Lęk przed AI. Większość pracowników obawia się rozwoju tej technologii - badanie

Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy

AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.

09.01.2024

Zleceniobiorca może mieć prawo do korzystania z ZFŚS

Domowe finanse Prawo pracy

Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.

09.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.

09.01.2024

Związkowcy muszą w styczniu poinformować o liczbie członków

Prawo pracy

Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.

09.01.2024

MRPiPS przedstawi rządowi plan wdrożenia opłacania przez ZUS zasiłku chorobowego

Ubezpieczenia społeczne

We wtorek, 9 stycznia 2024 r., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ma przedstawić na posiedzeniu Rady Ministrów informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.

08.01.2024

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.

08.01.2024

Zwolnienia z tytułu siły wyższej nie można zaplanować z góry

Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.

06.01.2024

6 stycznia większość sklepów będzie zamknięta

Rynek i konsument Prawo pracy

W najbliższą sobotę, 6 stycznia, wypada święto Trzech Króli, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy i objętym ograniczeniami w handlu. Oznacza to, że zakupy zrobimy na podobnych zasadach, jak w inne święta lub niedziele niehandlowe, bo większość sieci handlowych będzie zamknięta – i to nie tylko w sobotę, ale także w niedzielę, 7 stycznia, która będzie niedzielą niehandlową.

05.01.2024

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała kolejnego wiceministra rodziny i polityki społecznej

Administracja publiczna

Agnieszka Dziemianowicz -Bąk (Lewica), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w gabinecie premiera Donalda Tuska, powołuje swoich pierwszych współpracowników. Sekretarzem stanu została Aleksandra Gajewska, działaczka samorządowa, posłanka na Sejm X kadencji. Stanowisko dyrektora generalnego w ministerstwie objął natomiast Liwiusz Laska. Teraz do kierownictwa ministerstwa dołączył Sebastian Gajewski w randze podsekretarza stanu.

05.01.2024

Dni wolne od pracy w 2024 roku, czyli jak zaplanować długie weekendy

HR

Warto sprawdzić, jak w 2024 roku wypadają dni wolne od pracy, bo odpowiednio zaplanowany urlop może znacząco wydłużyć wypoczynek. Układ świąt daje nam w tym roku całkiem sporo długich weekendów, będzie też dodatkowy dzień wolny, który pracodawca musi wyznaczyć za święto przypadające na sobotę.

05.01.2024

Nie trzeba składać deklaracji o rezygnacji, aby skorzystać z oszczędności w PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.

05.01.2024

BHP w zakładach graficznych. Kluczowe rozporządzenie przez ponad 70 lat pozostaje bez nowelizacji

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

22 listopada 2023 roku minęły 72 lata od wydania przez Prezesa Rady Ministrów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach graficznych. I, co ważne, przez wszystkie te lata akt ten nigdy nie był zmieniany. Zdaniem ekspertów to niedopatrzenie, bo świat, technologie i realia, w których funkcjonują dziś procesy produkcyjne, już się zmieniły. Zmianie zatem powinno ulec także rozporządzenie.

04.01.2024

FPP o skutkach wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

30 grudnia 2023 r. weszła w życie ustawa, która wydłużyła ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to orzeczeń, których ważność skończyła się w czasie pandemii koronawirusa, albo których ważność upłynęła po 5 sierpnia 2023 r. i przed 30 września 2024 r. Orzeczenia te zachowują ważność do 30 września 2024 r. W efekcie na ten okres zachowają też ważność karty parkingowe, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

03.01.2024

ZUS ostrzega: Zły wniosek o świadczenie wspierające skutkuje brakiem pieniędzy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

1 stycznia weszły w życie przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Za przyznanie i wypłatę świadczeń odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby jednak ZUS pieniądze wypłacał, trzeba najpierw dostarczyć zaświadczenie z wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa. Wniosek osoby z niepełnosprawnością, która złoży go do ZUS nie mając wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, Zakład pozostawi bez rozpatrzenia.

03.01.2024

Zawodowe plany na 2024 - badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 roku. Spodziewają się trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Wszystko dlatego, że poprzedni rok pod względem pracy ankietowani oceniają raczej przeciętnie.

03.01.2024

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w godzinach a zmiana wymiaru czasu pracy

Prawo pracy

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane w godzinach podlega przeliczeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Od 26 kwietnia 2023 roku jest ono również uzależnione od obowiązującej pracownika normy czasu pracy. Oznacza to, że przykładowo osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 14, a nie 16 godzin zwolnienia rocznie.

03.01.2024

Firmy czekają problemy - na pomostówki mogą odejść dobrzy pracownicy

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Zmieniające się od 1 stycznia 2024 r. przepisy o emeryturach pomostowych umożliwią skorzystanie z tego świadczenia pracownikom wykonującym pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze – i to także tym, którzy rozpoczęli pracę po 1 stycznia 1999 r. Zdaniem prawników nowe prawo nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku pracy, choć niektórzy pracodawcy powinni przygotować się na ruchy kadrowe.

02.01.2024

Opiekun ze świadczeniem pielęgnacyjnym nie straci go zaraz po śmierci osoby wspieranej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie mógł pobierać je jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.

30.12.2023