Duży biznes i związkowców łączy walka o notyfikowanie tarczy finansowej

Spółki Prawo europejskie Koronawirus Tarcza finansowa

Od ponad miesiąca Polska nie może notyfikować tarczy finansowej dla dużych firm. Dlatego Rada Przedsiębiorczości, którą tworzy dziewięć organizacji pracodawców zaapelowała do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o przyspieszenie decyzji. Wcześniej niepokój o losy pomocy dla największych firm wyraziła Solidarność.

25.05.2020

Debata w PE: Odebrać Polsce fundusze za łamanie praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polskie władze powinny ponieść konsekwencje odchodzenia od wartości unijnych - mówiła większość europosłów z komisji wolności obywatelskich PE, podczas zorganizowanej w poniedziałek dyskusji na temat praworządności. Zdaniem uczestników debaty, Polski rząd chce korzystać z unijnych przywilejów, odrzucając wartości UE.

25.05.2020

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.

21.05.2020

UE: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Od środy w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta w UE w 2014 roku i przewiduje także ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki.

20.05.2020

Przedsiębiorcy domagają się przesunięcia wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie Transport Koronawirus

Największe organizacje przedsiębiorców oraz polskie i zagraniczne izby gospodarcze zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej o przesunięcie wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników. Powodem jest pandemia koronawirusa. Według przedsiębiorców, to najlepszy moment dla gestów solidarności podejmowanych w trosce o ratowanie wspólnotowego rynku pracy.

14.05.2020

Komisja Europejska ma się zająć maseczkami bez certyfikatu

Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tysięcy maseczek dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego, które zdaniem ministerstwa zdrowia nie spełniają odpowiednich norm. KE czeka obecnie na testy zgodności.

13.05.2020

KE odmawia interwencji w sprawie wykonania w Niemczech wyroku o "polskich obozach"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ponieważ niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odmówił wykonalności polskiego wyroku uznającego naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery przez niemiecką stację telewizyjną poprzez użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, petycja o podjęcie odpowiednich działań w tej sprawie trafiła do Komisji Europejskiej. KE nie chce jednak interweniować.

13.05.2020

Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

13.05.2020

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,

11.05.2020

TSUE: Wyroki Trybunału wiążą sądy krajowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok wydany w trybie prejudycjalnym wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu sporu - oświadczył w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To reakcja na decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ważność jednego z wyroków TSUE, ale ma ona także odniesienie do sporu polskich władz w sprawie wykonywania orzeczeń Trybunału.

08.05.2020

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą liczenia PKB dla Mazowsza

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Nowelizacja, którą w czwartek poparli posłowie, przewiduje zmiany przepisów dotyczące m.in. liczenia PKB na osobę w przypadku Mazowsza. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.

07.05.2020

Będą awantury o temperatury

Prawo pracy RODO Prawo europejskie Koronawirus

Mija drugi miesiąc epidemii koronawirusa, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę pracownikom, których chcą dopuścić do pracy oraz firmowym gościom. Najnowsze stanowisko UODO nie tylko nie wskazuje podstawy prawnej do przetwarzania takich danych, ale jeszcze pogłębia chaos. Odsyła do wytycznych GIS, które nie są prawem i nie dają podstawy do uchylenia zakazu przetwarzania takich danych.

07.05.2020

KE: Prawo unijne ponad krajowym, wyroki TSUE trzeba wykonywać

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych - stwierdził komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, komentując wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działań Europejskiego Banku Centralnego. Polskie MS uznaje ten wyrok jako ważny w sporze z KE o zmiany w sądownictwie.

06.05.2020

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

05.05.2020

16 lat w Unii - zagrożenia wynikające z pandemii i niebezpieczne negowanie prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.

01.05.2020

Sejm za implementacją dotyczących Nord Stream 2 zmian w dyrektywie gazowej 

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzenie do polskiego prawa zmian w unijnej dyrektywie gazowej wymierzonych w gazociąg Nord Stream 2, a także usunięcie pewnych wątpliwości z ustawy o wsparciu kogeneracji to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek nowelizacji Prawa energetycznego. Za ustawą głosowało 452 posłów, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się.

30.04.2020

KE rozpoczyna procedurę wobec Polski w związku ustawą o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska uruchomiła w środę procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Procedura ta może za kilka miesięcy doprowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE,

29.04.2020

Minister: Walczymy z koronawirusem i z jego gospodarczymi skutkami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Wykorzystanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 jest mocno zaawansowane, więc przesunięcia środków są bardzo ograniczone. Do dyspozycji pozostaje nam około 30-40 mld zł. Jednak instytucje zarządzające wszystkimi programami starają się, aby wcześniej zaplanowane zadania inwestycyjne były w jak największym stopniu zrealizowane - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak

29.04.2020

KE uruchomi procedurę przeciwko Polsce w sprawie sędziowskich dyscyplinarek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zamierza w środę uruchomić procedurę naruszeniową w stosunku do Polski w związku z ustawą o środkach dyscyplinarnych wobec sędziów. Pierwszym krokiem ma być wezwanie do usunięcia uchybienia, a Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE. Na razie nie obejmie to problemu wyboru nowego I prezesa Sądu Najwyższego.

28.04.2020

Regiony za przedłużeniem perspektywy finansowej, według rządu korzyści wątpliwe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne

28.04.2020