TSUE: Milion euro kary dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.

27.10.2021

Wkrótce ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla firm coraz bliżej

Prawo pracy Prawo europejskie

Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa ma wejść w życie zaraz po ogłoszeniu. Podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników mają mieć czas do 17 grudnia 2023 r. na stworzenie regulaminów zgłoszeń wewnętrznych. Ze względu na stosunkowo krótki okres vacatio legis, konieczne jest szybkie podjęcie prac nad regulaminami zgłoszeń.

27.10.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych

Prawo pracy Prawo europejskie

W piątek, 22 października 2021 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych. Zmiany dotyczą w szczególności szkolenia osób zamierzających wykonywać lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do wymagań określonych w dyrektywie 2006/126/WE.

25.10.2021

Przewodnicząca KE: Polska ma zastosować się do wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.

22.10.2021

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".

21.10.2021

Komisja Europejska szykuje kolejne duże zmiany w VAT

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Jednym z obszarów, którym planuje zająć się Komisja Europejska jest zapewnienie spójnego opodatkowania VAT platform sprzedażowych. W dużym stopniu dobry krok w tym kierunku wykonano na kanwie nowych przepisów e-commerce. Nie rozwiały one jednak wszystkich wątpliwości. Do ujednolicenia w zakresie VAT pozostaje wiele jeszcze innych sektorów.

21.10.2021

Parlament Europejski pozwie KE za niezastosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.

20.10.2021

Przewodnicząca KE: Wyrok polskiego TK to wyzwanie dla Unii. Premier: "nie" unijnemu centralizmowi

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego - oceniła przewodnicząca KE. I dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. Stwierdziła także, że polski trybunał nie jest niezależny. Polemizował z nią premier Mateusz Morawiecki.

19.10.2021

Debata: Jak zareaguje Komisja na wyrok TK i łamanie prawa w Polsce

Prawo europejskie

Rząd polski podważył jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, jaką jest praworządność, więc będzie ostro reagować - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności - wyjaśnia zastępca kierownika Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce radca Rafał Szyndlauer.

18.10.2021

Premier uspokaja unijnych przywódców: Jesteśmy lojalnym członkiem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska przestrzega prawa Unii Europejskiej i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców państw UE w reakcji na niepokoje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

18.10.2021

Prawo do życia w chronionym środowisku może wejść do Karty Praw Podstawowych UE

Prawo europejskie

Rozpoczęły się dyskusje nad rozszerzeniem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Nowe prawa mają odpowiadać na wyzwania współczesności i dotyczyć m.in. środowiska, cyfrowego samostanowienia i sztucznej inteligencji. Ogólnoeuropejska inicjatywa ma zapewnić egzekwowanie tych postulatów, a Polska jest jednym z pierwszych krajów, które do niej dołączyły.

18.10.2021

Prezydent podpisał ustawę - przeszłość wszystkich kontrolerów ruchu lotniczego będzie sprawdzana

Prawo pracy Prawo europejskie

Osoby zatrudnione w punktach handlowych lub usługowych zlokalizowanych w strefie ogólnodostępnej lotniska albo wykonujących w tej strefie obowiązki związane z funkcjonowaniem lotniska będą nową kategorią osób, które podlegać będą sprawdzeniu przeszłości. Sprawdzana będzie też przeszłość kontrolerów ruchu lotniczego. Jak podała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ustawę.

14.10.2021

Rząd obiecuje 8 proc. funduszy UE na zrównoważony rozwój miast

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

W nowej perspektywie unijnej stawiamy na rozwój miast. Co najmniej 8 proc. funduszy unijnych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027, trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich – poinformowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

13.10.2021

Komisja Europejska przygotowuje się do reakcji na wyrok polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że po wstępnej ocenie orzeczenia widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.

13.10.2021

Bezpieczeństwo energetyczne najważniejsze - rząd będzie płacił kary za Turów

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę, że Polska będzie realizowała swoją politykę bezpieczeństwa energetycznego, nawet jeżeli konsekwencją miałoby być poniesienie kosztów "w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania". Jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - odpowiedział na pytanie o negocjacje z Czechami dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów.

13.10.2021

TSUE rozpatruje skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości, czyli funduszy za praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE we wtorek kontynuowana była rozprawa dotycząca mechanizmu warunkowości, mającego służyć ochronie unijnego budżetu w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. W drugim dniu rozprawy sędziowie zadawali pytania stronom postępowania. Opinia rzecznika TSUE w tej sprawie ma być gotowa 2 grudnia br., a wyrok na początku przyszłego roku.

12.10.2021

Wyrok o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowany został we wtorek po południu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który stwierdza, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Wyrok jest komentowany jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

12.10.2021

Firmy nie są gotowe na wdrożenie dyrektywy UE o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Prawo europejskie

Jedynie 9 proc. firm deklaruje pełną gotowość na dyrektywę UE o ochronie sygnalistów, choć żadna nie wdrożyła w pełni określonego w niej standardu minimum. Jednocześnie aż 89 proc. firm w Polsce wierzy, że dyrektywa sprzyja ich biznesowi. Co trzecia firma (34 proc.) już teraz zakłada, że nie zdąży z przygotowaniami do 17 grudnia 2021 roku – wynika z badania EY „Czas na ochronę sygnalistów”.

12.10.2021

Komitet PAN: Nielegalny i szkodliwy wyrok TK w sprawie unijnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE wydany został w niekonstytucyjnym składzie, przyjmuje jako podstawę wnioskowania szereg twierdzeń nieznajdujących pokrycia w stanie normatywnym i ma na celu legalizację niekonstytucyjnych, niezgodnych z prawem UE i europejską konwencją praw człowieka zmian w wymiarze sprawiedliwości.

12.10.2021

Rząd szuka kandydata na sędziego TSUE, ale nietransparentnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trwa procedura wyboru polskiego kandydata na sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE, ale prowadzący ją rząd nie informuje o jej przebiegu. W komisji konkursowej zasiadają tylko rządowi urzędnicy, a zabiegi Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, by do tego zespołu dołączyć przynajmniej jednego niezależnego eksperta, zostały zignorowane. Mimo, że przewiduje to rządowe rozporządzenie.

12.10.2021