Rząd wstrzymuje egzekucję długów na terenach powodziowych

Finanse Powódź Egzekucja

Właściciel zalanej restauracji albo zniszczonego przez powódź hotelu, czy też najemca czekający na eksmisję będą mogli wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji długów. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo. Określi to rząd w rozporządzeniu. Maksymalnie może to być jednak rok. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji specustawy powodziowej, w czwartek 26 września odbyło się pierwsze jego czytanie w Sejmie.

26.09.2024

Tytuł egzekucyjny „777” pozwala uniknąć firmom kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych

Prawo cywilne Egzekucja

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji złożone w obecności notariusza w trybie art. 777 par. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego to jeden z szybszych sposobów dochodzenia roszczeń. Tego rodzaju tytuł egzekucyjny, potocznie nazywany jako „777”, pozwala uniknąć prowadzenia kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia umów np. najmu komercyjnego - pisze Milena Walczyk, prawnik w MAZE Legal.

29.07.2024

NSA: Brak powodzenia licytacji nie świadczy o bezskuteczności egzekucji

Spółki Prawo gospodarcze Egzekucja

Bezskuteczność egzekucji wobec majątku spółki powinna wynikać z niebudzących wątpliwości dowodów, a nie przypuszczeń. Takim dowodem nie może być okoliczność, że licytacja nieruchomości nie powiodła się. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nawet jeżeli dwukrotna licytacja nie doprowadziła do sprzedaży nieruchomości, nie oznacza to, że nie jest możliwa jej sprzedaż w ramach egzekucji.

04.06.2024

Im wyższe wynagrodzenie minimalne za pracę, tym niższa skuteczność egzekucji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Egzekucja

Konieczne są zmiany w ochronie dłużnika przed egzekucją. Na początek ograniczenie poziomu pensji minimalnej wolnej od egzekucji do jej części procentowej, docelowo – opracowanie nowego, efektywniejszego mechanizmu – uważają prawnicy. Bo na ograniczeniu prowadzenia egzekucji z wynagrodzeń tracą nie tylko wierzyciele, ale i budżet państwa. Jak ustalił serwis Prawo.pl, w 2022 r. do egzekucji zgłoszono w sumie 49,5 mld zł, a w 2023 r. kwota ta wzrosła do 57,7 mld zł.

13.05.2024

Firma ma problem ze spłatą długu. Czy windykacja przedsądowa się opłaca?

Finanse Egzekucja

Windykację można zdefiniować jako podejmowanie działań zmierzających do nakłonienia dłużnika do spłaty długu. Nie jest ona tym samym, co egzekucja prowadzona przez organy państwowe, np. komorników. W większości przypadków zdecydowanie warto podjąć próbę windykacji, pamiętając jednak, że może ona przebiegać jedynie w granicach wyznaczonych przez prawo.

04.05.2024

Prof. Adamus: Figurka Matki Boskiej i szabasowa menora nie wejdą w skład masy upadłości

Finanse Restrukturyzacja Egzekucja

Nie podlegają egzekucji przedmioty służące wykonywaniu praktyk religijnych. Dotyczy to zarówno figurki Matki Boskiej, jak i szabasowej menory. Co jednak, gdy są one ze szlachetnych kruszców, takich jak złoto czy srebro, a w związku z tym posiadają dużą wartość materialną? Czy wówczas powinny wchodzić do masy upadłości - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

13.04.2024

Termin przedawnienia roszczeń - zasady obliczania nie takie proste

Prawo cywilne Egzekucja

Termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednak o tej ogólnej reguły istnieje sporo wyjątków. Ważne są tu także zasady obliczania terminu przedawnienia. Warto o nich pamiętać - zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że upływ tego terminu zamyka drogę do egzekucji roszczenia.

06.03.2024

Pracownik z minimalną pensją nie uniknie egzekucji - rząd szykuje zmiany

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Egzekucja

Rząd analizuje zmiany dotyczące ograniczeń egzekucji długu z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pensja minimalna w ostatnich latach wystrzeliła w górę. Coraz więcej dłużników wykorzystuje tę ochronę, aby nie spłacać zaległości. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że zmiany są pożądane, nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, lecz też z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

05.03.2024

Istotne terminy przy powództwach przeciwegzekucyjnych

Prawo cywilne Egzekucja

Powództwa przeciwegzekucyjne to środki prawne, które umożliwiają obronę przed egzekucją poprzez podważenie zasadności lub dopuszczalności egzekucji. W drodze powództwa opozycyjnego dłużnik „atakuje” sam tytuł wykonawczy - może żądać pozbawienia go wykonalności w całości lub w części, co jest jednoznaczne z udaremnieniem możliwości przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego - pisze Przemysław Szmidt, adwokat.

17.01.2024

Dłużnik komornikowi nadal umyka, skuteczność egzekucji sięga ok. 25 proc.

Wymiar sprawiedliwości Egzekucja

Obowiązujące przepisy pozwalają dłużnikowi skutecznie unikać egzekucji. Komornicy niewiele mogą zrobić, gdy przykładowo oficjalnie zarabia on płacę minimalną a resztę zarobków dostaje "pod stołem". Problemem jest też choćby zakładania kont rachunkowych w zagranicznych bankach czy instytucjach finansowych, do których komornicy "dostępu" nie mają - podkreślali uczestnicy konferencji Komornik Sądowy - postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna".

20.11.2023