TSUE: Osoba objęta ENA powinna zostać zwolniona z aresztu, gdy terminy przekazania upłynęły

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Pojęcie siły wyższej, która udaremniła wykonanie europejskiego nakazu aresztowania, nie rozciąga się na przeszkody prawne wynikające ze środków prawnych wniesionych przez osobę, której dotyczy nakaz. Jeżeli zainteresowana osoba nie została przekazana w przewidzianych terminach, powinna ona zostać zwolniona z aresztu - orzekł Trybunał Sprawiedliwości.

03.05.2022

RzecznikTSUE: Szczególny tryb wyboru przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej nie do zniesienia

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Przekształcenie niemieckiej spółki akcyjnej w spółkę europejską nie pozwala na zniesienie szczególnego głosowania przeprowadzanego w celu wyboru przedstawicieli związków zawodowych do rady nadzorczej. Głosowanie to jest bowiem charakterystyczną cechą niemieckiego systemu partycypacji pracowników i nie może być przedmiotem negocjacji w ramach przekształcenia.

02.05.2022

Grupy kapitałowe wciąż czekają na przepisy o sygnalistach

Prawo pracy RODO Compliance Prawo europejskie

Pracodawcy zabiegają o wprowadzenie do projektu ustawy o sygnalistach rozwiązań dotyczących grup kapitałowych, uwzględniających ich specyfikę organizacyjną. Uważają, że tworzenie odrębnych kanałów komunikacji dla sygnalistów w każdej firmie wchodzącej w skład grupy, to biurokracja i mnożenie procedur. Zdaniem prawników, mimo zablokowania tej możliwości w projekcie, wciąż można zastosować wybrany kanał zgłoszeniowy w każdej spółce grupy.

28.04.2022

Prof. Frąckowiak-Adamska: Więcej pytań do unijnego Trybunału, bo trzeba bronić praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił skokowy wzrost liczby pytań prejudycjalnych kierowanych przez polskie sądy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale nie wynika to z potrzeby lepszego dostosowania polskiego prawa do unijnych standardów, tylko z poszukiwania alternatywnej drogi obrony praworządności, gdy w kraju to niemożliwe - mówi prof. Agnieszka Frąckowiak-Adamska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

28.04.2022

KE uruchamia mechanizm warunkowości wobec Węgier

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w środę o uruchomieniu mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej w stosunku do Węgier. To oznacza, że pieniądze z unijnego budżetu przeznaczone dla tego kraju mogą zostać zamrożone. Napisała o tym na Twitterze wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova. Węgry będą musiały odpowiedzieć na obawy Komisji i zaproponować środki zaradcze.

27.04.2022

Nowe zasady odpowiedzialności pośredników – po wyroku TSUE trzeba wprowadzić unijne przepisy

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo europejskie

W wyroku ogłoszonym 26 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Rzeczpospolitej Polskiej o stwierdzenie nieważności art. 17 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Polska, która od początku była przeciwna przyjęciu dyrektywy w proponowanym kształcie i do tej pory nie wdrożyła jej postanowień, będzie teraz musiała implementować przepisy z uwzględnieniem uwag Trybunału.

26.04.2022

Wątpliwa wykładnia zmian w Sądzie Najwyższym w preambule nowelizacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Preambuła dorzucona przez posłów do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma przewidywać pierwszeństwo ustaw krajowych nad traktatami unijnymi. Zdaniem prawników byłoby to sprzeczne z Konstytucją. Ponadto traktat akcesyjny wskazuje na związanie Rzeczpospolitej Polskiej orzeczeniami TSUE, a poprzednio Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

25.04.2022

Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego w cieniu skargi do TSUE

Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech

W sobotę, 23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego, a trzy dni później ma zapaść bardzo ważne orzeczenie w sprawie nowej dyrektywy autorskiej, którą Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości. Rząd złożył skargę na dwa przepisy, ale całą dyrektywę dającą większe prawa twórcom lecz ograniczającą swobodę platform cyfrowych - czeka jeszcze wdrożenie w Polsce.

23.04.2022

Streaming - możliwość obserwowania rozpraw i ogłaszania wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w piątek, że od wtorku 26 kwietnia br. wprowadza usługę streamingu, w celu ułatwienia publicznego dostępu do swojej działalności sądowniczej. Oznacza to, że ogłaszanie wyroków i odczytywanie opinii rzeczników generalnych będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej Trybunału.

22.04.2022

KE: Płacenie w rublach za rosyjski gaz naruszałoby unijne sankcje

Prawo cywilne Prawo europejskie Ukraina

Regulowanie należności za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z państw członkowskich Unii Europejskiej złamałaby system sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - stwierdza w wewnętrznym dokumencie Komisja Europejska. To reakcja na wydanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekretu nakazującego rozliczanie takich transakcji w rublach.

14.04.2022

Tabela kodów i podkodów w procedurze VAT-REFUND wymaga szczególnego podejścia

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Podatnicy VAT czynni, którzy w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej nabywają towary lub usługi na terytorium innego kraju UE, mają możliwość wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconego tam podatku od wartości dodanej, zawartego w cenie nabywanych towarów i usług. Aby uzyskać zwrot, muszą skorzystać z procedury VAT-REFUND.

14.04.2022

KE proponuje ochronę własności intelektualnej wyrobów rzemieślniczych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska zaproponowała pierwsze w historii ramy ochrony własności intelektualnej w przypadku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Wśród chronionych w ten sposób produktów ma znaleźć się m.in. ceramika z Bolesławca. Podstawę tych ram mają stanowić oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk w regionach, z których produkty te pochodzą.

13.04.2022

KE już potrąca kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o potrąceniu z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN (suma kar wynosi już 157 mln euro). Wcześniej Komisja potrąciła już 45 mln euro z środków dla Polski za kopalnię niewykonanie postanowienia dotyczącego kopalni Turów (cała kara to ponad 68 mln euro)".

08.04.2022

Polska pozwana za niewdrożenie korzystnej dla konsumentów dyrektywy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Brak pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej, w którym są m.in. rozwiązania korzystne dla konsumentów - to powód pozwu przeciwko dziesięciu państwom członkowskim UE, w tym Polsce, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa miały czas na wdrożenie przepisów unijnych w tej sprawie do 21 grudnia 2020 roku.

07.04.2022

Problemy z praworządnością w Polsce dotyczą też stosowania prawa antymonopolowego

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.

07.04.2022

Kierowca podczas tranzytu nie będzie uznawany za delegowanego

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce, by za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie był uznawany m.in. kierowca, który wykonuje przejazd tranzytem. Założenia do projektu ustawy, która ma implementować przepisy unijne, opublikowane zostały właśnie na wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.04.2022

Rzecznik TSUE: Brak karalności w państwie wydającym to nie powód wstrzymania ENA

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.

05.04.2022

Od kwietnia 2022 r. wnioski o wydanie A1 tylko elektronicznie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie zmienione przepisy dotyczące ubiegania się i wydawania zaświadczenia A1. W efekcie wnioski o wydanie tego dokumentu można składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski papierowe nie będą już przyjmowane – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.04.2022

Misja PE wróciła z Polski z obawami co do praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po zakończeniu misji posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce „większość członków delegacji ma poważne obawy dotyczące stanu demokracji, praworządności i praw podstawowych w tym kraju”. Takie sformułowanie znalazło się w sprawozadniu przyjętym w piątek przez komisje PE. Zdaniem europosłanki Beaty Kempy (PiS), "sprawozdanie jest nieobiektywne i służy wspieraniu narracji polskiej opozycji”.

01.04.2022