Apel: Jednolity Sąd Patentowy powinien objąć jurysdykcją także Polskę

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polska powinna przystąpić do konwencji o Jednolitym Sądzie Patentowym - apelowali uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej prawu patentowemu. Ich zdaniem zapewniłoby to lepszą spójność praktyki związanej z ochroną patentową. Nasz kraj jest tej konwencji nie przyjął, podobnie jak Hiszpania.

21.09.2022

Prof. Sikorski: Wciąż są wątpliwości wokół implementacji dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym

Prawo cywilne Prawo europejskie

Dyrektywa o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym jest najistotniejszą dyrektywą harmonizującą prawo autorskie w Unii Europejskiej od czasów Dyrektywy o prawie autorskim w społeczeństwie informacyjnym - pisze dr hab. Rafał Sikorski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. I dodaje, że największe kontrowersje budzi artykuł 17 tej dyrektywy.

21.09.2022

Rzecznik TSUE: Organ ochrony konkurencji tylko wyjątkowo może sprawdzać ochronę danych

RODO Prawo europejskie

Organ ochrony konkurencji może, w ramach wykonywania przysługujących mu uprawnień, wziąć pod uwagę to, czy dana praktyka handlowa jest zgodna z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Winien jednak wziąć pod uwagę wszystkie decyzje wydane przez organ nadzorczy właściwy na mocy tego rozporządzenia i wszczęte przezeń dochodzenia - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

20.09.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie finansowania z KPO, ale fundusze będą po spełnieniu kamieni milowych

Finanse publiczne Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu umowy z Polską dotyczącej finansowania z Funduszu Odbudowy. Konieczne jest jeszcze podpisanie porozumienia operacyjnego. Potem państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele. W przypadku Polski to m.in. tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności.

20.09.2022

Podwójne odzyskanie VAT nie musi być bezpodstawnym wzbogaceniem

VAT Prawo europejskie

Czy można dwa razy odzyskać nadpłacony VAT i nie narazić się na zarzut bezpodstawnego wzbogacenia? Trwają o to spory przedsiębiorców z fiskusem. Niewykluczone, że niedługo przełomem w sprawie stanie się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zanosi się, że TSUE przyzna rację podatnikom.

20.09.2022

UE wprowadza nowe obowiązki dla pośredników w usługach cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

Unijne rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych zreformowało i uzupełniło dyrektywę o handlu elektronicznym dla pośredników internetowych, zachowując kluczowe filary, takie jak przepisy „bezpiecznej przystani”, wprowadzając jednocześnie szereg nowych obowiązków związanych z dezinformacją, nielegalnymi towarami i treściami oraz zagrożeniami internetowymi.

19.09.2022

KE Chce zawieszenia funduszy dla Węgier, Polska protestuje

Administracja publiczna Prawo europejskie

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie UE uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości, co oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy w związku z korupcją. - Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się działaniom instytucji europejskich, które mają w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

18.09.2022

KE przygotowuje przepisy zabezpieczające niezależność mediów

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Grupy medialne, które chciałyby przejmować mniejsze media, będą musiały zadbać o to, by te przejęcia gwarantowały pluralizm mediów i niezależność redakcyjną - zakłada projekt przepisów, który ogłosiła w piątek Komisja Europejska. Przepisy miałyby zastosowanie do nadawców telewizyjnych i radiowych, audiowizualnych usług medialnych na żądanie, publikacji prasowych oraz bardzo dużych platform internetowych i platform udostępniania wideo.

16.09.2022

Zakaz sprzedaży smakowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu – mentolowa burza i podgrzewanie atmosfery

Rynek i konsument Prawo europejskie

UE planuje znieść zwolnienie na wprowadzanie do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. Orędownicy wprowadzenia zakazu wskazują, że może to być dobry krok w celu ograniczenia korzystania z wyrobów tytoniowych, powołując się na argumenty zdrowotne. Przeciwnicy podnoszą szereg argumentów, wskazując na mniejszą szkodliwość dla zdrowia.

16.09.2022

Parlament Europejski uchwalił przepisy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie

Minimalne wynagrodzenia we wszystkich państwach Unii mają zapewnić godny poziom życia i pracy. Państwa członkowskie mają propagować ustalanie wynagrodzeń w drodze negocjacji zbiorowych - zdecydował w środę Parlament Europejski. Stosunkiem głosów 505 za do 92 przeciw i przy 44 wstrzymujących się od głosu, PE przyjął tego dnia nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej.

14.09.2022

Już 204 mln euro potrącono Polsce za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejną, piątą transzę kary za brak zastosowania się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Łącznie dotychczas potrącono z tego powodu z unijnych funduszy już ponad 204 miliony euro, a suma kar naliczonych z tego powodu to już 314 mln euro. Polski rząd nie wystąpił dotąd o wstrzymanie naliczania tych kar.

13.09.2022

Ważne zmiany dla samorządów przy staraniach o nowe środki unijne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Nowa perspektywa finansowa UE 2021-2027 przyniesie zmiany w kwalifikowalności wydatków. Nowe regulacje w zakresie zamówień udzielanych w projekcie powiązano z zapisami ustawy - Prawo zamówień publicznych. Zwiększono również do 200 tys. euro (wcześniej 100 tys. euro) wartość projektu, który rozliczany będzie obligatoryjnie za pomocą uproszczonych metod.

13.09.2022

UE: Zawieszenie ułatwień wizowych dla Rosjan już obowiązuje

Prawo europejskie

W Unii Europejskiej weszła w życie decyzja, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów, teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów.

12.09.2022

Kary za Izbę Dyscyplinarną wciąż naliczane, rząd nie wnioskuje o wstrzymanie

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

310 milionów euro - to na piątek 9 września wysokość kar, jakie Polska ma zapłacić za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba już nie istnieje, a polski rząd uważa, że to rozwiązuje spór, którym zajmuje się TSUE. Ale o wstrzymanie naliczania kary dotąd nie wystąpił.

09.09.2022

Konferencja o patentach europejskich i Jednolitym Sądzie Patentowym już 21 września

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wielkimi krokami zbliżają się największe zmiany w europejskim prawie patentowym od początku jego istnienia. Zgodnie z zapowiedziami już niebawem zacznie funkcjonować patent europejski o jednolitym skutku, a wraz z nim zostanie uruchomiony Jednolity Sąd Patentowy (JSP). Będzie to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 września 2022 r. Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska.

09.09.2022

Prawo dla sygnalistów - spór o przepisy chroniące przed odwetem pracodawcy

Prawo pracy Prawo europejskie

Przymus, zastraszanie lub wykluczenie, a także mobbing, dyskryminacja, niekorzystne lub niesprawiedliwe traktowanie czy wyrządzenie innej szkody niematerialnej, w tym naruszenie dóbr osobistych wobec sygnalisty, jest działaniem niedopuszczalnym. I nie ma znaczenia, czy taki odwet jest „zwykłym” działaniem czy nadzwyczajnym – twierdzi RCL w nawiązaniu do prac nad ustawą.

09.09.2022

UE: Będą ograniczenia zużycia energii - Polska będzie przeciw

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz - wprowadzenie takich regulacji zapowiada Komisja Europejska. Przewodnicząca KE zastrzega jednak, że w odniesieniu do ograniczeń zużycia energii potrzebna będzie współpraca państw członkowskich. Polski rząd zapowiada opór wobec tej propozycji.

07.09.2022

Węgry ustępują - dla pieniędzy z UE rząd tworzy niezależny urząd antykorupcyjny

Administracja publiczna Prawo europejskie

Premier Węgier Viktor Orban podpisał dekret zapowiadający utworzenie niezależnego urzędu antykorupcyjnego. Decyzja ma na celu odblokowanie funduszy unijnych przeznaczonych na pomoc dla krajów dotkniętych pandemią Covid-19. Węgierski rząd liczy odblokowanie dzię4ki temu 5,8 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy. Powstanie też antykorupcyjna grupa robocza z udziałem opozycji.

06.09.2022

Przed firmami kolejne ograniczenia w finansowaniu dłużnym

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska opublikowała niedawno projekt nowej dyrektywy, która wprowadzi spore zmiany w kwestii finansowania dłużnego, z perspektywy podatkowej. Projekt dyrektywy zakłada, że krajowe przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy zostaną opublikowane do końca 2023 r. i nowe przepisy będą mieć zastosowanie począwszy od 2024 r. – pisze Remigiusz Fijak, ekspert w ID Advisory.

31.08.2022

Kanclerz Niemiec: W UE nie ma pieniędzy bez przestrzegania praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu będą powiązane z przestrzeganiem standardów dotyczących państwa prawa - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. I dodał, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. - Polska jest fałszywie atakowana rzekomymi brakami w praworządności – skomentował wiceszef MS Sebastian Kaleta.

30.08.2022