Strasburg: Przebranie pomnika to nie czyn chuligański, a protest polityczny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z 6 kwietnia uznał, iż przebranie pomnika miejskiego i opatrzenie go hasłem politycznym nie stanowi czynu chuligańskiego, lecz wyraz wolności wyrażania opinii na tematy polityczne. Sprawa dotyczy Bułgarii, ale ma też znaczenie dla wykładni pojęcia "występek chuligański" oraz znamion czynu "znieważenia pomnika" z polskiego kodeksu karnego.

13.04.2021

Skarga nadzwyczajna - zasada sprawiedliwości społecznej trudna do udowodnienia

Skarga nadzwyczajna w pejzażu polskiego prawa sądowego stanowi całkowite novum. Może być ona wniesiona wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne dla "zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej”. Praktyka Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN pokazała, że trudno tę przesłankę wykazać.

13.04.2021

NSA: Linia lotnicza płaci karę, ale pasażer nie opłaca solidarnie kosztów procesu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie może być tak, że kto wygrał spór z urzędem - ten płaci koszty procesu i pełnomocnika. Zwrot kosztów przysługuje każdemu z pasażerów opóźnionego lotu odpowiednio do udziału w sprawie. Błędnie zatem sąd pierwszej instancji zasądził na ich rzecz solidarnie koszty z tytułu zastępstwa procesowego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.04.2021

Sąd: Rolnik blokujący cukrownię nie popełnił wykroczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pojazd parkujący na zjeździe, a więc połączeniu drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiącym bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej, nie popełnia wykroczenia z art. 97 Kodeksu wykroczeń – stwierdził Sąd Rejonowy w Hrubieszowie. Zdaniem sądu nie była to ani droga publiczna, ani strefa ruchu, ani zamieszkania.

13.04.2021

Izba Kontroli Nadzwyczajnej: Uchwała trzech izb SN nie ma skutków prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. nie ma mocy prawnej - stwierdziła w poniedziałek cała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Nie podjęła jednak uchwały, gdyż jej zdaniem Trybunał Konstytucyjny już w kwietniu 2020 r. uznał, że nie ma ona mocy prawnej i nie wiąże innych składów.

12.04.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek zaszczepienia dziecka nie narusza prawa do poszanowania życia rodzinnego

Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.

12.04.2021

Nie każde wzburzenie sprawcy to działanie w afekcie

Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny przewiduje złagodzoną odpowiedzialność dla sprawcy zabójstwa jeśli działa w afekcie. Chodzi o silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami. Tyle że - jak wynika z orzecznictwa - nie każde wzburzenie sprawcy, które doprowadziło do zbrodni można uznać za afekt. Osoba pozostająca pod jego wpływem nie kieruje się bowiem przesłankami rozumowymi,

11.04.2021

NSA: Potrącenie wynagrodzenia policjantowi z winy lekarza

Policja Prawo pracy

Nawet jeśli policjant przeprowadza badania lekarskie po 30 dniach nieobecności na służbie i nie stawia się w pracy, to można potrącić mu uposażenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powodem był brak jakiegokolwiek dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. Lekarz policjanta nie przyjął, gdyż nie miał zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

10.04.2021

Sąd: Naganne rękoczyny na plebanii z powodu odmowy przyjęcia apostazji

Prawo karne

Przy składaniu aktów apostazji w zakrystii kościoła doszło sprzeczki i rękoczynów. Odmowa przyjęcia dokumentów przez wikariusza skończyła się naruszeniem cielesności księdza i procesem karnym wobec czterech osób. Według sądu w Koninie apostaci mogą mieć uwagi do kościelnej procedury, ale w żadnym razie nie mają prawa do zmuszania duchownych do określonego zachowania.

10.04.2021

Sąd: Najem pojazdu zastępczego do czasu kupna nowego auta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Koszt najmu pojazdu zastępczego powinien być liczony z uwzględnieniem faktu zakupu przez poszkodowanego nowego pojazdu, jeszcze przed zakończeniem najmu. A także musi obejmować koszty celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego - orzekł Sąd Okręgowy korygując wyrok sądu pierwszej instancji.

09.04.2021

Prokuratura "idzie na wojnę" ze związkowcami? Kasacja po wyroku w sprawie dostępu do informacji

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prokurator Generalny wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję o odmowie udostępnienia MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej o wynagrodzeniach w Prokuraturze Krajowej. Wskazał, że związek nie może wykorzystywać takich informacji w interesie publicznym,

08.04.2021

NSA: Adwokatura mogła przyjąć komornika i mogła skreślić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skreślenie z listy adwokatów osoby wykonującej zawód komornika nie nosi znamion naruszenia Konstytucji RP wobec zarzutu złamania zasady "praw nabytych". Każde prawo nabyte, przy spełnieniu określonych przesłanek, może być uprawnionemu odjęte. Zaś skreślony adwokat może wrócić do zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

08.04.2021

SN: Zakaz prowadzenia pojazdów - zawsze, gdy kierowca pił alkohol

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy nadal popełniają fundamentalne błędy przy orzekaniu kar za prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców. Jedną z takich rażących spraw było wymierzenie kierowcy, który jechał samochodem po spożyciu alkoholu, tysiąca złotych grzywny. Sąd przeoczył, że przepis kodeksu wykroczeń nakazuje w takiej sytuacji obowiązkowo zakazać prowadzenia pojazdów.

07.04.2021

Prokuratorzy stanu wojennego nie unikną sprawiedliwości

Prawo karne Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w ostatnim czasie coraz częściej uchyla immunitet prokuratorom stanu wojennego, aby ich osądzić w procesach karnych. Wnioskuje o to Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Są to już funkcjonariusze wiekowi w stanie spoczynku, ale zbrodnie komunistyczne nie przedawniają się

07.04.2021

TSUE: Strajk nie zwalnia przewoźnika z odszkodowania za odwołany lot

Prawo cywilne Rynek i konsument

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego, który ma w szczególności na celu zapewnienie podwyżki płac, nie wchodzi w zakres pojęcia ′′ nadzwyczajnej okoliczności ′′, która zwalnia linię lotniczą z obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.04.2021

SN: Sędziowie nie potrafią liczyć, błędy rachunkowe przy podziale majątku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy trzy razy prostował wartość majątku wspólnego byłych małżonków oraz wzajemne dopłaty, a i tak końcowy wynik był błędny. Skutkiem tego sprostowanie okazało się odrębnym prawomocnym orzeczeniem, od którego przysługuje skarga nadzwyczajna, choć wcześniej Izba Cywilna odrzuciła skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia.

06.04.2021

SN: Odszkodowanie za zakaz wyjazdu z kraju i poręczenie majątkowe zniknęły z kpk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba niesłusznie oskarżona, wobec której zastosowano poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju, może domagać się odszkodowania, jeśli ten środek zastosowano przed 15 kwietnia 2016 roku, przed zmianą kodeksu postępowania karnego. Podstawą do zasądzenia jest art. 3 kodeksu cywilnego, czyli reguła nie działania prawa wstecz - orzekł Sąd Najwyższy.

03.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

WSA: Prawo do prywatności nie chroni informacji o pensjach członków rady nadzorczej szpitala

Spółki Finansowanie zdrowia RODO

Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.

02.04.2021

SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021