TSUE: Status mnicha nie blokuje dostępu do zawodu adwokata

Prawnicy

Mnich z kwalifikacjami do wykonywania zawodu adwokata na Cyprze chciał świadczyć usługi w Grecji. Helleńskie prawo zabraniało łączenia tych statusów, a ateńska izba miała wątpliwości co do jego niezależności od władz kościelnych. TSUE orzekł jednak, że odmowa wpisu na listę adwokatów tylko z uwagi na posiadanie statusu mnicha byłaby niezgodna z unijnymi przepisami.

31.08.2019

WSA: Zwięzłe uzasadnienie pogrzebało rozstrzygnięcie nadzorcze

Samorząd terytorialny

W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda powinien podać przepisy, z którymi kwestionowana uchwała jest niezgodna i wykazać naruszenie prawa, wskazując przy tym na wykładnię przepisu i jego właściwe zastosowanie. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku podkreślił, że przesłanki jego działania muszą być wyrażone wprost i nie mogą być przedmiotem dociekań.

30.08.2019

RIO: Miasto chciało za dużo danych

Samorząd terytorialny

Miasto Mielec przy okazji ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej chciało pozyskać dane do systemu Miejskiego SMS, który przypomina między innymi o zbliżających się terminach płatności. RIO w Rzeszowie zakwestionowało taką możliwość, a także inne dane, które zawarło w deklaracji miasto.

29.08.2019

WSA: Status osoby represjonowanej nie dla górnika z przymusu

Emerytury i renty

Represje związane z przymusowym zatrudnieniem w kopalni węgla w ramach zasadniczej służby wojskowej nie stanowią podstawy do przyznania statusu osoby represjonowanej. WSA w Łodzi wskazał, że można przyznać za to świadczenie pieniężne, ale decyzja w tym zakresie należy do właściwego organu emerytalno-rentowego

29.08.2019

NSA: Majątek gimnazjum może być przejęty przez szkoły podstawowe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finansowanie oświaty

Jest to pierwszy taki wyrok po reformie edukacji i łączeniu gimnazjów ze szkołami podstawowymi. Gminy mogą regulować uchwałami sytuację majątkową szkół, które są włączane do innych placówek - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z tym, że według NSA "włączenie" szkoły należy rozumieć jako likwidację placówki.

29.08.2019

NSA: Zeznania złożone w innej sprawie są wystarczające

Ordynacja

Z przepisów ordynacji podatkowej nie wynika, że każdorazowo organ ma obowiązek przesłuchać świadka. Jeśli składał on już zeznania w postępowaniu karnym, to można z nich skorzystać dla celów postępowania podatkowego. Jako dowód należy bowiem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - orzekł NSA.

28.08.2019

NSA: Dyrektorka wyzywająca uczniów od "baranów" wraca na stanowisko

Kadry w oświacie

Jeśli konflikt pomiędzy dyrektorem szkoły a grupą rodziców istniał od wielu miesięcy, a jego początek miał miejsce na długo przed odwołaniem w trybie pilnym z powodu znieważania uczniów, to takie odwołanie nie jest skuteczne - taki jest sens orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.08.2019

NSA: "Segmentowanie" klienta banku jest nielegalne

Prawo bankowe nie legalizuje zbierania danych klientów na przyszłość w jakimkolwiek modelu elektronicznym polegającym na ich segmentowaniu ( identyfikowaniu) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To ważny wyrok sądu chroniący prawa klientów banków, których dane są przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej.

28.08.2019

NSA: Wznowienie postępowania w sprawie budowy elektrowni wiatrowej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Z chwilą wejścia w życie ustawy o elektrowniach wiatrowych mogły powstać ograniczenia w zagospodarowaniu terenów sąsiednich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie można wykluczyć kumulacji wzajemnego oddziaływania projektowanej elektrowni z obecnie istniejącą elektrownią wiatrową, więc wznowienie postępowania było zasadne - dodał.

27.08.2019

SN: Adwokat nie może grozić donosem do mediów

Prawnicy

Sądy dyscyplinarne Adwokatury uznały, że złamaniem zasad etyki zawodowej jest grożenie ściganiem karnym oraz zawiadomieniem mediów, co naruszyłoby dobra osobiste zarządu i spółki w celu uzyskania zapłaty. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej podzielił ten pogląd i nie uchylił kary nagany.

27.08.2019

WSA: Przekształcenie spółki nie uratowało składu podatkowego

Ordynacja Spółki

Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.

26.08.2019

SN: Gwarancję trzeba wypłacić na pierwsze wezwanie

Prawo cywilne Budownictwo

Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.

26.08.2019

SN: Ratowała człowieka, więc nie przyczyniła się znacząco do własnych obrażeń

Opieka zdrowotna

Powódka, z zawodu pielęgniarka, widziała, że pozwany znajduje się w niebezpieczeństwie i pobiegła go ratować. Wówczas doszło do zawalenia się budynku i została ranna. Nie można uznać, że wbiegając do niebezpiecznej strefy, przyczyniła się aż w 90 proc. do szkody, skoro jej odruch podyktowany był chęcią niesienia pomocy pozwanemu - orzekł Sąd Najwyższy.

25.08.2019

WSA: Mur oporowy zamiast domu nie jest istotnym odstępstwem

Budownictwo

Inwestor dostał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z garażem, ale zaczął podwyższać teren działki i stawiać mur oporowy. Według wojewódzkiego Sądu administracyjnego nie było to jednak istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu, bo nie oznacza wybudowania całkiem innego obiektu.

24.08.2019

WSA: Sołtysi w gminie nie muszą mieć takich samych diet

Samorząd terytorialny

Rada gminy może różnicować wysokość diety dla poszczególnych sołtysów, biorąc pod uwagę wielkość poszczególnych sołectw - stwierdził WSA w Bydgoszczy. Połączenie funkcji radnego z funkcją sołtysa uzasadnia prawo do jednej diety, jako ekwiwalentu za utracone korzyści, a niebędącego wynagrodzeniem za pracę.

24.08.2019

WSA: Kaganiec i uprząż nie dla każdego psa

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie generalnego nakazu wyprowadzania zwierząt w kagańcu, niezależnie od cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych, było nie tylko niezgodne z przepisami, ale też niehumanitarne. Samorząd mógł jedynie nałożyć obowiązek spacerowania z psami na smyczy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2019

SN: Wynagrodzenie dla górnika za godziny nadliczbowe i udział w naradach

Prawo pracy

Do czasu pracy górnika zaliczyć trzeba zebrania przed rozpoczęciem szychty i po niej, w trakcie których składane są raporty i podział czynności pracowników - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Takie orzeczenie wpływa na wysokość 14 pensji i tzw. Barbórek osób zatrudnionych w kopalniach.

23.08.2019

WSA: Udostępnienie pytań z egzaminu lekarskiego dopiero po pięciu latach

Zawody medyczne

Stowarzyszenie nie zgadzało się z odmową udostępnienia pytań z kilku egzaminów lekarskich z 2018 r. WSA w Łodzi wskazał, że do wnioskowanych informacji mają zastosowanie przepisy szczególne, które pozwalają na ich przekazanie dopiero po pięciu latach od dnia przeprowadzenia danego egzaminu.

23.08.2019