Walka z epidemią wymaga też alternatywnych form komunikacji personelu z pacjentami

W czasie pandemii uwidaczniają się niedomagania szpitali i ich personelu w zakresie komunikacji z pacjentami, zwłaszcza niepełnosprawnymi. Tymczasem pacjent ma prawo do komunikacji i aby mu je zapewnić wystarczyłoby np. wprowadzić ofoliowane tablice komunikacyjne na oddziałach - piszą Irena Lipowicz, Radosław Mędrzycki i Maciej Szmigiero.

09.05.2020

Rozporządzenie BMR nie wpływa na zmianę oprocentowania kredytu we frankach

Kredyty frankowe

Powoływanie się przez sąd na rozporządzenie BMR w kontekście niemożności funkcjonowania umowy kredytu złotowego z oprocentowaniem opartym o stawkę referencyjną LIBOR jest nieprawidłowe i nieuprawnione. „Odwalutowanie” (np. „odfrankowienie”) kredytu z zachowaniem oprocentowania określonego w umowie jest zatem w pełni możliwe - piszą Tomasz Konieczny i Filip Olejniczak z kancelarii Konieczny, Polak Radcowie Prawni.

08.05.2020

Komunikacja elektroniczna w sądach upadła, bo poczta nie zarobi

Wymiar sprawiedliwości

O niczym tak nie marzę, jak o wprowadzeniu elektronicznych doręczeń, jak też możliwości składania pism do sądów drogą elektroniczną. Korzyści dla sprawności sądownictwa byłyby przeogromne. Niestety na razie nie nastąpią. To zresztą nie pierwszy raz, gdy na drodze do komunikacji elektronicznej staje sądom... poczta - pisze sędzia Wojciech Łukowski

08.05.2020

Sędzia Żurek: Nadal wierzę w skuteczność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Skierowałem pozew do SN, bo chcę by ustalono czy Kamil Zaradkiewicz jest prawidłowo powołanym sędzią. To oczywiście jest istotne z punktu widzenia mojego procesu dyscyplinarnego, ale jestem też w grupie sędziów, którzy starają się różnymi metodami prawnymi bronić praworządności - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

07.05.2020

Firmy muszą sprawdzić swoją rezydencję podatkową

CIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Epidemia koronawirusa może wpłynąć na status podmiotów, których kierownictwo zostało „uziemione” w niespodziewanym, znacznie odbiegającym od planowanego jeszcze na początku roku miejscu pobytu. Może pojawić się obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w innym państwie - często po wyższych stawkach - czy też konieczność uiszczenia fiskusowi tzw. exit tax

07.05.2020

Należyta staranność wykonawcy nie wymaga nieustannego monitorowania e-platformy

Zamówienia publiczne

Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

07.05.2020

Postojowe tylko na pełne miesiące - interpretacja pilnie potrzebna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorcy pilnie potrzebują oficjalnego stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadającego na pytanie, czy okres przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy krótszy niż miesiąc wyklucza dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Tylko objaśnienia prawne wydane w ustawowym trybie pozwolą uniknąć chaosu

07.05.2020

Trudna sprawa czynszów po częściowym zniesieniu zakazów epidemicznych

Prawo cywilne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od 4 maja galerie handlowe zostały otwarte dla klientów i dla najemców powierzchni na nowo, zakaz prowadzenia w nich działalności handlowej i usługowej został częściowo zniesiony. Nowego potraktowania wymaga też sprawa czynszów za tę powierzchnię - pisze adwokat Kamil Szmid. I dodaje, że przepisy specustawy koronawirusowej nie są dla najemców jednoznacznie korzystne.

06.05.2020

Wybór metody oszacowania wartości rzeczy przez biegłego źródłem problemów

Ordynacja Rachunkowość

Czasami w trakcie postępowania podatkowego zachodzi potrzeba weryfikacji wartości rynkowej określonej rzeczy. Do wykonania tego zadania organ powołuje biegłego spośród rzeczoznawców majątkowych. Zdarza się, że biegły stwierdzi niemożność ustalenia wartości rynkowej. W takich przypadkach dokonuje on wyboru metody oszacowania w oparciu o art. 154 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami

06.05.2020

Prof. Grzelak: Koronawirus wprowadza restrykcje, które z nami zostaną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone obecnie obostrzenia mają chronić przed COVID-19, ale gdy zagrożenie chorobą minie, ograniczenia praw człowieka w dużym zakresie nie. Nie jest to jednak wyłącznie problem Polski, bowiem w Europie widać podobny trend. Zaczynamy odchodzić od ochrony praw jednostki, stawiając na zbiorowe, kolektywne prawa, chroniące całą społeczność - mówi dr hab. Agnieszka Grzelak

06.05.2020

Tarcza antykryzysowa zmienia też zasady gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Wśród przepisów mających za zadanie niwelować skutki epidemii COVID-19 wprowadzanych na przestrzeni ostatnich tygodni znalazły się liczne regulacje zmieniające zasady gospodarowania odpadami w czasie stanu epidemii. Kluczowe dotyczą szerokich uprawnień wojewody do zarządzania gospodarką odpadami na terenie województwa - piszą Daniel Chojnacki i Ranja Łuszczek

05.05.2020

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

05.05.2020

Pierwsze wypłaty pokażą wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Programy przeciwdziałania skutkom COVID-19 to z jednej strony przepisy określane potocznie jako „tarcza antykryzysowa”, a z drugiej instrumenty, w jakie został wyposażony Polski Fundusz Rozwoju. O tym, na ile te rozwiązania spełnią pokładane w nich nadzieje okaże się po wypłacie pierwszych instrumentów - pisze radca prawny Robert Gniezdzia.

05.05.2020

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

05.05.2020

Sarnowski: Czas kryzysu to doskonały moment dla oszustów podatkowych

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jednym z głównych zadań Ministerstwa Finansów teraz jest zapewnienie firmom możliwości przetrwania. Jednak uwolnienie środków z rachunków VAT o masowym, niekontrolowanym charakterze, mogłoby zostać wykorzystane do wyłudzeń. Pracujemy nad tzw. systemem estońskim. Mniejsi podatnicy CIT nie zapłacą podatku od reinwestowanego dochodu - mówi Jan Sarnowski,

05.05.2020

Praca zdalna to też ryzyko wycieku danych

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Przepis uprawniający pracownika do używania środków pracy niezapewnionych przez pracodawcę oraz przerzucający na pracownika prawo decydowania, czy dobrane środki zapewniają bezpieczeństwo danych pracodawcy, czy też nie to wyłom w tworzeniu zasad bezpieczeństwa informacji w zakładach pracy – piszą Michał Kibil i Łukasz Masztalerz.

04.05.2020

Prof. Izdebski: Tarcza wydłuża terminy i zmienia zasady oceny dorobku naukowego

Szkolnictwo wyższe

Nie wszystkie zmiany dla szkolnictwa wyższego, które zawierają kolejne tarcze antykryzysowe, mają związek z epidemią. Część noweli koryguje nieścisłości - eliminuje się m.in. trudno wytłumaczalne ograniczenie co do czasu opublikowania (dotąd dopiero od 2019 r.) artykułów uwzględnianych do minimalnego dorobku kandydata do stopnia doktora habilitowanego - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

04.05.2020

Porawski: Dziura w tarczy zamiast osłony dla samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Od samorządów oczekuje się wsparcia przedsiębiorców, ale samorządom na rękę nie chce pójść nikt. Proponuje się nam poluzowanie możliwości zaciągania kredytów, ale żadnych nowych pieniędzy. Tyle że kredyt będzie trzeba w przyszłości spłacić z odsetkami – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

04.05.2020

Praca zdalna - korzystanie z narzędzi do komunikacji ma też aspekty prawne

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność wszelkiego rodzaju narzędzi wspomagających zdalną komunikację wzrosła w niespotykany dotychczas sposób. Wszyscy sięgnęliśmy po narzędzia do czatowania, prowadzenia spotkań i nawiązywania połączeń, nauki i współpracy. Tylko, czy na pewno wiemy, jakie są zasady i warunki korzystania z tych narzędzi?.

04.05.2020