Podwójna anonimowość w recenzowaniu artykułów naukowych zasadna, choć czasem zawodna

Szkolnictwo wyższe

Ten artykuł nie nadaje się do publikacji w naszym czasopiśmie – tak brzmi treść recenzji artykułu naukowego przesłanego do punktowanego periodyku. Dlaczego? Tego autor się nie dowie. Choć – jak podkreślają eksperci - anonimowość w procesie recenzowania jest ważna dla zachowania obiektywizmu, to treść recenzji bywa nieraz problematyczna. A redakcje czasopism za najlepszą uznają tzw. podwójną anonimowość.

18.01.2021

Szykuje się masowa inwigilacja? Pod hasłem walki z terroryzmem nowe uprawnienia dla służb

Wymiar sprawiedliwości Policja Nowe technologie

Zgodnie z projektem, którym ma się zająć Sejm, podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawcy usług cyfrowych, mają mieć obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Może to oznaczać dostęp, choćby dla policji, do naszych internetowych kontaktów, przeszukiwanych stron, zakupów w sieci czy też adresów i godzin w jakich przesyłamy maile.

18.01.2021

Legislacja w Polsce 2020 r. - kolejny raport o inflacji prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W 2020 roku ogłoszono w polskich dziennikach urzędowych 125.890 nowych aktów prawnych. Przynajmniej raz znowelizowanych zostało 22.567 aktów. Tylko ustawa covidowa została zmieniona 66 razy. Te trzy liczby pokazują, z jaką skalą inflacji prawa mamy do czynienia. Jacek Jasionek, redaktor programu LEX Wolters Kluwer pisze o zmienności polskiego prawa w 2020 roku.

18.01.2021

Rząd ukradkiem podnosi kary za wykroczenia skarbowe

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Czeka nas drakońska podwyżka kar za wykroczenia skarbowe. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5,6 tys. złotych. Po zmianie - np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić nawet 14 tys. złotych. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym zostały ukryte w nowelizacji przepisów o akcyzie, która jest już w Sejmie.

18.01.2021

Akcja protestacyjna sędziów - w poniedziałek nie będzie rozpraw

Prawnicy

Poniedziałek 18 stycznia br. będzie pierwszym dniem akcji protestacyjnej sędziów. Sędziowie żądają przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi, Beaty Morawiec oraz Pawła Juszczyszyna. Stowarzyszenie Iustitia zaapelowało do sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca.

17.01.2021

Rzecznik MŚP: Nie można karać biznesu za łamanie zakazów w związku z pandemią

Małe i średnie firmy

Eksperci prawni z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uważają, że żadne postanowienie dokumentu programu Tarcza 2.0 nie kreuje po stronie przedsiębiorcy-beneficjenta jakichkolwiek wierzytelności, praw, roszczeń, zarzutów oraz uprawnień kształtujących wobec Polskiego Funduszu Rozwoju, Skarbu Państwa ani jakiejkolwiek innej osoby.

17.01.2021

Bunt hotelarzy: W poniedziałek część hoteli znowu się otworzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia, w tym zamknięcia stoków narciarskich i hoteli, wielu przedsiębiorców z Podhala po 17 stycznia zamierza otworzyć swoje biznesy. Z tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju 2.0 rząd przyznał już pomoc 728 firmom, a w poniedziałek 18 stycznia na ich konta powinno trafić prawie 110 mln zł.

17.01.2021

Petycje będziemy składać tylko raz w tej samej sprawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senatorowie przygotowali nowelizację ustawy o petycjach. Projekt zakłada ograniczenie możliwości składania przez tę samą osobę petycji dotyczącej tego samego problemu do kilku podmiotów jednocześnie. Przewiduje się, że zmiany przyczynią się przede wszystkim do racjonalizacji i usprawnienia procesu rozpatrywania petycji.

16.01.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca stycznia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od poniedziałku. Obecnie prawo do tego świadczenia przysługuje rodzicom do niedzieli, 17 stycznia, czyli do końca ferii.

16.01.2021

Plan szczepień na COVID-19 realizowany, ale mogą być opóźnienia

Koronawirus

Minister Michał Dworczyk zapewnia, że rząd nic nie zmieni, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne. To znaczy - seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem, czyli od 25 stycznia. Są rezerwy szczepionki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką. Agencja Rezerw Materiałowych oczekuje na ostateczne potwierdzenie harmonogramu dostaw szczepionki przez firmę Pfizer.

16.01.2021

Salon fryzjerski nie zapłaci kary za złamanie zakazów

Administracja publiczna Rynek

Inspektor sanitarny w Koszalinie odstąpił od nałożenia kary administracyjnej na właścicielkę salonu fryzjerskiego, która prowadziła działalność mimo obowiązującego zakazu. W sprawie nie wyjaśniono, że doszło do naruszenia zakazu prowadzenia działalności fryzjerskiej oraz że zaistniały podstawy faktyczne wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.

16.01.2021

ETPCz i sąd brytyjski nie zgodziły się na sztuczne odżywianie pacjenta

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Sąd brytyjski wydał zgodę na odłączenie polskiego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. W tej sprawie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek o zastosowanie środka tymczasowego zobowiązującego Wielką Brytanię do przywrócenia sztucznego odżywiania.

16.01.2021

Alimenty dla studenta - wyzwanie dla przyszłego prawnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy student trudnego kierunku, jak np. prawo, nie jest w stanie pracować, musi liczyć na wsparcie rodziny. Gdy są z tym problemy, czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa o alimenty. W takiej sytuacji, bądź w sporze o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi jednak dowodzić, że nie jest w stanie sam się utrzymać.

16.01.2021

Prokuratura w sprawie Giertycha naruszyła prawo? RPO pyta premiera, PiS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawianie zarzutów w szpitalu – osobie nieprzytomnej, z którą nie ma żadnego kontaktu – było nieprawidłowe i bezskuteczne - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i zwraca się do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za takie naruszenie. Tymczasem posłowie PiS chcą zmienić art. 248, by również w nim obowiązywała "fikcja doręczeń".

16.01.2021

Kontrolerzy biletów chcą ochrony jak funkcjonariusze publiczni

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kontrolerzy biletów zabiegają o objęcie ich taką samą ochroną, jak funkcjonariuszy publicznych. Dziś z takiej ochrony korzysta kilkadziesiąt zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że nie ma powodów, aby dołączyć do nich także „kanarów”. Argumentuje, że obecne przepisy chronią ich wystarczająco, a w niektórych przypadkach prokurator może wszcząć postępowanie z urzędu.

16.01.2021

Złamanie nakazu kwarantanny może być zgodne z prawem

Pacjent Koronawirus

Sądy administracyjne sprzyjają osobom skierowanym na kwarantannę. Dlatego że inspektorzy sanitarni, wymierzając karę finansową za nieprzestrzeganie tego nakazu, nie badają okoliczności naruszeń. Z kwarantanny zwolnieni są kierowcy zawodowi przekraczający granice, osoby, które nie miały styczności z zarażonymi, a także gdy upłynął okres inkubacji choroby. Kary nie ma też, gdy organy nie określiły dokładnie miejsca kwarantanny - wynika z orzeczeń sądów.

16.01.2021

Polska szkoła to skansen, o zawodach przyszłości uczeń może pomarzyć

Zarządzanie oświatą

Polska szkoła nie daje wiedzy i kompetencji niezbędnych na rynku pracy w przyszłości. Tymczasem wiele miejsc pracy zagrożonych jest automatyzacją - wynika z raportu „Global Competitiveness Report”. Jak jednak podkreślają nauczyciele - świetnie wykształcony nauczyciel przedmiotów zawodowych zarabia mniej niż katecheta.

16.01.2021

I prezes SN pyta prawników o sytuację w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się o opinię prawną w związku z sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa, aby działać na podstawie obiektywnej wykładni przepisów - poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Chodzi o odwołanie przewodniczącego i rzecznika Rady.

15.01.2021

Jest rozporządzenie - po feriach również praktyki zawodowe i opieka w świetlicy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające, jak będzie wyglądać nauka po feriach. W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Wracają też zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu.

15.01.2021

Artyści na umowach cywilnoprawnych mogą wnioskować o jednorazowe świadczenie postojowe

Koronawirus Jednorazowe postojowe Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od piątku, 15 stycznia 2021 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Mogą się o nie ubiegać m.in. twórcy, artyści oraz technicy wspomagający kulturę, wykonujący usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz czy architektury krajobrazu, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.

15.01.2021