Z komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że zobowiązania unijne w przyszłym roku wyniosą 186,6 mld euro. To o 4,4 mld euro więcej w porównaniu do roku 2022. Z kolei płatności mają wynieść 168,6 mld euro – w porównaniu do obecnego roku jest to kwota mniejsza o 1,4 mld euro.
Budżet ma zapewnić równowagę
Ministerstwo Finansów, powołując się na stanowisko Komisji Europejskiej oraz polskiej delegacji negocjatorów z Andrzejem Sadosiem (ambasadorem RP przy Unii Europejskiej) na czele, podkreśla, że przyszłoroczny budżet UE zapewni równowagę pomiędzy kontynuacją realizowanych w dalszym ciągu projektów a wyzwaniami, przed którymi stoją wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tym samym zagwarantowano finansowanie zarówno dla nowych przedsięwzięć, m. in. tych związanych z programami operacyjnymi dla ram finansowych UE na lata 2021 – 2027, jak również dla trwających jeszcze projektów z okresu programowania 2014 – 2020.
- Naszym sukcesem jest zapewnienie środków na finansowanie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, czyli działów budżetowych o kluczowym znaczeniu dla Polski, w sposób, który umożliwi ich skuteczną realizację w przyszłym roku - mówi Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.
Zobacz również: Sejm uchwalił ustawę luzującą rygory budżetowe >>
Wsparcie Ukrainy priorytetem
Ministerstwo Finansów potwierdza, że oprócz wydatków, których celem jest odbudowa gospodarek państw członkowskich UE po kryzysie ekonomicznym spowodowanym pandemią koronawirusa, aktualnie kluczowe staje się finansowanie przez Unię Europejską działań na rzecz wsparcia dla Ukrainy.
- Bardzo nas cieszy zwiększenie środków na pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz dla uchodźców ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w państwach ich goszczących. Doceniamy także zwiększenie środków przeznaczonych na inne działania związane z wojną w Ukrainie, w tym na poszerzenie militarnych możliwości transportowych wewnątrz UE oraz ochronę granic – ocenia minister finansów.
Budżet Unii Europejskiej na kolejny rok to już trzeci budżet roczny w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2021-2027.
Cena promocyjna: 51.74 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 62.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.