Ponad 33 proc. dodatkowej subwencji to ponad pół miliarda złotych więcej, które wpływają do budżetu Warszawy z tytułu zwiększonej subwencji oświatowej - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski, odpowiadając na apel władz Warszawy o zwiększenie nakładów na oświatę.
Monika Sewastianowicz
08.06.2020
Zakończyła się podstawowa matura z języka polskiego. Maturzyści po rozwiązaniu testu maturzyści mieli napisać pracę na temat elementów fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego lub analizę wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne". Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca.
Monika Sewastianowicz
08.06.2020
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji zapewnia, że jeżeli jesienią wystąpi druga fala zachorowań, to szkoły będą mogły kontynuować zdalne nauczanie. Są do tego mechanizmy prawne, a szkoły umieją już prowadzić pracę w ten sposób. Dodał, że dostrzega obawy po stronie nauczycieli o powrót do szkoły.
Monika Sewastianowicz
08.06.2020

Rozpoczyna się sesja maturalna

Zarządzanie oświatą
Od poniedziałku rusza sesja maturalna - w tym roku z powodu epidemii COVID-19 nie odbędą się egzaminy ustne. Podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny w terminie głównym będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Maturę napisze około 272 000 tegorocznych absolwentów.
Monika Sewastianowicz
08.06.2020
Zarządzanie oświatą
Realizacja wytycznych nadesłanych dwa tygodnie temu w piątek po południu – taki termin stał się już nowym standardem MEN - odnośnie organizacji matur, jest niezłym wyzwaniem dla dyrektorów szkół. Samorządy zaś ponoszą wielkie wydatki na bezpieczeństwo sanitarne tych egzaminów.
Beata Igielska
06.06.2020
Zarządzanie oświatą

Finansowanie szkół – duże miasta z trudem, małe gminy na skraju

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Finansowanie oświaty zaczyna być dla samorządowców sprawą gardłową, gdyż w związku z kryzysem finansowym wywołanym przez koronawirusa, gminy i powiaty nie mają już z czego dokładać do tych zadań. Trzeba dyskutować, jak powinno wyglądać finansowanie poszczególnych zadań w różnych szczeblach samorządu – uważa MEN.
Hanna Hendrysiak
06.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Mylenie pracy zdalnej z pracą domową to nie tylko sprawa dziennikarzy, prawników i rodziców, ale także samych nauczycieli. Tych ostatnich można usprawiedliwić, gdyż tak naprawdę robiąc to co robią działają bardziej intuicyjnie niż wskutek wyuczonych technologii i praktyki - zwraca uwagę prof. Antoni Jeżowski.
Antoni Jeżowski
06.06.2020
Zarządzanie oświatą
Oceny na koniec roku szkolnego w zdalnej edukacji będą w przeważającej większości wyższe niż na pierwszy semestr. Wygląda na to, że raczej wszyscy uczniowie otrzymają promocję do następnej klasy, choć bywa, że pedagodzy kwestionują samodzielność wykonania prac domowych.
Beata Igielska
05.06.2020
Zarządzanie oświatą
Jest już rozporządzenie zawieszające nauczanie w formie stacjonarnej do końca roku szkolnego. Do tego czasu lekcje prowadzone będą w formie zdalnej. Nowela dopuszcza też funkcjonowanie internatów, zwłaszcza gdy uczniowie chcą korzystać z konsultacji z nauczycielami.
Monika Sewastianowicz
04.06.2020
Tegoroczne egzaminy odbędą się w nowym reżimie sanitarnym. Wywołuje to lawinę pytań - w tym m.in. o mierzenie temperatury, kwestię kwarantanny i obowiązek noszenia maseczek. Alergicy nie mają się czego obawiać, kaszlnięcie lub kichnięcie nie sprawi, że zostaną zmuszeni do opuszczenia sali. Natomiast osoby na kwarantannie będą zdawać w innym terminie.
Monika Sewastianowicz
04.06.2020
Kadry w oświacie
Szkoły dostaną bezpłatne dyspensery oraz płyn do dezynfekcji - wpłynęło 13 tys. wniosków. Złożyli je dyrektorzy szkół podstawowych i placówek oświatowych. Możliwość składania takich wniosków rozszerzono o szkoły ponadpodstawowe.
Monika Sewastianowicz
03.06.2020
Kadry w oświacie
Sporo organów władzy publicznej usiłuje nasze dobro wspólne wykorzystywać do prywatnych interesów - tak członkini Stowarzyszenia Watchdog Polska Alina Czyżewska odpowiada sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysławowi Szustakiewiczowi na twierdzenie, iż „sporo osób usiłuje prawo do informacji publicznej wykorzystywać w celu załatwienia prywatnych interesów".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2020
Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował wzory pozwów, które mogą wnieść starając się o wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. To problem od początku zdalnej pracy szkół - różnie interpretowane są bowiem przepisy dotyczące wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Monika Sewastianowicz
02.06.2020
Trwa rekrutacja na studia, część uczelni chce pomóc kandydatom, którzy boją się narazić na zakażenie COVID-19. Oprócz tradycyjnych biur otwierają możliwość przesłania dokumentów przez paczkomat, co można zrobić całkowicie bezdotykowo. Uczelnie podkreślają, że proces rekrutacji prowadzony jest w tym roku z zapewnieniem warunków bezpieczeństwa.
Monika Sewastianowicz
02.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Apeluję do nauczycieli i rad pedagogicznych, żeby każdy uczeń miał na świadectwie notę z danego przedmiotu o jeden stopień wyższą, niż to wynika ze sprawdzianów, testów czy jednostkowych ocen – napisał w swoim liście rzecznik praw dziecka. Według ministra edukacji nie ma takiej potrzeby.
Monika Sewastianowicz
02.06.2020
Zarządzanie oświatą
Uczniowie podstawówek nie będą mieli wolnego podczas matur, a uczniowie liceów podczas egzaminu ósmoklasisty. Taki mylny wniosek można było wyciągnąć z poniedziałkowej wypowiedzi ministra edukacji. Według przepisów wszystko będzie zależeć od dyrektora.
Monika Sewastianowicz
01.06.2020
Zarządzanie oświatą
Uczniowie nie wrócą do szkół w tym roku szkolnym - ogłosił w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Do 26 czerwca, czyli do końca zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość, przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach.
Monika Sewastianowicz
01.06.2020

Nauczycielu, zamiast testu podpisz papier, że jesteś zdrowy

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Nauczyciel ma przyjść do pracy, bo taki jest jego obowiązek, ale w progu szkoły czy przedszkola ma podpisać „dokument”, że jest zdrowy. Jak nie podpisze - nie zostanie wpuszczony do środka. Ma również pod groźbą odpowiedzialności karnej zaświadczyć, że nie jest nosicielem wirusa. To wbrew prawu.
Beata Igielska
01.06.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoła tak powinna zorganizować lekcje wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Ponosi więc odpowiedzialność za uraz uczennicy uderzonej piłką – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dziewczyna z powodu braku miejsc na ławeczkach w sali sportowej siedziała na podłodze oczekując na swoją kolej gry.
Robert Horbaczewski
30.05.2020
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele, podobnie jak wszyscy zatrudnieni, mają prawo do tzw. wczasów pod gruszą, czyli wsparcia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. I uprawnienie to nie może być w żaden sposób ograniczane, np. ze względu na sytuację rodzinną, czy wysokość zarobków. A jeśli już, to decydują o tym postanowienia regulaminu.
Grażyna Ordak
30.05.2020
Domowe finanse Prawo pracy
W kodeksie wykroczeń pojawi się nowy przepis, pozwalający ukarać internetowego trolla. Założenie ustawodawcy było szlachetne - zapobiegać przeszkadzaniu w zdalnych lekcjach i innych transmisjach, np. firmowych konferencjach. Gorzej z samą konstrukcją przepisu, bo nie wiadomo dokładnie, w jakich sytuacjach go stosować i po co powiela już istniejące rozwiązania
Monika Sewastianowicz
30.05.2020
Zarządzanie oświatą
Epidemia koronawirusa nie wpłynie jakoś szczególnie na zasady składania odwołań od egzaminów maturalnych. Choć rozporządzenie zawiera zmiany w niektórych terminach składania kolejnych dokumentów. Wgląd do prac odbywał się będzie w tradycyjny sposób - choć oczywiście z zachowaniem pewnych środków bezpieczeństwa.
Monika Sewastianowicz
29.05.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły można opublikować na stronie internetowej placówki. Dyrektorzy mają ku temu podstawę prawną i mimo że budzi ona wątpliwości konstytucyjne, nie złamią prawa. Na ten sam luksus nie mogą sobie pozwolić dyrektorzy przedszkoli, bo MEN wyłączył je spod przepisów rozporządzenia o pracy zdalnej.
Monika Sewastianowicz
28.05.2020
Kadry w oświacie
Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Wideofon jest formą monitoringu, a więc jego stosowanie, pozwalające identyfikować osoby m.in. na podstawie wizerunku i głosu, jest monitoringiem. Przetwarzanie danych osobowych przy użyciu takiego systemu przez żłobek podlega RODO.
Joanna Lesińska
27.05.2020
Zarządzanie oświatą RODO
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi przeprowadzania egzaminów przewodniczący zespołu nadzorującego musi zapewnić dodatkowe osoby, mogą być spoza szkoły. Według ZNP resort edukacji nie ma podstawy prawnej, by wprowadzić taką regulację.
Monika Sewastianowicz
26.05.2020
Zarządzanie oświatą
Maturzyści powinni mieć jeszcze jeden termin na napisanie egzaminu - uważają samorządowcy ze Związku Powiatów Polskich. Zwłaszcza że sytuacji w niektórych województwach daleko do unormowania, chodzi przede wszystkim o Śląsk, gdzie liczba zachorowań rośnie.
Monika Sewastianowicz
26.05.2020
Zarządzanie oświatą
Częścią "odmrażania oświaty" są zajęcia dla uczniów z klas I-III oraz konsultacje z nauczycielami. Rodzi to pewne problemy organizacyjne - nauczyciele muszą bowiem realizować z najmłodszymi uczniami zarówno godziny opiekuńczo-wychowawcze, jak i stacjonarne dydaktyczne, kontynuując przy tym pracę zdalną.
Monika Sewastianowicz
26.05.2020
Kadry w oświacie
Jak poinformował resort edukacji, z możliwości otwarcia skorzystało blisko 12,5 tys. przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Z placówek skorzystało 123 tys. dzieci. Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte.
Monika Sewastianowicz
25.05.2020
Nie zgodzę się z opinią, że nie wiadomo jak ta opieka ma wyglądać, jak ma wyglądać pobyt dzieci w szkole. Zarówno przy otwieraniu przedszkoli, jak i teraz przy otwieraniu szkół dla klas I-III wydaliśmy bardzo szczegółowe wytyczne - mówił minister Dariusz Piontkowski. Dzieci w szkole mają mieć zarówno zajęcia opiekuńcze, jak i dydaktyczne.
Monika Sewastianowicz
25.05.2020
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl