Mnóstwo przepisów o VAT niezgodnych z prawem unijnym

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest korzystnych dla podatników. Głównie dlatego, że przepisy ustawy o VAT w wielu miejscach cały czas są niezgodne z regulacjami unijnymi. Wynika to albo z braku implementacji dyrektyw, albo z błędów w ich wdrożeniu. Problem jednak w tym, że podatnicy nie mogą bezpośrednio kierować skarg do unijnego sądu, a złe przepisy cały czas obowiązują.

02.11.2020

Była minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak została wiceministrem w resorcie funduszy

Finanse samorządów Prawo europejskie

Małgorzata Jarosińska-Jedynak jest wiceministrem w resorcie finansów, funduszy i polityki regionalnej. Do 6 października była ministrem w zlikwidowanym resorcie funduszy i polityki regionalnej. Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku.

29.10.2020

KE uruchamia kolejny etap procedury w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w środę o rozpoczęciu kolejnego etapu procedury naruszenia unijnego prawa wobec ustawy dyscyplinującej sędziów. Oficjalnie decyzja ma być ogłoszona w najbliższym czasie, a polski rząd otrzyma wezwanie do kolejnych wyjaśnień w tej sprawie. Jeśli nie zadowolą one Komisji, sprawa trafi do TSUE.

29.10.2020

Po zmianie ustawy pomoc publiczna przejdzie przez specjalny rachunek

Finanse publiczne Prawo europejskie

Utworzenie wyodrębnionego rachunku bankowego, na który udzielający pomocy wpłacaliby pieniądze dla beneficjentów, to cel uchwalonej w środę wraz z poprawkami przez Sejm nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

28.10.2020

KE proponuje jednolite zasady ustalania płacy minimalnej

Prawo pracy Prawo europejskie

Zapewnienie jednolitych standardów ustalania odpowiednich płac minimalnych we Wspólnocie - to cel zaproponowanego przez Komisję Europejską projektu nowej dyrektywy. Unijni urzędnicy podkreślają, że nie chodzi o ustalanie wysokości takiej płacy, ale o zasady jej kształtowania.

28.10.2020

WSA: RODO nie działa w zetknięciu z prawem bankowym

Finanse RODO Prawo europejskie

Mimo dwóch wygasłych rachunków bankowych i jednego aktywnego lecz bez środków, bank przekazał dane osobowe komornikowi. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zajęcie wierzytelności z tego konta było prawomocną decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który potwierdził zasadność nadania tytułu wykonawczego, zatem obowiązkiem banku było przekazanie danych klientki.

27.10.2020

UE: Kilka państw skarży pakiet mobilności, Polska też

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Kilka krajów Unii Europejskiej złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na przepisy unijnego pakietu mobilności, domagając się, by sędziowie w Luksemburgu uznali cześć rozwiązań za dyskryminujące. Dotychczas wpłynęły skargi z Litwy, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Malty, a w poniedziałek polski rząd również złożył taką skargę.

26.10.2020

Firmy delegują pracowników, ale obawiają się nowych zasad

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż co trzecie z ankietowanych polskich przedsiębiorstw ma obawy związane z koniecznością stosowania lokalnych przepisów obwiązujących w kraju, do którego delegują pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG. Jednocześnie 36 proc. ankietowanych firm przyznało, że inspekcja pracy lub odpowiednia instytucja łącznikowa w innym kraju, prowadziła kontrolę pracowników oddelegowanych.

26.10.2020

UE: Większość Europejczyków popiera wiązanie funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Aż 77 proc. Europejczyków popiera powiązanie funduszy Unii Europejskiej z poszanowaniem zasad państwa prawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Tylko nieco mniej Polaków wyraża takie zdanie, bo 72 proc. ankietowanych w naszym kraju.

20.10.2020

TSUE potwierdza - chory może leczyć się za granicą bez wcześniejszej zgody NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo europejskie

Przepisy krajowe nie mogą wyłączać pacjentowi prawa do refundacji leczenia odbytego za granicą, nawet jeśli na tę terapię chory nie uzyskał uprzedniej zgody od Narodowego Funduszu Zdrowia, bo np. ze względów zdrowotnych nie mógł na nią czekać - piszą Zuzanna Chromiec i Natalia Łojko, powołując się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.10.2020

TSUE: Polskie przepisy o ulgach na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT

VAT Prawo europejskie

Przepisy krajowe nie mogą uzależniać obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT

16.10.2020

Kolejne pieniądze z UE na walkę z pandemią

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Dzięki temu dodatkowe 300 milionów złotych będzie można przeznaczyć na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

15.10.2020

Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

CIT Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.

15.10.2020

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.

13.10.2020

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.

12.10.2020

UE już monitoruje zagraniczne inwestycje

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Monitorowanie bezpośrednich zagranicznych inwestycji w Unii Europejskiej pod kątem zagrożenia strategicznych interesów członków Unii - to cel obowiązujących od niedzieli 11 października przepisów. Chodzi m.in. o wykup europejskich firm, dysponujących krytycznymi technologiami.

11.10.2020

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Główne cele noweli to Dalszy rozwój sektora kolejowego i wprowadzenie do prawa krajowego przepisów UE stanowiących tzw. filaru technicznego IV Pakietu Kolejowego - to cele podpisanej w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

09.10.2020

Rozwój regionalny i fundusze UE niepewne po zmianach w rządzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Są obawy samorządowców o politykę regionalną po likwidacji resortu funduszy. Czy będzie traktowana tylko jako źródło finansowania różnych działań, czy też wyznacznik celów rozwoju przy wykorzystaniu unijnych środków UE? Jest też ryzyko paraliżu wykonywania zadań z powodu połączenia zarządzania i audytu. A to grozi problemami jeszcze w obecnej perspektywie.

08.10.2020

Parlament Europejski jeszcze raz za wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Unia Europejska powinna ustanowić mechanizm na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, a coroczne zalecenia Komisji Europejskiej dla państw członkowskich powinny być powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia - stwierdził PE w przyjętej w środę rezolucji.

07.10.2020

Nowa ustawa ma uszczelnić pobór VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

VAT Prawo europejskie

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami - to cel nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, której przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.10.2020