SA: Odwołanie od decyzji ZUS kieruje się do organu rentowego

Emerytury i renty

Strona niezadowolona z decyzji organu rentowego powinna wnieść odwołanie do organu, który może zmienić wydane rozstrzygnięcie. W takim wypadku nie przekazuje on odwołania do sądu. Dopiero jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia odwołania, przekazuje pismo wraz z dokumentacją do właściwego sądu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

26.05.2021

WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Odszkodowanie bez VAT, jeśli remont nieruchomości prowadzono metodą gospodarczą

Domowe finanse VAT

Remont po pożarze nieruchomości został przeprowadzony w taki sposób, by zminimalizować wydatki. Prace wykonano w systemie gospodarczym. Do należnego odszkodowania nie można więc doliczyć podatku VAT. Uwzględnienie tej daniny byłoby zasadne, gdyby podatek ten faktycznie został rozliczony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

25.05.2021

NSA: Chciał się uczyć polskiego, w końcu ożenił się, a mimo to został wydalony z Polski

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zawarcie przez cudzoziemca związku małżeńskiego z obywatelem polskim może stanowić, podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak brak wizy i nielegalny pobyt były przyczyną wydania decyzji nakazującej mu opuszczenie Polski.

24.05.2021

WSA: Nie można zmusić przewoźnika, by korzystał z miejskiego dworca

Samorząd terytorialny Transport

Rada gminy nie ma kompetencji do ustalania przebiegu linii komunikacyjnych, a zwłaszcza wskazywania, które z przystanków w mieście mają być określane jako przystanki początkowe lub końcowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. I wskazał, że w tym zakresie wyboru dokonuje przewoźnik,

22.05.2021

Minister Ziobro nie chce przeprosić Beaty Morawiec i kieruje kasację do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.

21.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021

Nie było rzecznika - SN później odpowie, kto działa nieetycznie: ZUS czy matka-przedsiębiorca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w czwartek bez podania terminu rozpoznanie pytania prawnego sądu, który powziął wątpliwość czy ZUS może obniżyć zasiłek prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie, która przebywała na zasiłkach prawie 80 proc. okresu swojej działalności, bo w tym czasie rodziła dzieci lub była chora. Odroczenie wynikało z niezawiadomienia o rozprawie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw,

20.05.2021

Skarga nadzwyczajna uchyla dawne wyroki, ale skutki nie zawsze do odwrócenia

Prawo cywilne Prawnicy

Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.

20.05.2021

Za urządzenia energetyczne należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Przedsiębiorstwo przesyłowe będzie musiało zapłaci właścicielowi za bezumowne korzystanie z nieruchomości przeszło 100 tys. zł. - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. SA doszedł również do wniosku, że firma działała w złej wierze, bez trudu bowiem mogła uzyskać informację, kto jest właścicielem nieruchomości, z której korzystała przez długie lata.

20.05.2021

Strasburg: Państwo może nie uznać rodzicielstwa dziecka pochodzącego z surogacji

Prawo rodzinne

Odmowa przez Islandię uznania skarżących za rodziców dziecka urodzonego przez surogatkę nie stanowiła naruszenia podstawowego prawa do poszanowania życia rodzinnego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Także prawo polskie nie uznaje surogacji, a w świetle aktualnej linii orzeczniczej ETPC nie jest to niezgodne z Konwencją o prawach człowieka.

20.05.2021

SN: Picie syropu z alkoholem na kaszel nie usprawiedliwia kierowcy

Prawo karne

Kierowca przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu powinien przyjmując preparat medyczny sprawdzić informację o jego składzie i bezpiecznych dawkach. Kary i winy nie łagodzi brak zachowania reguł ostrożności oraz wielokrotne przekroczenie zalecanej dawki lekarstwa - uznał Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok uniewinniający.

19.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021

SN: Cofnięcie skargi kasacyjnej na analogicznych zasadach jak cofnięcie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.

18.05.2021

WSA: Bezzasadny sprzeciw studenta wniesiony z ostrożności procesowej

Szkolnictwo wyższe

Rektor uchylił decyzję prodziekana ds. studenckich. Zdaniem rektora decyzja o skreśleniu studenta z listy studentów była dotknięta mankamentami. Student wniósł sprzeciw na decyzję rektora. Wskazał, że nie wie, czy zaskarżona decyzja jest dla niego korzystna. WSA w Warszawie uznał wniesiony sprzeciw za bezpodstawny. Wydane orzeczenie komentuje prof. Grzegorz Krawiec.

18.05.2021

NSA: Kolejne wyroki w sprawie obsady urzędu sędziego

Prawnicy

NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

SN: Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na wpis referendarza

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.05.2021

NSA: Apelacja na egzaminie musi być wniesiona w interesie klienta

Prawnicy Dla studenta

Samo sporządzenie przez aplikanta na egzaminie zawodowym poprawnej apelacji pod wzglądem formalnym nie jest wystarczające do pozytywnego zaliczenia i sprawdzenia wiedzy na egzaminie radcowskim - stwierdziła komisja, a NSA poparł tę opinię. Sąd potwierdził, że zdająca wykonała zadanie, w sposób, który nie uwzględniał interesu osoby, którą reprezentowała.

17.05.2021