Firma odpowiedzialna cyfrowo, czyli jaka?

HR

Pracownicy obawiają się automatyzacji. Oczekują szkoleń z bezpieczeństwa internetowego i rozpoznawania tzw. fake news’ów oraz umożliwienia im pozyskania nowych kompetencji cyfrowych. Do 25 listopada 2019 r. firmy mogą przetestować dobre praktyki w zakresie cyfrowej odpowiedzialności w konkursie Firma Odpowiedzialna Technologicznie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

14.11.2019

Wojewódka: Zniesienie limitu 30-krotności to zmartwienie dla przyszłych pokoleń

Ubezpieczenia społeczne

Stało się. Mamy kolejny zwrot akcji w thrillerze zniesienia limitu 30-krotności składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przeżywaliśmy to już dwa lata temu, potem był rok ciszy, rok przed wyborczy. Ale 13-go listopada 2019 roku ponownie wyłożono karty na stół i do nowego Sejmu wpłynął (podobno) poselski projekt ustawy znoszącej przedmiotowy limit - pisze dr Marcin Wojewódka.

14.11.2019

Byłym posłom i senatorom nie grozi bezrobocie

Administracja publiczna Prawo pracy

Około 200 osób musiało pożegnać się w październiku z Sejmem i Senatem. Wyborcy ponownie nie zaufali m.in. Stanisławowi Piotrowiczowi, Tomaszowi Cimoszewiczowi czy Romanowi Koseckiemu. Parlamentarzyści mogą wrócić do pracy na dotychczasowe stanowiska - zajmowane przed objęciem mandatów. Mają także zagwarantowaną dwuletnią ochronę przed zwolnieniem.

14.11.2019

Trzynastka dla emerytów z funduszu dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma być przemianowany na Fundusz Solidarnościowy i z niego wypłacone ma być jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Projekt ustawy w tej sprawie złożony został w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

13.11.2019

W Sejmie projekt znoszący 30-krotność składek

Domowe finanse Małe i średnie firmy

Projekt został wniesiony przez grupę posłów PiS. Od 2020 r. likwiduje górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotność składek ZUS. Ma przynieść dodatkowe 7,1 mld zł. Głosowanie przeciwko projektowi zapowiedział rzecznik Porozumienia, koalicjanta PiS.

13.11.2019

Jest kolejny projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Możliwość ponownego przeliczenia emerytury dla kobiet urodzonych w 1953 roku i tym samym wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - to cel senackiego projektu ustawy, pierwszego w nowej kadencji. Podpisy pod nim zebrali senatorowie Koalicji Obywatelskiej i PSL.

13.11.2019

Ubezpieczeni z krótkim stażem dłużej poczekają na zasiłek chorobowy

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów potwierdza: rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy z obecnych 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy dobrowolnym, do odpowiednio: 90 i 180 dni. To jedna z dwóch planowanych na 2020 r. zmian, które ograniczą dostępność zasiłków. Zdaniem ekspertów, to fiskalizacja systemu - kosztem ochrony ubezpieczeniowej.

13.11.2019

Niewiele czasu na decyzję o przekazaniu pieniędzy z OFE

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Do 28 lutego trzeba będzie podjąć decyzję, czy pieniądze zaoszczędzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych przekazać do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Nasze postanowienie będzie nieodwracalne, a każde z rozwiązań wiąże się z ryzykiem. W przypadku IKE - inwestowanie pieniędzy w czasie kryzysu może okazać się stosunkowo nieopłacalne.

12.11.2019

We wtorek mija ważny termin przy PPK

PPK

Do 25 października 2019 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wybierali podmiot zarządzający Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Natomiast nie później, niż do 12 listopada, podmioty te mają zapisać pracowników do wybranego PPK - odbywa się to automatycznie. Zostaną z niego wypisani, jeśli złożą u pracodawcy dokument o rezygnacji.

10.11.2019

Zagranie koncertu nie zawsze jest dziełem, czasem - wykonaniem usługi

Prawo cywilne

W czasie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada może się zdarzyć, że część wykonawców jednego koncertu czy spektaklu wykonuje usługę zlecenia, a część - dzieło artystyczne. Soliści nie są "oskładkowani", a tancerze i chór - muszą płacić ZUS. Ustawodawca od lat nie może się zdecydować na jasne rozwiązanie tego problemu.

09.11.2019

Turystyczne miasta bez ograniczenia handlu - związki zawodowe mówią "nie"

Prawo pracy

Złagodzenie ograniczenia handlu w niedzielę dla turystycznych miast jest niemożliwe. Oznaczałoby to rozsadzenie ustawy od środka - podkreślają związkowcy z NSZZ "Solidarność". Z kolei strona pracodawców nadal liczy, że rząd w ogóle wycofa się z ograniczenia handlu. Od 2020 ograniczenie będzie obowiązywało w prawie każdą niedzielę.

08.11.2019

Amerykańska branża IT kusi Polaków

HR

Na amerykańskim rynku pracy wkrótce będzie brakować ponad pół miliona specjalistów. Tamtejszy rynek tworzy nowe miejsca pracy znacznie szybciej niż sektor edukacji może zapewnić nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Polscy specjaliści mogą zarabiać średnio nawet 25 tysięcy złotych miesięcznie - wynika z raportu PassRight.

08.11.2019

Bezrobocie w październiku - 5,1 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła tyle samo, co miesiąc wcześniej. Pod koniec października br., jak wynika ze wstępnych danych MRPiPS, było w Polsce 841,9 tys. bezrobotnych.

07.11.2019

Doktoranci z obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które rozpoczęły w tym roku studia doktoranckie i otrzymują stypendium doktoranckie, nie będą miały luki w ubezpieczeniach. Dzięki zmianom w prawie, od 2019 roku objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi i wypadkowym, a nie tylko zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne.

07.11.2019

Kontrowersje wokół przepisu pozwalającego utrzymać zatrudnienie na czas procesu

Prawo pracy

W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, skutecznie może nakazać jego dalsze zatrudnianie bez czekania na prawomocne orzeczenie. Gdy sąd II instancji nie podtrzyma orzeczenia, pracodawca będzie mógł wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.

07.11.2019

Szkodliwe paragony - pracownicy sklepów powinni pracować w rękawiczkach?

Prawo pracy

2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z Bisfenolem, substancją występującą w paragonach. To zwiększa ryzyko raka i niepłodności - alarmuje NSZZ "Solidarność". Związkowcy apelują do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia o interwencję w tej sprawie.

07.11.2019

Znalezienie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze

Prawo pracy

Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46 proc. firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu - to aż o 32 punkty procentowe więcej, niż rok temu - wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.

07.11.2019

Pracujący emeryci nie szybko zasypią dziurę w FUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W najgorszym wariancie prognozy ZUS - w 2024 roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych będzie potrzebował aż 85 mld złotych dotacji z budżetu państwa. Polacy muszą pracować dłużej, bo to jedyny sposób, by uniknąć kryzysu finansów publicznych - wskazują eksperci. Problem w tym, że trudno będzie ich do tego przekonać, choć widać i pozytywne zmiany - w ciągu ostatnich 4 lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 30 procent.

06.11.2019