Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnej płacy stanowi spełnienie m.in. postulatu ZNP wobec pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach. Na zmianie zyskują pracownicy sfery budżetowej.

 

MEN: Dbamy o nauczycieli, ich wynagrodzenia rosną od trzech lat>>

 

Zmiany czekają na publikację

Dodatek do wynagrodzenia za staż pracy najczęściej przysługuje pracownikowi po pięciu latach pracy, w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

 

 

 

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.:

 

  1. nagrody jubileuszowej,
  2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych
  4. dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Nowela dodaje do tego katalogu właśnie dodatek stażowy, na czym zyskają również pracownicy niepedagogiczni.

 

Podwyżki od września

Od 1 września 2019 r. wzrosną też wynagrodzenia minimalne pedagogów,  wysokość podwyżek jak zwykle będzie różna w zależności od stopnia awansu zawodowego.
 

Pensje pedagogów wzrosną

  • nauczyciel stażysta - 365  zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 375 zł;
  • nauczyciel mianowany - 426 zł;
  • nauczyciel dyplomowany - 500 zł.

 

Jako rozwiązanie zachęcające do wyboru zawodu nauczyciela przedstawiał też skrócenie stażu do dziewięciu miesięcy, do czego - jak podkreślił minister Piontkowski - doprowadził resort po zawarciu porozumienia z "Solidarnością". Dobór słów jest tu o tyle ciekawy, że zmiana w systemie awansu to przywrócenie przepisów sprzed 2018 r., czyli rezygnacja z rozwiązań, które również wprowadziło Prawo i