Trzeba zrobić wszystko, żeby w polskich szkołach nie zabrakło bardzo dobrze przygotowanych do zawodu nauczycieli. Można zadać sobie pytanie jaki wpływ proponowane zmiany mogą mieć na przygotowanie kolejnych pokoleń nauczycieli? Na ile kompetencje absolwenta uczelni akademickich i akademii praktycznych będą porównywalne? - zastanawia się prof. Barbara Marcinkowska.
Beata Igielska
19.08.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Główną bolączką młodzieżowych ośrodków wychowawczych jest brak pieniędzy i odpowiednich, jednolitych procedur. Nowa ustawa wprowadzi kilka sensownych rozwiązań, ale niekoniecznie w tej kwestii. „Trudna młodzież” wciąż będzie odsyłana od jednej placówki do drugiej, a to czego potrzebuje to m.in. terapie i wsparcie przy wejściu w dorosłe życie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
19.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Część proponowanych przepisów dąży ku temu, by zajęcia edukacyjne organizowane przez organizacje społeczne mogły być politycznie cenzurowane, co sprawia, że projekt ten nie może w obecnym kształcie wejść w życie - podkreśla Fundacja na rzecz Praw Ucznia w opinii do tzw. Lex Czarnek, projektu noweli, która ma wzmocnić uprawnienia kuratora oświaty.
Monika Sewastianowicz
18.08.2021
Zarządzanie oświatą
Zmiany w składach komisji wyłaniających dyrektora szkoły, uzależnienie możliwości przeprowadzania dodatkowych zajęć przez organizację społeczną od opinii kuratora oświaty, szersze możliwości kontrolowania prywatnych szkół - te zmiany wprowadzi budząca spore kontrowersje nowela przygotowana przez resort oświaty.
Monika Sewastianowicz
18.08.2021
Zarządzanie oświatą
Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Edukacji i Nauki podpisali we wtorek list intencyjny wyrażający wolę współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej w szkołach. Podkreślono, że list inicjuje współpracę, a konkretne rozwiązania będą wypracowywane przy współpracy z zainteresowanymi środowiskami.
Monika Sewastianowicz
17.08.2021
Zarządzanie oświatą
Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września i zakończy 24 czerwca 2022 roku. Ferie zimowe, zaplanowane na cztery tury, jako pierwsi rozpoczną 17 stycznia uczniowie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.
Agnieszka Matłacz
17.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Krótkie terminy na dopełnienie formalności, wydawanie aktów prawnych tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego - władze nie rozpieszczają dyrektorów szkół. Wiele zmian, które wejdzie w życie od 1 września 2021 r., w połowie sierpnia jest jeszcze na etapie projektów. Problem istniał od zawsze, ale pandemia jeszcze go pogłębiła.
Monika Sewastianowicz
16.08.2021
Zarządzanie oświatą
Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.
Monika Sewastianowicz
14.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Początek roku pokaże skalę kadrowych problemów szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Narasta kryzys kadrowy w polskiej oświacie. Nauczyciele "rzucają papierami" nie tylko z powodu niesatysfakcjonujących pieniędzy za wykonywaną pracę. Robią to też z powodu polityki rządu, a szczególnie z powodu ideologizującego ministra Przemysława Czarnka. Samorządowcy też często nie mogą się z nim dogadać. Koniec sierpnia może pokazać prawdziwe spustoszenie w szkolnych kadrach.
Beata Igielska
12.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.
Robert Horbaczewski
11.08.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z MSWiA oraz doświadczonymi opiekunami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych opracuje program wpierania działalności statutowej. Program będzie gotowy na wiosnę 2022 roku. Drużyny otrzymają od rządu dofinansowanie na swoją działalność.
Monika Sewastianowicz
10.08.2021
Resort edukacji i nauki przeznaczy 100 mln zł dla szkół na sprzęt dezynfekujący i mierzący temperaturę: bramki i termometry ręczne. Od trzech do siedmiu urządzeń trafi do wszystkich placówek – zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
09.08.2021
Zarządzanie oświatą
Nauczycieli brakuje. Z jednej strony istnieje więc potrzeba przygotowania dużej grupy nowych nauczycieli, z drugiej zaś ciągłego podnoszenia jakości procesu kształcenia. Pytanie jak to sensownie połączyć? - mówi prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Konieczne jest wprowadzenie mechanizmów, które na podstawie jakości pracy uczelni będą przyznawały prawo do kształcenia nauczycieli.
Beata Igielska
07.08.2021
Zarządzanie oświatą
Przepisy dotyczące obowiązku szkolnego są bezlitosne – każą ścigać za nieobecność na lekcjach również dzieci, które z powodu choroby, nie są w stanie pójść do szkoły i najprawdopodobniej nigdy nie będą. Dyrektorzy szkół apelują o zmiany w ustawie, bo nie chcą kierować pism do rodziców, uważając to za zbędną biurokrację i zwykłe okrucieństwo.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
06.08.2021
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego. Ułatwi uzyskiwanie uprawnień przez osoby, które uzyskały dyplom w innych zawodach - np. przez górników eksploatacji podziemnej.
Monika Sewastianowicz
04.08.2021
Zarządzanie oświatą
Stanowisko nauczyciela w poradni psychologiczno-pedagogicznej może objąć osoba, która ma kwalifikacje do prowadzenia konkretnych zajęć, wchodzących w zakres zadań poradni oraz wykonywania zadań poradni określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Bogusława Wojtczak
04.08.2021
Kadry w oświacie
Po informacji o podwyżkach dla polityków w budżetówce zawrzało. Przewodniczący OPZZ pisze do prezydenta Andrzeja Dudy i pyta, dlaczego płace ponad 560 tysięcy pracowników sektora publicznego są zamrożone, skoro kondycja budżetu państwa jest tak dobra, że pozwala na podwyżki dla polityków.
Agnieszka Matłacz
03.08.2021
Kadry w oświacie Finansowanie zdrowia
Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych odbywa się zgodnie z harmonogramem. Zakończył się już nabór podstawowy, a we wtorek, 3 sierpnia, ruszyła rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca. Kandydaci mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do czwartku, 5 sierpnia, do godziny 15.00.
Agnieszka Matłacz
03.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort edukacji zleci ośmiu uczelniom prowadzenie studiów podyplomowych dla nauczycieli etyki. Na liście są przede wszystkim uczelnie w mniejszym lub większym stopniu powiązane z kościołem: KUL, uczelnia o.Rydzyka, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, UKSW. Na liście znalazło się też Collegium Intermarium w Warszawie, nowa uczelnia założona z inicjatywy Ordo Iuris.
Monika Sewastianowicz
31.07.2021
Zarządzanie oświatą
- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Zapowiedziała, ze do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej.
Monika Sewastianowicz
30.07.2021
Zarządzanie oświatą
Oczekujemy od rządu kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym, konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli. To postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego po konferencji, na której zapowiedziano działania promujące szczepienia przeciwko Covid-19 prowadzone w szkołach.
Jolanta Ojczyk
30.07.2021
Kadry w oświacie
Piątek, 30 lipca to ostatni dzień na doniesienie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kandydaci mają na to czas do godziny 15:00. Trzeba to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą
Ponda miliard złotych trafi na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Nowa edycja to kontynuacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w poprzednich latach. Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą
Związek Miast Polskich wydał stanowisko dotyczące zmian w prawie oświatowym, które zakładają wzmocnienie roli kuratora oświaty. Uchwały podjęli już radni Sopotu i Warszawy. Krytykują zmiany w prawie oświatowym znacząco zwiększające rolę kuratora i chcą, by rząd wycofał się z nich.
Monika Sewastianowicz
29.07.2021
Zarządzanie oświatą

Poradnik ZUS: Renta rodzinna dla maturzysty i studenta na okres wakacji

Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty
Maturzyści, którzy wybierają się na studia, albo studenci czy słuchacze, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają drugi, mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje, jeśli spełnią określone warunki – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do takiej renty ma także student, któremu uczelnia udzieliła urlopu dziekańskiego.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2021
Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty
Nowa inicjatywa jest adresowana do osób, które stawiają czoła homo- i transfobii, aktywnie działając na rzecz społeczności LGBT+. Celem Programu jest zapewnienie bezpłatnej pomocy prawnej tak, by osoby walczące o równość nie musiały samodzielnie mierzyć się z narastającymi represjami prawnymi, wynikającymi z ich aktywności.
Monika Sewastianowicz
28.07.2021
Zarządzanie oświatą
Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
28.07.2021
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
W tym roku wielu absolwentów podstawówek nie dostało się do swojej wymarzonej szkoły - w Krakowie aż 1,6 tys. nie zostało przypisanych do żadnej placówki. W Warszawie jest to 2600 uczniów. Powodem takiego stanu rzeczy może być pandemia, brak informacji lub mniejsze zainteresowanie technikami i szkołami branżowymi.
Monika Sewastianowicz
28.07.2021
Zarządzanie oświatą
Do specjalnych ośrodków wychowawczych będą przyjmowane ww. dzieci i młodzież, które z powodu niepełnosprawności lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym nie będą mogły uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania - taką zmianę wprowadzi nowela rozporządzenia resortu sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
27.07.2021
Zarządzanie oświatą
Nowe przepisy dotyczące działania organizacji społecznych w szkołach nie uderzą jedynie w edukatorów seksualnych lub organizacje, które z punktu widzenia obecnej władzy, nie reprezentują odpowiednich wartości. Mogą namieszać w ofercie zajęć dodatkowych – i to już w przyszłym roku szkolnym.
Monika Sewastianowicz
27.07.2021
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl