Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka

15.08.2020

Tęczowe flagi na pomnikach - szacunku nie buduje się strachem przed karą

Prawo karne

Polskie przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony uczuć religijnych oraz czci miejsc upamiętnienia pozostają dosyć restrykcyjne, a jednocześnie - nieostre. Niewątpliwie mają one chronić wartości, ale kuriozalnie nadgorliwe stosowanie niezdefiniowanego prawa zaczyna przypominać próbę nie budowy, a wymuszania szacunku.

15.08.2020

Robot pomoże, ale nie zastąpi całkowicie prawnika

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Sztuczna inteligencja wbrew powszechnej opinii i różnym raportom na ten temat nie zastąpi prawników. Sprawdzą się rozwiązania hybrydowe, czyli łączące szybkość procesorów z doświadczeniem i analitycznymi umiejętnościami ludzi. Dlaczego - piszą programista Rafał Kurda i prawnik Bartosz Frydel z SlothEye.

14.08.2020

Umowy weselne w żółtych i czerwonych strefach - młodzi mogą od nich odstąpić

Małe i średnie firmy Koronawirus

Na weselach w strefie czerwonej nie może bawić się więcej niż 50 gości, a w strefie żółtej więcej niż 100. Część młodych woli przenieść imprezę na inny termin lub do strefy zielonej, gdzie limit wynosi 150. Pozostali odstępują od umów, jakie zawarli z właścicielami sal, hotelami, restauracjami. Czy mogą? Tak, o ile w umowie nie ma zabezpieczeń dla przedsiębiorcy - uważa Damian Nartowski,

13.08.2020

Pomysły na estoński CIT w Polsce pełne pułapek i niejasności

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów reklamuje estoński CIT jako remedium na prawie wszystkie problemy podatników CIT w Polsce i rozwiązanie, które zrewolucjonizuje polski system podatkowy, który stanie się „jedną z najatrakcyjniejszych opcji dla inwestorów zagranicznych”. Hurraoptymizm resortu jest jednak mocno przesadzony – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner w LTCA.

13.08.2020

Pudzianowska: Każde dziecko, także pary jednopłciowej, ma prawo do obywatelstwa

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko, którego choćby jeden z rodziców jest obywatelem Polski ma prawo do polskiego obywatelstwa, a tym samym do wydania potwierdzających to dokumentów - mówi dr hab. Dorota Pudzianowska. I dodaje, że komplikacje związane z wydawaniem takich dokumentów dla dzieci par jednopłciowych są utrudnianiem uzyskania praw wynikających z obywatelstwa.

13.08.2020

Nowelizacja kodeksu spółek szansą na lepsze funkcjonowanie grup kapitałowych

Spółki Prawo gospodarcze

Przedstawiony do konsultacji publicznych projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych w dużej mierze odpowiada na problemy, jakimi dla grup kapitałowych był brak realnych regulacji holdingowych. Niektóre rozwiązania będą jednak wymagać doprecyzowania. W szczególności sytuacja powstawania wzajemnej relacji dominacji i zależności między spółkami

12.08.2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Prawo karne Prokuratura Policja

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

11.08.2020

Pinkas: Szczepienia przeciwko grypie złagodzą działanie koronawirusa

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeżeli dojdzie do kumulacji dwóch zagrożeń, czyli wirusa grypy i SARS- CoV-2, może być naprawdę niebezpiecznie. Mogą powstać wówczas bardzo duże problemy natury diagnostycznej i dostępności pacjentów do opieki medycznej – twierdzi prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. I informuje o pracach nad zasadami ewentualnego zamykania szkół w nowym roku.

11.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

Przepisy o uldze na złe długi muszą zostać zmienione

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Od kilku lat trwają dyskusje i spory w temacie poprawności wprowadzonej do krajowych przepisów regulacji dotyczącej ulgi za złe długi w zakresie VAT. W ocenie większości implementacja jest wadliwa. Kolejne wyroki TSUE tylko potwierdzają to stanowisko. Z Luksemburga docierają kolejne bardzo wyraźne sygnały dobitnie pokazujące, że nadszedł czas na zmiany w tym zakresie – pisze Małgorzata Militz.

10.08.2020

Prof. Andrzej Zoll: Polska już nie jest państwem prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdy zasady demokracji nie są przestrzegane i wiele ustaw uchwalanych w Sejmie jest niezgodnych z Konstytucją, gdy nie mamy właściwie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego, a o kształcie ustawodawstwa decyduje władza wykonawcza, to oznacza, że nie spełniamy zasad i wartości państwa demokratycznego i prawnego - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

10.08.2020

Dane przekazywane przez kontrahentów do USA też trzeba chronić

RODO Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE o nieważności tzw. Tarczy Prywatności ma ogromy wpływ na polskie firmy. Administratorzy danych mogą bowiem ponosić odpowiedzialność także w przypadku współpracy z kontrahentami z Polski, którzy przekażą dane do Stanów Zjednoczonych - pisze dr Jan Prasałek z RK RODO.

09.08.2020

Podział majątku to bonus dla ludzi, którzy chcą się ugodowo rozwieść

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".

08.08.2020

Stowarzyszenie też może wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.

07.08.2020

Ulga autorska - IP Box nadal w grze

CIT PIT

Wraz z dynamicznym rozwojem branży gier komputerowych, liczba pojawiających się pytań wśród podatników z tego obszaru innowacyjnej gospodarki nieustannie wzrasta. Zainteresowanie sektora tworzącego gry koncentruje się wokół ulgi IP Box. Fiskus w wydawanych interpretacjach rozwiewa niektóre z pojawiających się wątpliwości związanych z tematyką produkcji gier,

06.08.2020

Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020

Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

05.08.2020

Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.

04.08.2020

Odwołanie pełnomocnictwa - sprawa nie taka oczywista

Prawo cywilne Doradca podatkowy

Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.

03.08.2020