Już od 1 września 2019 r. młodociani pracownicy dostaną podwyżki. To efekt zmian w szkolnictwie zawodowym - wyższe pensje mają zachęcać do wybierania szkół branżowych. Z kolei pracodawcy mogą liczyć na refundację kosztów podwyżki. Rząd przyjął projekt przepisów w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
13.08.2019
Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką matematyki było zgodne z prawem - potwierdził Sąd Najwyższy. Ocena jej pracy była negatywna, gdyż uczniowie twierdzili, że prowadzi zajęcia w sposób niezrozumiały. Ponadto matematyczka była złośliwa i donosiła na swoich uczniów do prokuratury, a dyrektorowi wytoczyła proces o zniesławienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy

MEN zapowiada rozmowy z samorządami o finansach oświaty

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Ministerstwo edukacji zapewnia, że chce wprowadzać zmiany w oświacie. Wskazuje na mankamenty, które wymagają zmian i zapowiada, że będzie o nich rozmawiać z samorządami i związkami zawodowymi. Pierwsze spotkanie, poświęcone m.in. subwencji oświatowej, ma odbyć się 21 sierpnia br. w Warszawie.
Sylwia Gortyńska
13.08.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Obecna rekrutacja, wbrew twierdzeniom, że nie miała precedensu w latach poprzednich, przeprowadzona była według tych samych zasad i przebiegała nawet sprawniej niż dotychczas – wyjaśnia szef resortu edukacji w odpowiedzi na wystąpienie RPO. Dodaje też, że reforma była odpowiednio zaplanowana i finansowana.
Monika Sewastianowicz
12.08.2019
Zarządzanie oświatą
Czy dla absolwenta politechniki lub AGH praca w szkole branżowej jest marzeniem? Znam szkoły, w których w ostatnich latach nie został zatrudniony ani jeden absolwent uczelni wyższej technicznej. Jednak zapisy w ustawie budzą nadzieję, że ktoś dostrzegł problemy - uważa prof. Stefan Michał Kwiatkowski.
Beata Igielska
12.08.2019
Zarządzanie oświatą

Warto spróbować coachingu w edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym wychowawczej - tłumaczy prof. Joanna Moczydłowska, kierownik studiów Coaching w edukacji realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
Joanna Moczydłowska
10.08.2019
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Jeśli podwyżki dla nauczycieli wprowadza się bez udziału samorządów i w trakcie roku budżetowego, to powinny być w całości sfinansowane z budżetu państwa – jako zobowiązanie rządu wobec nauczycieli. Dzisiaj my musimy dokonywać zmian w budżetach i rezygnować z ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji – mówi Iwona Waszkiewicz
Hanna Hendrysiak
09.08.2019
Samorząd terytorialny
Dochody samorządów rosną, a stosunek wydatków do dochodów maleje - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. Tłumaczy, że władze centralne wciąż zwiększają nakłady na oświatę, co widać po rosnącej subwencji oświatowej. Minister podkreśla także, że państwo nie ma obowiązku pokrywać wydatków na oświatę w stu procentach.
Monika Sewastianowicz
08.08.2019
Dodatek stażowy nauczyciela nie będzie się wliczał do minimalnego wynagrodzenia. Nowa regulacja będzie obowiązywała od 1 stycznia 2020 roku. Ustawę w tej sprawie podpisał w środę prezydent Andrzej Duda.
Monika Sewastianowicz
08.08.2019
Przeprowadzony w kwietniu 2019 r. strajk przejdzie do historii polskiej oświaty, ale zapisze się też jako ważny moment w życiu zawodowym dyrektorów placówek, które przystąpiły do protestu - pisze Mirosław Sielatycki w "Dyrektorze Szkoły". Procedura prowadzenia sporów zbiorowych niejako z mocy prawa postawiła ich w opozycji do reszty strajkujących, nie pomogło też prawo oświatowe.
Mirosław Sielatycki
08.08.2019
Kadry w oświacie
Samorządowcy alarmują, że mechanizm wsparcia biedniejszych jednostek przewidziany w rozporządzeniu o podziale dodatkowej subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli karze samorządy, które zreformowały sieć małych szkół i zastąpiły je dużymi. A minister edukacji mówi, że wywalczył 78 proc. niezbędnej kwoty. Resztę mają dopłacić samorządy
Hanna Hendrysiak
08.08.2019
Minister edukacji Dariusz Piontkowski potwierdził, że nauczyciele dostaną podwyżki na stałe. W niektórych doniesieniach medialnych pojawiły się spekulacje, że większe pensje nauczyciele będą otrzymywać tylko do końca roku. Szef MEN odniósł się także do niektórych zarzutów dotyczących za niskich subwencji.
Monika Sewastianowicz
07.08.2019
Kadry w oświacie
Środowisko nauczycielskie nie ma obowiązującego kodeksu etycznego ani samorządu zawodowego. Powołanie Izb Nauczycielskich na wzór lekarskich mogłoby przywrócić zawodowi prestiż i dodać siły. Legitymacja do powrotu do zapomnianej ustawy o Izbach jest silna: w naradach o edukacji ten pomysł zyskał prawie 70 procentowe poparcie nauczycieli.
Beata Igielska
07.08.2019
Zarządzanie oświatą
Ponad dwie trzecie sumy przeznaczonej na szkolne wydatki pochłoną ubrania, buty oraz przybory szkolne - wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Szkolne zakupy najczęściej robimy w sierpniu i zarobią głównie sklepy stacjonarne.
Monika Sewastianowicz
06.08.2019
Zarządzanie oświatą
Samorządy powinny wspierać działania wyrównawcze wobec grup marginalizowanych w sporcie - uważa rzecznik praw obywatelskich. Zauważa, że w Warszawie brakuje takich programów, co pokazał spór o dostęp do Orlika na Mokotowie, gdzie zaproponowano po tyle samo godzin drużynom chłopców i drużynom dziewcząt.
Monika Sewastianowicz
06.08.2019
Jeden miliard na podwyżki dla nauczycieli to za mało - Związek Miast Polskich apeluje do ministra edukacji narodowej o korektę w 2019 roku wysokości środków przekazywanych samorządom w subwencji oświatowej o łączną kwotę 2,1 miliarda złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.08.2019
Już 1 września 2019 r. wejdą w życie rozporządzenia dotyczące m.in. kwalifikacji nauczycieli, ramowych planów nauczania oraz oceniania i klasyfikowania uczniów. Zmieniają się głównie zasady funkcjonowania szkół branżowych, co jest skutkiem dużej nowelizacji prawa oświatowego. Większość zmian wynika z reformy szkolnictwa zawodowego.
Monika Sewastianowicz
06.08.2019
Zarządzanie oświatą
Kolejne negocjacje płacowe pomiędzy Związki Nauczycielstwa Polskiego a Ministerstwem Edukacji Narodowej zakończyły się fiaskiem. Związkowcy chcą, by podwyżka płac wyniosła od września 25 proc., podczas gdy resort obstaje przy obecnych przepisach i wzroście wynagrodzeń o 9,6 proc.
Monika Sewastianowicz
05.08.2019
Znika obowiązek oceniania nauczyciela raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Wchodzą w życie również przepisy wprowadzające reformę szkolnictwa zawodowego oraz zmiany w wielu rozporządzeniach - zarówno związanych z awansem, jak i z dokumentacją szkolną.
Monika Sewastianowicz
05.08.2019
Zarządzanie oświatą
Szkoła powinna być dostosowana do potrzeb niepełnosprawnego ucznia. Jest to element prawa do nauki. Co to dokładnie oznacza, oceni Europejski Trybunał Praw Człowieka, w sprawie przeciwko Rumunii, do której przyłączyła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Monika Sewastianowicz
01.08.2019
Po rekrutacji miałam mnóstwo telefonów od rodziców dzieci, które nie dostały się do wymarzonej szkoły. Rodzice mówią: nie poznaję swojego dziecka - mówi Lucyna Muraszkiewicz, psycholog kliniczny, dyrektor generalna Centrum Medycznego Salus Pro Domo. Jej zdaniem dzieci z podwójnego rocznika po rekrutacji mają objawy syndromu stresu pourazowego.
Beata Igielska
31.07.2019
Zarządzanie oświatą
Do sejmowej Komisji ds. Petycji wpłynął wniosek o przywrócenie dawnych uprawnień emerytalnych nauczycieli. Gdyby tak się stało, po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie, mogliby oni przechodzić na emeryturę. Rząd na razie do sprawy podchodzi z rezerwą i próbuje oceniać skutki ewentualnej zmiany zasad.
Beata Igielska
30.07.2019
Zarządzanie oświatą
Pensje nauczycieli od 1 września 2019 r. wzrosną o 10 proc. - zapowiada resort edukacji. Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że jego partia podnosi wynagrodzenia nauczycieli od 2017 r., podczas gdy za poprzednich rządów wynagrodzenia pedagogów nie wzrosły nawet o złotówkę.
Monika Sewastianowicz
29.07.2019
Pedagoga nie można dyskryminować ze względu na orientację seksualną. Zastosowanie znajdą w tej kwestii przepisy kodeksu pracy, do którego odsyła pragmatyka nauczycielska. Jedynym wyjątkiem mogą być katecheci, których praca zależy od upoważnienia biskupa kierującego diecezją.
Monika Sewastianowicz
29.07.2019
Kadry w oświacie
Uważam, że zawieszenie i następnie "odwieszenie" strajku jest nielegalne. Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych bardzo szczegółowo regulują procedurę sporu zbiorowego, a w szczególności zasady prowadzenia strajku i nie przewidują takiej możliwości - uważa radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch.
Robert Stępień
27.07.2019
Kadry w oświacie
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło konkurs na operatora projektu „Szkoła dla Innowatora”. Aplikacje można składać od 19 sierpnia do 9 września. Tę inicjatywę wspiera MEN.
Beata Igielska
26.07.2019
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji podsumował pierwszą turę rekrutacji do szkół średnich. Według ministra Dariusza Piontkowskiego rekrutacja przebiegła bez większych problemów. Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich - mówił minister edukacji.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
Odprawa przysługuje nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Niekoniecznie jednak, gdy pedagog rozwiązuje umowę za porozumieniem stron.
Joanna Lesińska
25.07.2019
Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
W tym roku na dzień dzisiejszy około 1,2 miliona dzieci i młodzieży wypoczywa w sposób zorganizowany. Część z nich wyjechała na wycieczki zagraniczne, więcej jednak spędza wakacje w Polsce. Najpopularniejsze miasta to Warszawa, Wrocław i Kraków.
Monika Sewastianowicz
24.07.2019
Prawo.pl