SA: Uzależnienie od alkoholu kredytobiorcy nie wpłynęło na ważność umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.

27.04.2019

WSA: Przebudowa drogi leśnej z zakazem ingerencji w siedliska przyrodnicze

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła środowiskowych uwarunkowań dla przebudowy drogi leśnej. Organ uznał, że jest to inwestycja celu publicznego, więc nie podlega zakazom ingerencji w siedliska przyrodnicze. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, więc uchylił decyzję.

27.04.2019

NSA: Nie można skarżyć częściowego dofinansowania

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła zawiadomienia o przyznaniu środków z budżetu Unii Europejskiej. Samorząd otrzymał dofinansowanie na część wnioskowanych działań i podpisał odpowiednią umowę. Następnie wniósł skargę w zakresie, w jakim odmówiono mu przyznania pomocy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie działanie za niedopuszczalne.

26.04.2019

SN: Adwokat popadła w konflikt interesów, na rok zamknie kancelarię

Prawnicy

Adwokat, która była pełnomocnikiem przy rozwodzie żony, nie może stać się pełnomocnikiem męża przy podziale majątku wspólnego tych klientów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Kara zawieszenia na rok wydaje się sankcją adekwatną w stosunku do środowiska korporacyjnego - dodał sąd.

26.04.2019

NSA: Odmowa dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego pod kontrolą sądu

Opieka zdrowotna

Przepisy nie wskazują, w jakiej formie wydawane jest "powiadomienie o sposobie rozpatrzenia wniosku" o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. NSA uznał, że jest to decyzja administracyjna, która może być zaskarżona, ponieważ tylko taka interpretacja zapewnia realizację konstytucyjnego prawa do sądu.

26.04.2019

SN: Odszkodowanie za błąd cyfrowy w wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo pracy

Domaganie się odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę nie może być traktowane jako naruszenie zasad współżycia społecznego - orzekł Sąd Najwyższy. - Nie ma też obowiązku zawierania ugody, na warunkach jakie proponował pracodawca - dodał.

26.04.2019

Strasburg: Rozbieżność w orzecznictwie nie naruszyła prawa do rzetelnego procesu

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, iż rozbieżność w orzecznictwie sądów krajowych, która została ujednolicona krótko po wydaniu wyroku niekorzystnego dla skarżących, nie stanowiła naruszenia ich prawa do rzetelnego procesu, mimo że późniejsze rozstrzygnięcie byłoby dla nich korzystne.

25.04.2019

SN: Zwrot nadpłaty czynszu i nakładów - niezasadne, bo przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wraz z rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy przestają być najemcami lokalu. A wszelkie rozliczenia nakładów poczynionych w celu jego ulepszenia powinny nastąpić z tą datą - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że roszczenia z tego tytułu przedawniają się po roku od oddania kluczy.

25.04.2019

WSA: Związek zawodowy może pytać o wykaz wizyt ministra Zielińskiego

Administracja publiczna

Racjonalne wydatkowanie środków budżetowych w kontekście potrzeb służb mundurowych policji, straży granicznej i straży pożarnej leży w ważnym interesie publicznym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję MSWiA w sprawie danych o wizytach sekretarza stanu, o które zabiegał związek policjantów.

24.04.2019

SN: Błędne zatarcia skazania uchylających się od płacenia alimentów

Prawo karne Prawo rodzinne

Zatarcie skazania nie następuje, gdy czyn nadal podlega karze - orzekł Sąd Najwyższy uchylając serię nietrafnych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie uchylania się od niepłacenia alimentów. Po zmianie kodeksu karnego w maju 2017 r. wyroki zapadłe w tych sprawach nadal są przestępstwami.

24.04.2019

Strasburg: Przepadek domu żony za oszustwa męża naruszył prawo do poszanowania mienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zasądzenie przez sąd karny przepadku domu należącego do żony w związku ze skazaniem męża za poważne oszustwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia zainteresowanej. Zdaniem ETPC sądy krajowe nie zbadały, w jakim stopniu była to jej osobista własność.

23.04.2019

SA: Odszkodowanie za utracony zarobek niełatwo wykazać

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Po wypadku powódka uzyskiwała niższy dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Różnica w dochodach nie była jednak znacząca. Z tego powodu nie można uznać, że to brak osobistego świadczenia przez powódkę pracy i zastępowanie jej przez inne osoby doprowadził do utraty klienteli - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

23.04.2019

Dezubekizacja - sądy analizują charakter służby w PRL

Administracja publiczna Policja

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nadal odwołują się byli funkcjonariusze, którzy po zmianie ustroju i weryfikacji pełnili służbę w niepodległej Polsce i teraz, na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, pobierają najniższą emeryturę. Sąd bierze pod uwagę krótkotrwałość służby na rzecz PRL i wyjątkowość sytuacji.

23.04.2019

NSA: Audyt nie ma wartości gospodarczej, trzeba go ujawnić związkom zawodowym

Spółki Prawo gospodarcze

Dla zastosowania ochrony tajemnicy przedsiębiorcy nie jest wystarczające jedynie podjęcie działań mających zachować informację w poufności. Tajemnica przedsiębiorcy wiąże się z jej wartością gospodarczą - stwierdził w wydanym niedawno orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

23.04.2019

Znerwicowany pracownik na zwolnieniu mógł działać jako radny

Samorząd terytorialny

Działalność radnej, czyli udział w sesjach i komisjach rady powiatu - w czasie zwolnienia lekarskiego - nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej. Ubezpieczona nie musi oddawać zasiłku chorobowego – stwierdził Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

22.04.2019

WSA: Wolność wyrażania poglądów czasem pozwala na blokowanie drogi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Organizacja protestu czy pikiety nie może być uzależniona od uprzedniej zgody zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, skoro Prawo o zgromadzeniach wymaga jedynie zgłoszenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił karę nałożoną na organizatora zgromadzenia.

20.04.2019

SN: Nie będzie surowszej kary, bo poprzedni wyrok za jazdę po pijanemu zatarty

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, ale skazanie uległo zatarciu z mocy prawa zanim do sądu wpłynął akt oskarżenia. Sąd karny jednak nie zwrócił na to uwagi. Wyrok okazał się wadliwy - orzekł Sąd Najwyższy. Problematykę zatarcia skazania objaśnia adwokat Piotr Jankowski

20.04.2019

Sąd: Osoba częściowo ubezwłasnowolniona ma prawo głosować

Pozbawienie osoby częściowo ubezwłasnowolnionej prawa do głosowania w wyborach narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz prawo Unii Europejskiej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Nowym Sączu i nakazał wpisać do rejestru wyborców taką osobę.

19.04.2019

Strasburg: Prawo do rzetelnego procesu nie obejmuje pytania prejudycjalnego do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 11 kwietnia uznał, iż odmowa zwrócenia się przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie stanowi naruszenia prawa do rzetelnego procesu strony, która żądała takiego wniosku przed sądem krajowym.

19.04.2019

TK: Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów ogranicza prawo do sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą brak możliwości wzruszenia ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów. Zdaniem sędziów TK przepisy ustawy nie mogą przekreślać konstytucyjnego prawa do sądu.

19.04.2019