej niż w 2019 roku i blisko 1 300 000 mniej niż w 2018 roku. Największy spadek załatwianych spraw nastąpił w wydziałach cywilnych.

22.08.2021

Pełnomocnik z urzędu czasem konieczny, ale nie zawsze sąd go wyznaczy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo do sądu byłoby iluzoryczne, gdyby niektóre ze stron nie mogły skorzystać z pomocy zawodowych pełnomocników w sytuacji, gdy potrzebują takiego wsparcia. W niektórych przypadkach strony nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru. Kto może liczyć na uzyskanie pełnomocnika z urzędu?

21.08.2021

Czy warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Świat kredytobiorców czeka z zapartym tchem na posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczone na 2 września 2021 roku. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy ma wskazać, w jaki sposób należy orzekać w sprawach frankowych. W tym celu ma odpowiedzieć na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN.

21.08.2021

Renta od sprawcy wypadku nie zawsze korzystna dla poszkodowanego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ścisłe powiązanie w rządowym projekcie postępowania karnego i cywilnego przy dochodzeniu renty przyznawanej osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może dać ubezpieczycielom furtkę do prób odmowy na etapie postępowania likwidacyjnego wypłat z tytułu renty.

21.08.2021

MS chce dostosować sądy dla osób ze szczególnymi potrzebami, w ocenie "Solidarności" - kosztem pracowników

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Sądy, podobnie jak inne instytucje, mają być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kwestie te regulują choćby przepisy przyjęte w lipcu 2019 r., przez resort sprawiedliwości jest też realizowany specjalny program. Związkowcy zwracają jednak uwagę, że próbuje się oszczędzać na nowych pracownikach, dokładając obowiązki obecnym, którzy i tak są nadmiernie obciążeni.

20.08.2021

Stawki za sprawy z urzędu zbyt niskie - prezes NRA apeluje o prace nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości

Stawki za sprawy z urzędu od lat pozostają na rażąco niskim poziomie, często niegwarantującym nawet zwrotu kosztów dojazdów na rozprawy. Praca adwokatów w sprawach z urzędu, choć niezbędna i gwarantująca równy dostęp obywateli do sprawiedliwego sądu, nie jest postrzegana jako istotny element wymiaru sprawiedliwości - podkreśla Przemysław Rosati, prezes NRA w piśmie dla ministra sprawiedliwości.

19.08.2021

Sądy skazane na dłużników - do odzyskania 743 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Wśród wierzycieli, którzy mają problemy z wyegzekwowaniem spłaty od dłużników są też sądy. Przykładowo prawie 162 tys. osób zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej za nieuregulowane grzywny, koszty sądowe, przepadki korzyści majątkowej czy nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Pod koniec lipca zaległości te sięgnęły ponad 743 mln zł.

19.08.2021

MOW-y nadal przechowalnią dla trudnych dzieci - konieczne zmiany procedur

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Główną bolączką młodzieżowych ośrodków wychowawczych jest brak pieniędzy i odpowiednich, jednolitych procedur. Nowa ustawa wprowadzi kilka sensownych rozwiązań, ale niekoniecznie w tej kwestii. „Trudna młodzież” wciąż będzie odsyłana od jednej placówki do drugiej, a to czego potrzebuje to m.in. terapie i wsparcie przy wejściu w dorosłe życie.

19.08.2021

TSUE wypowie się o wynagrodzeniu za korzystanie z kredytu, gdy umowa nieważna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. To kluczowa kwestia dla rozstrzygnięcia spraw sądowych dotyczących kredytów powiązanych z kursem franka szwajcarskiego w Polsce - pisze radca prawny Radosław Górski,

19.08.2021

NIK skrytykował, MS poprawia - jest projekt zmian w Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wydłużenie terminu na rozpatrywanie weryfikacji ofert złożonych w konkursie na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości, wskazanie, że środki tego mogą być przeznaczane na "działania zmierzające do eliminowania przestępczości, jej skutków lub kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i społecznych", w końcu możliwość zakupu z tej puli nieruchomości - zakłada projekt rozporządzenia,

18.08.2021

Adwokat od momentu zatrzymania? W Sejmie nowy projekt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiana definicji osoby podejrzanej, zapisanie w ustawie konieczności przedstawienia zatrzymanemu listy adwokatów i radców prawnych oraz umożliwienie rozmowy z wybranym prawnikiem, w końcu delegacja dla ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobów zapewnienia takiego kontaktu - to główne założenia projektu zmian w Kodeksie

18.08.2021