Sąd: Należne zadośćuczynienie, gdy córka nie doczekała setnych urodzin matki

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

15.03.2020

Nieruchomość obciążona dożywociem sprzedana, umowy rozwiązać już się nie da

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.03.2020

NSA: Miasteczko rowerowe też powoduje hałas

Środowisko Budownictwo

Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.

14.03.2020

WSA: Wyłączenie zabudowy w studium wiąże ustalenia miejscowego planu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.

14.03.2020

SN: Cesja wierzytelności za najem auta zastępczego jak zapłata

Prawo cywilne

Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.

13.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

Komendant nie zidentyfikuje policjanta ze zdjęcia

Policja RODO

Wnioskodawca zwrócił się do komendanta komisariatu policji o identyfikację osoby widocznej na zdjęciu. Ten odpowiedział, że czynność taka nie stanowi informacji publicznej i odmówił żądaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację.

13.03.2020

SN raz jeszcze ustali, czy koszty najmu auta zastępczego to jest strata

Prawo cywilne Rynek i konsument

W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.

12.03.2020

SN: Twórcom muzyki do filmów zagranicznych należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do twierdzenia, że prawo do wynagrodzenia nie należy się twórcom zagranicznym muzyki do filmu i choreografom. Ale wcześniej spółka wykorzystująca importowane filmy ma obowiązek przekazać ZAIKS-owi dane, za jaką cenę i ile egzemplarzy sprzedała - orzekł Sąd Najwyższy.

12.03.2020

SN odpowie czy spółka wydmuszka może cofnąć pozew?

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 12 marca, czy możliwe jest zabronienie przez sąd cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki. Problem w tym, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia.

11.03.2020

Strasburg: Potrzebne śledztwo w sprawie homofobicznej mowy nienawiści

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie mowy nienawiści wymierzonej w dwóch mężczyzn w związku jednopłciowym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz dyskryminację - uznał w niedawnym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału to skutek bigoterii i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych na Litwie.

11.03.2020

Sąd Pracy: Należało przeszkolić pracownika, a nie go zwalniać

Prawo pracy

Pracodawca nie może zwolnić pracownika za brak kwalifikacji do wykonywania nowych obowiązków. Zmieniając organizację pracy w firmie należy raczej umożliwić mu uzyskanie niezbędnych umiejętności, np. przez przeszkolenie albo wyznaczenie czasu na ich zdobycie we własnym zakresie, niż rozwiązywać stosunek pracy - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

11.03.2020

NSA: Linia gazociągu może być zmieniona

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa pozwala zmienić linię gazociągu, jeśli jego inna lokalizacja będzie mniej uciążliwa dla właściciela nieruchomości przez którą przebiega - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu I instancji. - W decyzji ministra inwestycji i rozwoju nie znalazło się wyjaśnienie, dlaczego alternatywny przebieg na tej samej działce jest niemożliwy - dodał sąd.

11.03.2020

SN: Dług nie został ściągnięty, ale wierzyciel płaci

Prawo cywilne Prawnicy

Jeżeli wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego przed dniem wejścia w życie ustawy z 2018 r. o kosztach komorniczych, to nie znajduje ona zastosowania - orzekł w uchwale trzech sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Komornik umorzył wszystkie 5 tys. spraw tego wierzyciela, więc opłata komornicza za bezskuteczne starania była wysoka.

10.03.2020

WSA: Ukaranemu policjantowi trzeba obniżyć dodatek służbowy

Policja Prawo pracy

Ukaranie policjanta karą dyscyplinarną zobowiązuje jego przełożonych do obniżenia mu dodatku służbowego. Wydawane w tej sprawie rozkazy personalne mają charakter związany i nie są podejmowane w ramach uznania administracyjnego. WSA w Gdańsku wskazał, że do uznania przełożonego pozostawiono jednie ustalenie skali obniżenia dodatku.

10.03.2020

SN: Fałszowanie PIT-ów i listy płac pracowników sądu przez księgową oceni inny sąd

Prawo karne Prawnicy

Aktu oskarżenia skierowanego przeciwko księgowej zatrudnionej w sądzie okręgowym nie może rozpoznawać ten sam sąd, w którym poszkodowani są pracownicy i sędziowie. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że sytuacja, gdy sąd miałby orzekać we własnej sprawie jest w sposób oczywisty sprzeczna z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

10.03.2020

NSA: Spieniężenie udziału we współwłasności nieruchomości bez PIT

Domowe finanse PIT

Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.

10.03.2020

SN: Odszkodowanie za zaniedbania marszałka zapłaci województwo

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo cywilne

Województwo ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niezgodne z prawem działania lub zaniechania marszałka województwa realizowane przy wykonywaniu władzy publicznej w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

09.03.2020

Sąd Pracy: Zadośćuczynienie za mobbing, nawet dla odpornego psychicznie pracownika

Prawo pracy

Pracodawca mobbingował pracownicę, jednak jej depresja nie miała związku z sytuacją w pracy. Niezależnie od tego instytucja ma obowiązek zapłacić jej 5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie jej zdrowia, godności i prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - orzekł Sąd Okręgowy w Płocku.

09.03.2020

SN: Administrator hipoteki nie może sam dochodzić roszczeń w sądach

Prawo cywilne Spółki

Obligatariusz ma prawo dochodzić od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 1995 r. o obligacjach - orzekła w uchwale Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Administrator hipoteki samodzielnie nie może wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi.

07.03.2020