Kobiety stracą na likwidacji OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Emerytkom w wieku 65 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza na nowo emeryturę i kobietom się to opłaca. Ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych oznacza koniec tego uprawnienia dla wszystkich pań, które do końca maja nie zdążą zapłacić choćby jednej składki emerytalnej i dla kobiet, które do tego czasu nie zgromadzą na subkontach 4598,20 złotych.

22.02.2021

Skarga nadzwyczajna namieszała w SN - sędziowie głowią się, który wyrok i jak wzruszyć

Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna obowiązuje już blisko trzy lata i jest prawdziwą rewolucją w systemie prawnym. Problem w tym, że - jak podkreślają prawnicy - nie tyle z powodu swojego znaczenia, co faktu, że wprowadzając ją, nie uwzględniono innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Skutkiem są nie tylko analizy czy, jaką skargę i kiedy można rozpatrzeć, ale też dyscyplinarki dla radców i adwokatów.

22.02.2021

Przez niejasne przepisy sprawozdania finansowe części gmin mogą być nierzetelne

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.

22.02.2021

Fiskus próbuje zarabiać na złym prawie

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.

22.02.2021

Polska dobrze wypada ze szczepieniami na tle krajów UE

Koronawirus szczepienia

Do 21 lutego w Polsce zaszczepiono blisko 2,7 mln osób. Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeżeli chodzi o odsetek osób, które otrzymały, co najmniej jedną dawkę. Tak wynika z danych kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwie dawki otrzymało 929 tysięcy osób. Według resortu zdrowia w minionym tygodniu zaszczepiliśmy ponad 580 tys. osób.

21.02.2021

Prawie 545 tys. nauczycieli zarejestrowało się na szczepienia

Szkoła i uczeń

19 lutego zakończyła się druga tura rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w sobotę, że w ostatnim tygodniu na szczepienie zapisało się blisko 277 tys. osób, co oznacza, że w obu etapach łącznie zarejestrowało się 544 599 nauczycieli, w tym 62 650 nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

20.02.2021

RPO wnosi kasację do SN, bo sąd skazał za przestępstwo, które było wykroczeniem

Prawo karne

U mężczyzny kierującego samochodem stwierdzono 0,25 mg/l stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd skazał go za przestępstwo kierowania autem "w stanie nietrzeźwości". Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uchylenie tego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, bo takie przestępstwo popełnia ktoś, u kogo stężenie wynosi powyżej 0,25 mg/l. Niższe stężenie oznacza zaś popełnienie nie przestępstwa, a wykroczenia.

20.02.2021

Minister: W marcu możliwy powrót maturzystów do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół na początku marca się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może. To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień.

20.02.2021

Dowód z odciskiem palca - dłuższa droga dla gmin i obywateli

Samorząd terytorialny

Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.

20.02.2021

Dzieci od dawna nie widzą rodziców, a w procedurach luki

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok wzrasta liczba kontaktów z dziećmi przy udziale kuratora. Pandemia i wiosenny lockdown obniżył nieco te dane, ale nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Po prostu wiele dzieci od miesięcy nie widzi drugiego rodzica. Kuratorzy podkreślają konieczność zmian i w przepisach, i w praktyce, bo jak wskazują, ich rola sprowadza się do biernego obserwatora i gwaranta, czegoś co dziecku się należy.

20.02.2021

Korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej coraz bardziej niepewne

Domowe finanse PIT

Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.

20.02.2021

Do emerytury liczą się także lata pracy na roli

Emerytury i renty

Nie tylko wiek ubezpieczonego czy lata jego pracy zawodowej są istotne przy określeniu czy przysługuje mu już emerytura i w jakiej wysokości. Gdy do tego świadczenia brakuje odpowiedniego okresu, można go uzupełnić aktywnością w gospodarstwie rolnym – własnym lub rodziców. Nie da się jednak w ten sposób wykorzystać pracy okazjonalnej, np. w czasie wakacji czy urlopów.

20.02.2021

Nie można zrzec się tytułu profesora, a nieobecność w pałacu - bez skutków prawnych

Szkolnictwo wyższe

Nie ma prawnych możliwości pozwalających na zrzeczenie się tytułu profesora zwyczajnego, nie można też odmówić jego przyjęcia, gdy zdecydowano już o nominacji - takie zapowiedzi są wyłącznie deklaracją, tym bardziej, że procedurę wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Dużym problemem nadal pozostaje natomiast nierozstrzyganie już złożonych wniosków.

20.02.2021

Fundacja rodzinna - remedium na problemy sukcesji międzypokoleniowej

Prawo rodzinne Spółki Prawo gospodarcze

Obecnie można doprowadzić do przekazania przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia, jednak funkcjonujące rozwiązania prawne nie zapewniają integralności majątku przedsiębiorcy w perspektywie dłuższej niż drugie pokolenie. W polskim porządku prawnym brak jest odpowiednich regulacji. Sytuację może zmienić zapowiadana ustawa o fundacji rodzinnej - pisze Bartosz Knyt

20.02.2021

Senat za projektem o odszkodowaniach za niesłuszne zarzuty lub oskarżenie

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w piątek projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który ma umożliwić ubieganie się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie od państwa za niewątpliwie niesłuszne przedstawienie zarzutów lub oskarżenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dochodzenie odszkodowania możliwe jest jedynie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.

19.02.2021

Kolejna zmiana w wykazie czasopism - znów bez trybu

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki opublikował aktualizację wykazu czasopism punktowanych - tym razem zyskały periodyki z Warszawy i Białegostoku. Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów i bez zasięgnięcia opinii ekspertów.

19.02.2021

Senat za projektem wydłużającym termin na wniesienie skargi nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w piątek projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada wydłużenie o dwa lata - do kwietnia 2023 r. - terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego od wyroków zapadłych po 1997 r. Podobna zmiana znalazła się w prezydenckim projekcie noweli.

19.02.2021

Senat w obronie wolnych mediów

Senat przyjął w piątek uchwałę, w której "wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu RP, zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" oraz wyraża solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi.

19.02.2021

Senat chce uprościć procedurę uzyskania świadczenia "Mama 4 plus"

Prawo pracy

Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji upraszczającej procedurę uzyskania świadczenia "Mama 4 plus". Proponowane przepisy przewidują, że do wniosku o świadczenie seniorzy nie będą musieli dołączać aktów urodzenia dzieci. Senatorowie byli jednogłośni.

19.02.2021