Badanie BCC: Jak przedsiębiorcy oceniają nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców

Prawo pracy

Z perspektywy polskich pracodawców pojawia się szansa na rozwiązanie jednego z największych problemów, czyli skrócenie okresu oczekiwania od momentu złożenia oferty do przyjazdu pracownika do Polski i rozpoczęcia pracy. Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oznacza dla polskich pracodawców wiele zmian. Potwierdza to badanie przeprowadzone wśród przedsiębiorstw zrzeszonych w Business Centre Club.

03.02.2022

Lewiatan: Rewolucja w zwolnieniach i urlopach może zaszkodzić rynkowi pracy

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Nowelizacja Kodeksu pracy służąca wdrożeniu do naszego porządku prawnego unijnych rozwiązań dotyczących zatrudnienia i rodzicielstwa, budzi kontrowersje. Szczególnie niekorzystne dla rynku pracy i zatrudnienia może być wprowadzenie obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umów na czas określony czy wydłużenie urlopu rodzicielskiego – uważa Konfederacja Lewiatan.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Pracodawca nie wypowie umowy terminowej bez uzasadnienia

Prawo pracy Prawo europejskie

Szykują się rewolucyjne zmiany. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce wprowadzić obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Okazją do nowelizacji Kodeksu pracy mają być prace nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw. Zdaniem prawników taka zmiana może prowadzić do wypychania pracowników z umów o pracę.

03.02.2022

Lewiatan: Wyzwania i słabości polskiego rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Pozytywny statystycznie obraz naszego rynku pracy nie może przesłaniać problemów, z którymi nie potrafimy się uporać. Odczuwamy coraz większy deficyt pracowników i starzenie się społeczeństwa. Mamy niedoskonały system zatrudniania cudzoziemców i źle funkcjonujące służby zatrudnienia. Brakuje nam też wykwalifikowanych kadr – uważa Konfederacja Lewiatan.

02.02.2022

Inflacja i Polski Ład rozpoczną falę strajków w zakładach pracy

Prawo pracy BHP

Przybywa sporów zbiorowych, które mogą zakończyć się strajkami, jeśli pracodawcy nie ulegną presji płacowej – alarmują prawnicy. Jak twierdzą, obecnie związki zawodowe nie tylko częściej wchodzą w takie spory, ale też rzadko kiedy chcą je kończyć na wczesnym etapie. A gdy dojdzie do strajku, pracodawca może nie wpuścić na teren zakładu prawnika będącego pełnomocnikiem związku. Pozwala mu na to prawo.

02.02.2022

Sąd: Drukarz nie miał dostępu do ważnych informacji, ale dostanie odszkodowanie

Prawo pracy

Drukarz przestrzegał zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca nie chciał jednak wypłacić odszkodowania. Twierdził, że zakaz jest nieważny, ponieważ pracownik nie posiadał dostępu do szczególnie ważnych informacji. Sąd uznał, że okoliczność ta nie zwalnia z obowiązku wypłaty odszkodowania.

01.02.2022

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.

01.02.2022

Benefity nie pomogą w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Potrzebne systemowe rozwiązania

Prawo pracy BHP

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe nie jest jednak chorobą i nie można z tego powodu pójść na zwolnienie lekarskie. Także w najnowszej klasyfikacji chorób ICD-11 – na wdrożenie której Polska ma pięć lat – WHO w dalszym ciągu zalicza je jedynie do stanu, który może powodować kontakt ze służbą zdrowia. Jednak już dziś – jak twierdzą prawnicy – pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałać stresowi w pracy, który powoduje wypalenie.

01.02.2022

MRiPS analizuje uwagi do projektu ustawy o sygnalistach i pracuje nad finalną wersją

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Duża liczba uwag do projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, jakie wpłynęły do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej spowodowała, że resort wciąż je analizuje. Jak nas poinformowano, w ministerstwie trwa intensywna praca nad wypracowaniem ostatecznej wersji projektu. Nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu. Termin na wdrożenie unijnej dyrektywy upłynął 17 grudnia 2021 roku.

31.01.2022

Projekt PiS o testowaniu pracowników uderzy w kondycję polskich firm

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Paraliż organizacji i konflikty między pracownikami – taki będzie skutek projektu ustawy posłów PiS. Nakłada on na pracodawców absurdalne obowiązki, a na pracowników – wymóg denuncjacji. Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na planowanych zmianach. Wskazują, że firmom nie daje się narzędzi do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a jednocześnie umożliwia się zatrudnionym dochodzenie wysokich odszkodowań za zakażenie.

31.01.2022

WSA: Rola związku zawodowego przemawia za udostępnieniem przetworzonej informacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Prezes sądu rejonowego odmówił udostępnienia przetworzonej informacji publicznej, ponieważ uznał, że związek zawodowy nie wykazał szczególnej istotności dla interesu publicznego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie zgodził się z tym stanowiskiem i podkreślił, że organizacje te pełnią w społeczeństwie ważną funkcję oraz mają realne możliwości wykorzystania uzyskanych wiadomości.

31.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o wsparciu dla górnictwa

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu odrzucającą ustawę ustanawiającą warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Ustawa przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

27.01.2022

Kara za zakażenie współpracownika - nowy pomysł na walkę z epidemią

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Zamiast możliwości zweryfikowania, czy pracownik się zaszczepił, ma być „lekki przymus” testowania przed przystąpieniem do pracy. Poparty możliwością nałożenia kary na nieprzetestowanego pracownika, jeżeli w zakładzie dojdzie do zakażenia. Według ekspertów takie rozwiązanie będzie nie do wyegzekwowania i tylko nasili konflikty pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą unijny Pakiet Mobilności

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, która wdraża do polskich przepisów unijny Pakiet Mobilności. Obejmuje on m.in. kwestie wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich za pracowników delegowanych.

27.01.2022

RPO: Co z ulgą rehabilitacyjną dla niepełnosprawnych o niższych dochodach?

PIT Prawo pracy Polski Ład

Osoby z niepełnosprawnościami o niższych dochodach nie będą mogły skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. To efekt Polskiego Ładu wobec tych, których dochody nie przekroczą progu kwoty wolnej od podatku - od 1 stycznia 2022 r. jest to 30 tys. zł. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Ministerstwo Finansów, czy wprowadzi jakiś mechanizm kompensujący.

27.01.2022

Lewiatan: Bezrobocie zimą stoi w miejscu. Nie widać sezonowości zatrudnienia

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2021 wyniosła 5,4 proc., a liczba bezrobotnych spadła z 898,8 tys. osób w listopadzie do 895,2 tys. – podał w środę GUS. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zachętą do podejmowania legalnej pracy są rosnące wynagrodzenia, w tym również płaca minimalna i stosunkowa łatwość uzyskania pracy w związku z obniżeniem wymagań przez pracodawców.

26.01.2022

Raport Lewiatana: Wsparcie rodziny zwiększy aktywność zawodową kobiet

Rynek Prawo pracy

Aktywność zawodową kobiet można zwiększyć poprzez szerszy dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci, przebudowę dominującego modelu rodziny, modyfikację systemu wsparcia rodziny oraz poprawę dostępności do opieki zdrowotnej dla osób starszych – rekomendują autorzy raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

25.01.2022

Pracodawcy krytykują regulacje dotyczące dłużników

Prawo cywilne Prawo pracy

W ciągu ostatnich kilku lat do polskiego porządku prawnego wprowadzono regulacje, które zaburzają równowagę pomiędzy wierzycielami a dłużnikami. Ułatwiają one m.in. unikanie spłaty zadłużenia przez nieuczciwych dłużników. Niektóre z nich nie tylko szkodzą wierzycielom, ale i uczciwym dłużnikom – przekonują organizacje przedsiębiorców.

25.01.2022

To płatnik odpowiada za wyliczenie pensji, a nie minister finansów czy premier

PIT Prawo pracy Polski Ład

Pracodawcy i ich działy kadrowo-finansowe stoją przed nie lada wyzwaniem wypłaty wynagrodzenia za styczeń tego roku pracownikom, którzy dostają pensję na koniec miesiąca. Do rozstrzygnięcia mają dylemat: czy zaliczki na PIT liczyć według zasad określonych w ustawie, czy też zastosować - uznawane za nielegalne - rozporządzenie ministra finansów.

25.01.2022