Nawet o 400 proc. wzrosną rachunki za prąd - wspólnoty i spółdzielnie chcą wsparcia

Domowe finanse Nieruchomości

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają podwyżki cen prądu o 300-400 proc. Takie propozycje przedstawiają im sprzedawcy energii na 2023 r. Chodzi o energię dla części wspólnych nieruchomości. Apelują więc o pilne zmiany w prawie, aby objąć je ochroną – tak jak odbiorców indywidualnych, ponieważ tylko pośredniczą w sprzedaży energii między dostawcą prądu a mieszkańcami.

19.08.2022

Budowa CPK kosztem mieszkańców - jest podpis prezydenta

Finanse Nieruchomości

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę dotyczącą Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma ona wzmacniać rolę spółki celowej CPK. Przewiduje również zachęty dla mieszkańców do zbywania nieruchomości. Im samym się ona jednak nie podoba. Ich zdaniem zyskuje na niej tylko rząd i administracja rządowa.

18.08.2022

Zwrot marży kredytobiorcom czekającym na wpis do księgi - ustawa z podpisem prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Korki w księgach wieczystych coraz dłuższe. Rząd chce więc, by banki zwracały kredytobiorcom marżę pomostową pobieraną za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, a notariusze dokonywali wpisów. We wtorek prezydent podpisał nowelę ustawy o kredycie hipotecznym, które mają częściowo rozwiązać problem zatorów.

16.08.2022

Dwa lata na łatwą zamianę pustych biur i centrów handlowych w mieszkania

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć dostępność mieszkań przez wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Zapowiada, że wkrótce przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne, które wprowadzi wiele ułatwień. Tyle, że mają one obowiązywać tylko przed dwa lata.

03.08.2022

Długi czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej zwróci się niewielu kredytobiorcom

Nieruchomości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przekonuje, że za sprawą nowej ustawy banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W praktyce jednak wprowadzony nią przepis będzie martwy. By było inaczej, Senat musiałby wprowadzić termin zwrotu, a także przyznać takie prawo osobom, które wzięły kredyt przed październikiem 2022 roku.

28.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Ceny regulowane za gaz tylko dla wybranych - spółdzielnie chcą zmian

Nieruchomości

Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.

27.07.2022

Wody z basenów kąpielowych nie wolno odprowadzać do kanalizacji deszczowej

Środowisko Nieruchomości

Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.

24.07.2022

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wykluczone z dodatku węglowego

Nieruchomości

Wielu spółdzielniom i wspólnotom ogrzewanym węglem, zimą grozi zimna woda w kranie i zimne kaloryfery. O ile podmioty te miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. I choć w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że dostaną dodatek, to z przepisów to nie wynika. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot są zdezorientowani.

21.07.2022

Koniec WIBOR-u, ale nie wiadomo, czy kredytobiorcy dużo zyskają

Banki Kredyty Nieruchomości

Kontrowersyjny wskaźnik zakończy istnienie. Prezydent podpisał ustawę, która likwiduje WIBOR, a Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu działania narodowej grupy roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Następca WIBOR-u powinien być bardziej transparentny, ale na razie MF nie ujawnia, jak ma on być ustalany.

18.07.2022

Kraków niczym Barcelona? Ministerstwo turystyki pracuje nad prawem o najmie na doby

Rynek i konsument Nieruchomości

Najem krótkoterminowy mieszkań jest coraz bardziej popularny w Polsce. Jest też powodem wielu konfliktów, ale do tej pory nie doczekał się kompleksowych uregulowań. Być może to się zmieni, bo resort turystyki zapowiada przygotowanie przepisów. Od lat zabiegają o nie samorządy i branża turystyczna. Pierwsze chcą same to regulować, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.

13.07.2022

Rząd luzuje normy dla węgla, a w samorządach próby osłabiania uchwał antysmogowych

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.

12.07.2022

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

07.07.2022

Klimatyzacja przyniesie ulgę w upały, ale instalacja wymaga zezwolenia

Nieruchomości

Afrykańskie upały powoli stają się normą. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych i dojdą do porozumienia z sąsiadami.

28.06.2022

Za brak deklaracji o źródle ogrzewania domu nawet 5 tysięcy kary

Środowisko Nieruchomości

W czwartek, 30 czerwca, mija termin, kiedy właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

27.06.2022

Cena transakcyjna nieruchomości w operacie szacunkowym jest ceną netto

Nieruchomości

Przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, czy określając ceny transakcyjne w obrocie nieruchomościami należy odnieść się do ich wartości netto, czy brutto. Przyjęcie cen netto pozwala na porównanie wartości kształtujących się w najbardziej zbliżonych do siebie warunkach, przy uwzględnieniu obrotu nieruchomościami.

16.06.2022

Ustawa pod Centralny Port Komunikacyjny uchwalona- zmiany uderzą w wywłaszczanych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Rząd przyjął przepisy dotyczące wywłaszczania z nieruchomości. Wysokość odszkodowania za nieruchomość będzie powiązana z jej aktualną, a nie przewidywaną wartością rynkową. Przeciwko nowym przepisom protestują już mieszkańcy Baranowa, gdzie buduje się Centralny Port Komunikacyjny. Ich zdaniem po zmianie dostaną niewiele - jest tylko po to, by państwo mogło na nich zarobić.

15.06.2022

Eksmisje odblokowane, ale uchodźcy z Ukrainy nie wolno usunąć bez wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji z mieszkań zniesiono, ale fali eksmisji nie ma, bo problemy są cały czas te same - brakuje mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Zdarzają się też pierwsze przypadki przymusowych wyprowadzek uchodźców. Ale one są bezprawne i nie mają one nic wspólnego z eksmisją, do tego potrzebny jest wyrok, a na te w przypadku uchodźców jeszcze za wcześnie.

08.06.2022

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale własność we wspólnocie ograniczona

Prawo cywilne Nieruchomości

Spory sąsiedzkie we wspólnotach mieszkaniowych, ale także próby poszerzania swojego stanu posiadania, są na porządku dziennym. Wiele z nich kończy się wyrokiem sądowym, ale nawet gdy jest on korzystny dla wspólnoty, to jego realizacja w praktyce jest bardzo trudna, bo przegrany właściciel nie zawsze chce się podporządkować orzeczeniu, a przepisy są w tym zakresie mało precyzyjne.

06.06.2022

Niełatwo odbudować dom po publicznym wywłaszczeniu

Nieruchomości

W cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego toczy się walka tysięcy ludzi. Rząd przekazuje do mediów wizję, w której obecni właściciele nieruchomości winni być usatysfakcjonowani z proponowanych odszkodowań. Zgodnie z tym widzeniem problemu, tylko nieliczne jednostki kreują negatywny wizerunek inwestycji. O co zatem chodzi? Kto ma rację; inwestor publiczny, czy właściciele nieruchomości?

04.06.2022