W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani edukacji obywatelskiej, co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o zapowiedź MEN, według której w miejsce przedmiotu historia i teraźniejszość od roku szkolnego 2025/2026 zostanie wprowadzony nowy przedmiot edukacja obywatelska.
Monika Sewastianowicz
16.04.2024
Zarządzanie oświatą
Nie ma możliwości wcześniejszego wydania wyniku egzaminu maturalnego maturzystom, którzy chcą podjąć studia poza Polską - informuje MEN. Problem dotyczy osób, które chciałyby studiować np. w Danii czy Szwecji. Termin złożenia dokumentów upływa tam bowiem wcześniej niż termin ogłoszenia wyników matur w Polsce. CKE i MEN proponują, by maturzyści wystąpili o specjalne zaświadczenia i przekazali je uczelniom.
Agnieszka Matłacz
16.04.2024
Szkoła i uczeń
Legitymacja służbowa będzie wydawana nauczycielowi bezterminowo - dyrektor szkoły będzie potwierdzał jej ważność w danym roku szkolnym przez umieszczenie na niej hologramu. Dokument ma być też lepiej zabezpieczony przed fałszerstwem - zmiany wprowadza rozporządzenie, które weszło w życie 16 kwietnia.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
16.04.2024
Zarządzanie oświatą
Dwie odpowiedzi prawidłowe, dwie złe - razem zero punktów i jedynka. Uczniowie i ich rodzice skarżą się, że wiele szkół stosuje tzw. punkty ujemne przy ocenianiu testów lub innych sprawdzianów. Przepisy nie wykluczają jednak takiej możliwości, dając szkołom swobodę przy tworzeniu wewnątrzszkolnych zasad oceniania - tak tę kwestię ocenia resort edukacji.
Monika Sewastianowicz
16.04.2024
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo obrony przygotowuje program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - szkolenie ma być bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.
Monika Sewastianowicz
15.04.2024
Zarządzanie oświatą
Zwieńczenie projektu "Model Wsparcia Międzysektorowego" odbyło się w poniedziałek w Muzeum Śląskim w Katowicach. Celem projektu jest wypracowanie mechanizmów trzech głównych sektorów: oświaty, zdrowia i pomocy społecznej. Uzyskane wyniki mają posłużyć do opracowania systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzinom blisko miejsca zamieszkania.
Monika Sewastianowicz
15.04.2024
Szkoła i uczeń
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek za wysługę lat powinien być więc uwzględniony w podstawie wymiaru tego zasiłku. Pod warunkiem jednak, że pracodawca nie wypłaca go za okres pobytu na tym świadczeniu.
Dorian Lesner
13.04.2024
Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne

MEN analizuje program "Poznaj Polskę"

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Po zakończeniu sprawozdawczości z programu „Poznaj Polskę” za 2023 rok Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie mogło rozpocząć ewentualne prace nad szczegółowymi zasadami ubiegania się o dofinansowanie wycieczek szkolnych w bieżącym roku. W chwili obecnej nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji co do przyszłości akcji - wyjaśnia ministerstwo edukacji w odpowiedzi na interpelację na temat programu "Poznaj Polskę".
Monika Sewastianowicz
13.04.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przeciwko HPV zaszczepiło się dotąd zaledwie kilkanaście procent dzieci objętych powszechnym programem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce, aby mogły one szczepić się, oprócz przychodni rodzinnych, także w szkołach. Eksperci sugerują natomiast, aby do współpracy zaprosić również sanepidy. Zauważają, że organizację szczepień, nie tylko przeciwko HPV, przyśpieszyłoby powołanie pełnomocnika ministra zdrowia do spraw szczepień.
Katarzyna Nocuń
13.04.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Nie będzie czystek w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - zapewnił w piątek minister nauki Dariusz Wieczorek. Przypomniał też, że resort wraz z organami ścigania podejmuje wszelkie działania, żeby wyjaśnić nieprawidłowości w tej instytucji. Szef resortu nauki rozmawiał o przyszłości Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz pomysłach resortu na braki miejsc w akademikach.
Monika Sewastianowicz
12.04.2024
Już po raz drugi Ministerstwo Zdrowia przedłuża pilotaż programu leczenia e-uzależnień dzieci i młodzieży. Ze wsparcia w ramach programu mogą korzystać także rodziny tych dzieci. Realizuje go dotąd 12 ośrodków. Realizatorzy programu wskazują, że jest on bardzo potrzebny i daje możliwość dostosowania wsparcia do indywidualnych sytuacji rodziny.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
12.04.2024
Opieka zdrowotna
Z forów internetowych i mediów społecznościowych wynika, że zakaz zadawania prac domowych nie wzbudził entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród uczniów. Ci pierwsi zwracają uwagę na bałagan przy wprowadzaniu zmian, jak choćby wątpliwości dotyczące tego, czy rozporządzenie obowiązuje w szkołach niepublicznych. Ci ostatni i tak mają dużo pracy, a część z nich liczyła, że zadania domowe pomogą im poprawić średnią.
Monika Sewastianowicz
12.04.2024
Kadry w oświacie
Ocena z religii i etyki nie będzie wliczać się do średniej - to realizacja jednej z obietnic wyborczych koalicji rządzącej. Nowe przepisy w tej sprawie będą obowiązywać od 1 września 2024 r. Dzięki tej zmianie oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem.
Monika Sewastianowicz
11.04.2024
Zarządzanie oświatą
Istnieją rozbieżności w danych dotyczących tego, ile dzieci ukraińskich uczy się w Polsce wyłącznie w systemie ukraińskim - wskazała ministra edukacji Barbara Nowacka. Przypomniała, że uczniowie z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym, a finansowanie zapewni polski rząd.
Monika Sewastianowicz
10.04.2024
Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia regulującego funkcjonowanie "Laboratoriów Przyszłości". Zakłada zniesienie obowiązku przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania prezesowi Rady Ministrów informacji zbiorczej dotyczącej działań realizowanych przez podmioty wspierające, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w związku z otrzymanym wsparciem finansowym.
Monika Sewastianowicz
10.04.2024
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji zachęca do świętowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Z tej okazji ogłosił konkurs na obchody tego dnia w szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów. Zgłoszenia do konkursu dokonuje do 30 kwietnia 2024 r. wyznaczony przez dyrektora szkoły/placówki nauczyciel, przesyłając na adres e-mailowy wskazany przez właściwego kuratora oświaty na stronie internetowej kuratorium link do relacji.
Monika Sewastianowicz
10.04.2024
Zarządzanie oświatą
Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie zakazujące zadawania prac domowych w podstawówkach - a przynajmniej tych na ocenę. Resort edukacji przygotował poradnik, w którym wskazuje, jakie prace można zadać uczniowi i jak motywować do ich wykonania. Są to głównie projekty i zadania do samodzielnej pracy.
Monika Sewastianowicz
10.04.2024
Nauczyciele i dyrektorzy bez entuzjazmu podeszli do pomysłu wdrażania w szkołach standardów ochrony małoletnich, wskazując, że będzie to wyłącznie biurokratyczny obowiązek, a szkoły dobrze radzą sobie z kryzysowymi sytuacjami. W ostatnich dniach głośno jednak o przypadkach, które pokazują, że z tym radzeniem sobie jest raczej gorzej, niż lepiej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.04.2024
Czas przestać ograniczać się do nauki, a zacząć rządzić - mówiły uczestniczki Women Leaders in Law Warsaw Summit 2024, konferencji, która odbyła się 8 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Szczyt zorganizowały: Europejska Federacja Adwokatury (FBE) oraz warszawska Izba Adwokacka. Celem spotkania było uhonorowanie osiągnięć kobiet w zawodach prawniczych.
Monika Sewastianowicz
08.04.2024
Przepisy prawa oświatowego, jak również rozporządzenia BHP, nie określają minimalnej powierzchni, jaka ma być zapewniona dla ucznia szkoły w sali lekcyjnej. Rozporządzenie nakazuje jednak dyrektorowi zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole - tłumaczy resort edukacji.
Monika Sewastianowicz
06.04.2024
Zarządzanie oświatą
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister edukacji Barbara Nowacka poinformowali w lutym o zawieszeniu akcji "Laptop dla ucznia". Teraz MEN doprecyzował, że program nie będzie kontynuowany. Posłowie spytali o powody tej decyzji - resort wyjaśnia, że program realizowany był bez pomysłu, chaotycznie, a w dodatku jego ramy w ogóle nie odpowiadały KPO.
Monika Sewastianowicz
05.04.2024
Zarządzanie oświatą
Pozostajemy – i zawarliśmy to w projekcie rozbieżności – przy swoim zdaniu, że za awansem na nauczyciela mianowanego powinna iść większa podwyżka niż sięgająca 150 zł. Obecnie jest to mało zachęcające do rozwoju - mówi Prawo.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wskazuje też, że konieczne jest wypracowanie nowego podejścia do edukacji i pracy nauczyciela, co - jak ma nadzieję - znajdzie odzwierciedlenie w zmianach zapowiedzianych na 2026 rok.
Monika Sewastianowicz
05.04.2024
Zarządzanie oświatą
Łączny koszt aktualnie prowadzonych prac nad ograniczeniem treści podstawy programowej to 123 tys. zł brutto, gdzie do zespołów powołano 58 osób - podało ministerstwo edukacji, odpowiadając na pytanie posła Dariusza Mateckiego. Nie opublikowało jednak tabeli z wynagrodzeniami poszczególnych członków zespołu, o co prosił pytający.
Monika Sewastianowicz
05.04.2024
Zarządzanie oświatą
Wiceminister Joanna Mucha zapowiedziała, że do końca kwietnia zakończonych będzie w sumie dziesięć audytów. Jeśli pieniądze były przyznawane w niewłaściwy sposób, to odzyskamy je - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeden z audytów dotyczy programu nazywanego w mediach "willa plus" - z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3,5 mln złotych.
Monika Sewastianowicz
04.04.2024
Zarządzanie oświatą
Nie zawsze suma informacji prostych stanowi informację przetworzoną. Podmiot, który odmawia udostępnienia faktur, powołując się na ten fakt, musi przedstawić szczegółową analizę, która uzasadni taką kwalifikację informacji publicznej. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Organ nawet nie uprawdopodobnił, że przygotowanie jednego dokumentu zajęłoby pracownikom średnio podane w decyzji 15 minut.
Marek Sondej
04.04.2024
Zarządzanie oświatą
Od 1 kwietnia 2024 roku w pierwszych klasach szkół podstawowych obowiązuje zakaz zadawania większości prac domowych (poza tymi, których celem jest ćwiczenie motoryki małej). Uczniom starszych klas zadanie można zadać, ale nie można go oceniać - dotyczy to również tych prac, które nauczyciel zadał kilka tygodni temu, ale nie zdążył ich sprawdzić. Nie można też stawiać minusów za brak zadania, albo nagradzać uczniów, którzy je zrobili np. dając im fory na sprawdzianie.
Monika Sewastianowicz
03.04.2024
Zarządzanie oświatą
Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla uczniów podstawówek od 2022 r. nie może uzyskać wpisu na listę olimpiad - mimo że - jak podkreślają wnioskodawcy - w ogóle nie przewidziano takich konkursów z przedmiotów przyrodniczych. Poprzednie władze MEN podkreślały, że za bardzo namieszałoby to w procesie rekrutacji do szkół średnich, nowe też nie dają na razie organizatorom szczególnych nadziei. Tymczasem według nauczycieli olimpiady to ogromna szansa na rozwój dla uczniów i powinno być ich jak najwięcej.
Monika Sewastianowicz
02.04.2024
Zarządzanie oświatą
Komisja konkursowa wskazała kandydata na stanowisko dyrektora szkoły - burmistrz podważył ten wybór. Sąd Administracyjny w Rzeszowie ustalił, że gmina za wszelką cenę chciała unieważnić przeprowadzony konkurs, byle tylko nie dopuścić do objęcia stanowiska przez wyłonionego kandydata. Sąd zwrócił uwagę, że wybór kandydata w konkursie należy do komisji konkursowej, która będąc ciałem kolegialnym, skupiającym przedstawicieli różnych środowisk, może stać się forum dyskusyjnym, miejscem sporów i prezentowania odmiennych koncepcji i zapatrywań na szeroko pojęte sprawy szkolne.
Marek Sondej
30.03.2024
Zarządzanie oświatą
W świetle obowiązujących przepisów legitymacja szkolna przewidziana jest dla każdego ucznia - potwierdza między innymi prawo do ulg na przejazdy. Inaczej jest jednak z legitymacjami w przedszkolach, te są wydawane wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych. W tekście przedstawiamy kluczowe regulacje prawne.
Aleksandra Partyk
29.03.2024
Szkoła i uczeń
Przerwa świąteczna to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ale choć uczniowie mają wolne, to już niekoniecznie ich nauczyciele. Choć na ogół nie ma z tym problemu i szkoły w tym czasie nie pracują, to wiosenna przerwa świąteczna - w odróżnieniu od ferii - nie jest tożsama z urlopem. Dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu w tym czasie zajęć opiekuńczych.
Monika Sewastianowicz
28.03.2024
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl