Potwierdzenie sald to jedna z metod inwentaryzacji

Rachunkowość Doradca podatkowy

Stany składników aktywów i pasywów wykazane w księgach rachunkowych podlegają okresowej weryfikacji przez ich porównanie ze stanem faktycznym. Sprawdzenie danych rachunkowości następuje w drodze inwentaryzacji. Jednym ze sposobów jej przeprowadzenia jest uzyskanie potwierdzeń prawidłowości stanu.

07.09.2023

Ulga na innowacyjnych pracowników bez wynagrodzenia za urlopy

CIT PIT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Fiskus nie zgadza się, by przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R odliczyli wynagrodzenia pracowników za czas urlopu i choroby, mimo iż przegrywa spory przed sądami. Takie samo negatywne stanowisko organy podatkowe zajmują w sprawie spółek korzystających z nowej ulgi na innowacyjnych pracowników. Według ekspertów takie podejście jest nieprawidłowe, a jego efektem będą kolejne spory.

04.09.2023

Zmian podatkowych nieco mniej, ale rośnie liczba kontroli

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

W pierwszym półroczu 2023 r. doradcy podatkowi i księgowi mogli nieco odetchnąć po wyjątkowo trudnym 2022 r., jednak zmian podatkowych nie brakowało. Dotyczyły one głównie porządkowania przepisów Polskiego Ładu oraz wprowadzenia fundacji rodzinnej. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na większe zainteresowanie fiskusa ich rozliczeniami - rośnie liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

24.08.2023

Już za miesiąc e-paragony w nowej formie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

15 września wchodzą w życie przepisy, które umożliwią wystawianie paragonów za pomocą nowej platformy Ministerstwa Finansów, tzw. HUB-u paragonowego. Kupujący - bez podawania swoich danych osobowych - zainstaluje na telefonie aplikację, która nada mu unikalny identyfikator i pozwoli odbierać paragony. Jednak nie w każdym sklepie będzie można skorzystać z nowego rozwiązania, ponieważ dla sprzedawców będzie ono dobrowolne.

16.08.2023

Ministerstwo ma wyjaśnić, jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Weryfikacja kontrahenta, czy jest on konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika. KSeF nie zmienia dotychczasowej praktyki, którą stosowali w tym zakresie przedsiębiorcy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Jednocześnie MF zapowiada wyjaśnienia w tej sprawie.

09.08.2023

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. - prezydent podpisał ustawę

VAT Rachunkowość KSeF

Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą Krajowy System e-Faktur. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe później - od 1 stycznia 2025 r. Nowe obowiązki będą dotyczyć około 2,8 mln podatników VAT, w tym około 2 mln podatników VAT czynnych.

07.08.2023

Ryczałt 8,5 proc. jest, ale coraz trudniej z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Stawka 8,5 proc. ryczałtu od działalności usługowej jest najbardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców z wielu branż, ale też często ryzykowna. Przepisy są bowiem na tyle niejednoznaczne, że organ podatkowy może ją zakwestionować i zażądać dodatkowej daniny. Ostatnio fiskus podważa stosowanie 8,5-proc. ryczałtu od usług IT. Informatyk, którego nie chroni interpretacja, może być zmuszony dopłacić podatek.

03.08.2023

Można już korzystać ze zaktualizowanej wersji API KSeF

VAT Rachunkowość KSeF

Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję API Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) - środowiska testowego, które obsługuje struktury logiczne e-faktur FA(1) i FA(2) - poinformował resort we wtorek. Celem jest przetestowanie nowego rozwiązania przez podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Testy umożliwiają dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia KSeF.

01.08.2023

Przy kalkulacji daniny solidarnościowej można odliczyć straty z lat poprzednich

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie w sprawie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zgadza się, że podatnicy mogą uwzględnić straty z lat poprzednich. Zapowiada zmianę niekorzystnych dotychczas interpretacji i uzupełnienie objaśnień podatkowych. Eksperci podkreślają, że forsowany dotychczas przez skarbówkę zakaz odliczenia strat nie wynikał z przepisów. Brakuje jednak stanowiska MF na temat możliwości odzyskania nadpłaty za poprzednie lata.

01.08.2023

Rok na wdrożenie KSeF może nie wystarczyć

VAT Rachunkowość Finanse KSeF

Podatnicy już teraz powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, by spełnić nowy wymóg od 1 lipca 2024 roku. Eksperci apelują o jak najszerszą kampanię informacyjną i wyjaśnienie wynikających z przepisów wątpliwości. Spodziewają się, że ułatwienia wynikające z KSeF będą odczuwalne dopiero za 2-3 lata. Ministerstwo Finansów zapowiada kampanię po zakończeniu prac w parlamencie.

31.07.2023

Opłaty za wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym to koszt podatkowy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objęcie udziałów przez nowego udziałowca powinno być zgłoszone jako zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku ze zmianą w KRS konieczne jest poniesienie stosownych opłat sądowych. Obciąża to spółkę. Może ona jednak odliczyć poniesione wydatki jako podatkowy koszt uzyskania przychodów.

27.07.2023

Czy należy rozliczyć podatkowo różnicę kursową od kwoty VAT?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku wystawiania faktur w euro dla zagranicznego kontrahenta, gdy miejscem opodatkowania jest Polska, faktury zawierają VAT. Wtedy różnice kursowe powstają w wyniku różnicy z przeliczenia przychodu należnego (kwota netto). Pojawia się zatem pytanie, jak postąpić z kwotą VAT.

26.07.2023

Sportowiec, celebryta i influencer też może odliczać koszty podatkowe

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kwestia kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodu zawsze budzi emocje i liczne spory między podatnikami a organami podatkowymi. Często dotyczą one wizerunku m.in. sportowców, celebrytów czy influencerów. Jak różnie przepisy o kosztach uzyskania przychodów mogą być interpretowane dowodzi sprawa podatniczki, popularnej sportsmenki Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wioślarki, dwukrotnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy.

19.07.2023

Korzystne zmiany dla inwestorów od przyszłego roku

PIT Rachunkowość

Od 2024 roku możliwe będzie rozliczenie dochodu lub straty z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodem lub stratą z innych inwestycji, np. w akcje. Efektem może być niższy podatek do zapłaty. Podatnicy będą sami rozliczać inwestycje w fundusze kapitałowe tak jak akcje. Instytucje finansowe powinny zmodyfikować swoje systemy, by wystawiać klientom informacje PIT-8C.

17.07.2023

Senat za odrzuceniem ustawy o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur od lipca 2024 r.

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.

14.07.2023

Projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach budzi wątpliwości

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.

13.07.2023

Przedsiębiorcy nie chcą już sami płacić za reformę podatków, domagają się ulg

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.

12.07.2023

Senacka komisja za odrzuceniem ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF od połowy 2024 roku

VAT Rachunkowość Finanse KSeF

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała we wtorek odrzucenie w całości ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przy wystawianiu faktur. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył senator Leszek Czarnobaj (KO), powołując się na uwagi, które zostały wniesione przez senackich legislatorów.

11.07.2023

Rząd chce inwigilować biznes, jest apel o wycofanie się z pomysłu

Rachunkowość Finanse

Rada Przedsiębiorczości sprzeciwia się przyjęciu rozwiązań obligujących firmy audytorskie do przekazywania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wszystkich akt wykonywanych przez siebie zleceń, usług atestacyjnych i pokrewnych, czyli dokumentacji przedsiębiorców pozyskanych w czasie, np. badania sprawozdań finansowych. Jej zdaniem to nic innego, jak inwigilacja biznesu.

11.07.2023

EY: Firmy muszą przygotować się na intensyfikację kontroli podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy, a na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć nawet o 1/3. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w ramach EY Tax Risk and Controversy Survey.

11.07.2023