Korzystanie z telefonu za granicą bez dodatkowych opłat przez kolejne 10 lat

Rynek i konsument Prawo europejskie

Do 2032 r. przedłużona zostanie możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, dzięki czemu podróżni w Unii Europejskiej będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat. Komisja Europejska poinformowała, że 1 lipca br. wejdzie w życie w UE nowe rozporządzenie w sprawie roamingu.

30.06.2022

Samolot nie wystartował o czasie - po odszkodowanie do biura podróży

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Obecne wakacje zapowiadają się burzliwie dla pasażerów samolotów. Strajki, odwołania lotów, opóźnienia, problemy z odbiorem bagażu. Problemy są już teraz, a może być jeszcze gorzej. Pasażerowie, którzy uczestniczą w zorganizowanej imprezie turystycznej, w razie problemów z lotem w pierwszej kolejności powinni zwrócić się do organizatora turystyki.

30.06.2022

W grudniu będzie opinia rzecznika TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wyda opinię dotyczącą skargi Komisji Europejskiej w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce 15 grudnia. W wtorek w Luksemburgu odbyła się rozprawa w sprawie tej skargi, która dotyczy nowelizacji polskiej ustawy o sądownictwie, która weszła w życie 14 lutego 2020 r.

28.06.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo europejskie

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

28.06.2022

Unijne przepisy narzucą obowiązki na cyfrowych gigantów

Nowe technologie Prawo europejskie

Mimo tego, że w Unii Europejskiej działa ponad 10 tys. platform internetowych, rynek cyfrowy wydaje się być kształtowany przez zaledwie kilka z nich. Budzi to obawy w kontekście m.in. transparentności i uczciwej konkurencji. Stąd pakiet rozwiązań proponowanych przez Komisję Europejską, przewidujących nałożenie szczególnych obowiązków na cyfrowych gigantów. Piszą o tym ekspertki z Dentons Europe.

28.06.2022

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

24.06.2022

Prof. Kustra-Rogatka: Jeszcze nie wiadomo, jak KE oceni likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale kary trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Uchwalenie, podpisanie i wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie są tożsame z zakończeniem sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i szerzej ustroju sądownictwa w Polsce. Nie oznacza też automatycznego wstrzymania, ani anulowania kary nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej - mówi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.06.2022

Rząd szykuje zmiany w prawie autorskim

Nowe technologie Prawo europejskie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jego celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) odnoszących się m.in. do kontroli udostępnianych treści online. Termin wdrożenia tych dyrektyw do prawa krajowego upłynął ponad rok temu.

20.06.2022

TSUE: Austriacki mechanizm dostosowania to nieuzasadniona dyskryminacja pośrednia oparta na przynależności państwowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dostosowanie przyznawanych przez Austrię pracownikom zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych w zależności od państwa miejsca zamieszkania ich dzieci jest niezgodne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. W opinii Trybunału, mechanizm ten stanowi nieuzasadnioną dyskryminację pośrednią opartą na przynależności państwowej pracowników migrujących.

20.06.2022

Premier: Spór z UE o praworządność wciąż trwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W miniony piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Oznacza to możliwość rozpoczęcia realizacji projektów finansowanych z tych funduszy, ale wciąż nie ma pewności, kiedy te pieniądze mogą być uruchomione. Komisja Europejska konsekwentnie przypomina o konieczności wdrożenie zmian w sądownictwie, a także polski premier przyznał, że ten spór trwa.

20.06.2022

Rośnie grupa pracowników chronionych, firmy będą miały problem

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Od 1 sierpnia pracodawcy nie będą mogli zatrudniać pracowników wychowujących dzieci do lat 8, bez ich zgody, w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, czy wysyłać w delegacje. Zdaniem prawników, projektowane zmiany w Kodeksie pracy zwiększą grupę pracowników chronionych, a to może rodzić problemy z organizacją pracy. Firmy nie będą miały szansy przygotować się do zmian, bo przepisy mają wejść w życie w środku wakacji.

17.06.2022

Nie za każde odwołanie lotu będzie odszkodowanie

Prawo europejskie Transport

Jeżeli lotnisko, na którym miała mieć miejsce przesiadka, znajduje się w kraju członkowskim UE, a port wylotu i przylotu są poza terenem Unii Europejskiej, to pasażer nie może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot. Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który niedawno zapadł w tej sprawie.

16.06.2022

Zaostrza się spór UE z Wlk. Brytanią o protokół północnoirlandzki

Prawo europejskie Brexit

Po złożeniu przez brytyjski rząd w poniedziałek w parlamencie projektu ustawy, która pozwoli na jednostronne wprowadzenie postulowanych przez Londyn zmian do protokołu północnoirlandzkiego, będącego od miesięcy przedmiotem bezowocnych negocjacji z Unią Europejską, Komisja Europejska wszczęła w środę dwa nowe postępowania naruszeniowe przeciwko Wielkiej Brytanii i wznowiła jedno zawieszone.

15.06.2022

Parlament Europejski chce zablokowania KPO dla Polski

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wezwanie Rady Europejskiej, by nie zatwierdzała by nie zatwierdzała polskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 35,4 mld euro - to główne przesłanie przyjętej w czwartek 9 czerwca rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem europarlamentu w Polsce wciąż istnieją naruszenia wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności i niezawisłości sądownictwa.

10.06.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.

09.06.2022

W lipcu powinny być ułatwienia w restrukturyzacji firm, ale brakuje ustawy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polsce grozi poślizg we wdrażaniu unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Ostateczny termin na implementację tych przepisów minie 17 lipca, a tymczasem nie ma nawet jeszcze gotowego projektu ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

09.06.2022

Kodeks ma być bardziej propracowniczy i prorodzinny, ale pracodawcy zaniepokojeni

Prawo pracy Prawo europejskie

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32 i 34 tygodni do odpowiednio 41 i 43 tygodni oraz wprowadzenie urlopu dla rodziców dziecka posiadającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu nawet do 67 tygodni - to tylko niektóre rozwiązania korzystne dla pracowników-rodziców. Pracodawcy doceniają te przywileje, ale nie kryją też obaw.

09.06.2022

KE: Żadne pieniądze nie trafią do Polski bez zmian w sądach

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zapewniam, że żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki te reformy nie zostaną podjęte - powiedziała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Po zatwierdzeniu KPO Komisja poinformowała, że dokument ten zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.

07.06.2022

TSUE: Nawet polityczny charakter stanowiska nie pozbawia ochrony antydyskryminacyjnej

Prawo pracy Prawo europejskie

Ustanowiona w statucie organizacji pracowników granica wieku uprawniająca do ubiegania się o stanowisko przewodniczącego tej organizacji jest objęta zakresem stosowania dyrektywy antydyskryminacyjnej - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że ani polityczny charakter takiego stanowiska, ani sposób rekrutacji (wybory) nie mają znaczenia z punktu widzenia stosowania tej dyrektywy.

06.06.2022

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Fundusz ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19.

01.06.2022