Rząd analizuje uwagi z konsultacji projektu o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 440 organizacji i instytucji przekazało Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii swoje uwagi do projektu ustawy o fundacji rodzinnej, która ma ułatwiać przejmowanie firm po śmierci właścicieli. Sporne kwestie, to m.in. zagadnienia dotyczące opodatkowania, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”.

26.04.2021

Kolegium SN za wstrzymaniem prac Izby Dyscyplinarnej i przeciwko nowemu regulaminowi

Prawnicy

Kolegium Sądu Najwyższego podjęło kilka uchwał, w których zobowiązuje Pierwszego Prezesa SN do przekazania spraw dyscyplinarnych sędziów innym izbom Sądu Najwyższego i sprzeciwia się pociąganiu do odpowiedzialności karnej sędziów za przestępstwa w związku z orzekaniem. Negatywnie zaopiniowało też projekt zmiany rozporządzenia Prezydenta z 29 marca 2018 r. - Regulamin Sądu Najwyższego.

26.04.2021

RPO pyta jak resort zdrowia poradzi sobie z nowelą dotyczącą ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przepełniony więc Służba Więzienna ma lokować w swoich budynkach osoby, które zostały w nim umieszczone - to zakłada nowelizacja ustawy z 15 kwietnia 2021 r. dotycząca placówki w Gostyninie. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o praktyczne jej wprowadzanie.

26.04.2021

NIK: Platforma ePUAP działa, ale są też nieprawidłowości

Administracja publiczna

Od 2016 r. liczba spraw, które można w urzędach załatwić zdalnie podwoiła się, a ponad trzynastokrotnie wzrosła liczba osób posiadających profil zaufany. Pandemia i ograniczenia z nią związane spowodowały, że w wielu przypadkach kontakt z administracją publiczną był jedynym możliwym. NIK opublikowała właśnie raport, który pokazuje, jak zmieniają się e-usługi i z czym wciąż są problemy.

26.04.2021

W 11 województwach salony fryzjerskie i kosmetyczne już otwarte

Małe i średnie firmy Koronawirus

Dotychczasowe obostrzenia obowiązują bez zmian w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, bo tam średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wciąż przekracza 35. W pozostałych 11 województwach od poniedziałku 26 kwietnia otwarte mogą być salony urody i fryzjerskie. Kolejne decyzje w tej sprawie mają być ogłoszone w połowie tygodnia.

26.04.2021

Od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe dla najmłodszych uczniów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Najmłodsi uczniowie, czyli klasy 1 -3 z jedenastu województw, częściowo wracają od poniedziałku 26 kwietnia do nauki w szkołach - na razie jedynie hybrydowo. Rozporządzenie mówi, że nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły, a co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie. O tym, jak konkretnie będzie wyglądać nauka będą decydować dyrektorzy szkół.

26.04.2021

Waloryzacja emerytur czerwcowych może być korzystniejsza, ale starych krzywd nie naprawi

Emerytury i renty

Począwszy od 2021 roku przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Na takie przeliczenie mają pozwolić nowe przepisy, nad którymi pracuje resort rodziny. Nie przewidują one jednak rekompensaty dla tych, którzy przeszli na emeryturę w poprzednich latach.

26.04.2021

Prawnicze egzaminy zawodowe coraz bliżej - mają być bezpieczne

Strefa aplikanta Koronawirus

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do egzaminu adwokackiego może w tym roku podejść ponad 2 tysiące osób, a do radcowskiego blisko 3 tysiące. To oczywiście dane wstępne, bo aplikanci mają czas na decyzję do 27 kwietnia. Resort zapewnia jednak, że przygotowania idą pełną parą, a priorytetem jest bezpieczeństwo zdających.

26.04.2021

Pełnomocnik dostarczy odpis na pendrivie, a sąd włoży go do... akt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przyjętej ostatnio noweli procedury cywilnej pełnomocnicy mają dostarczać sądom odpis pism procesowych w formie elektronicznej, na nośnikach. Problem w tym, że nie określono formatu, który by w tym zakresie obowiązywał, jak również standardów bezpieczeństwa. A że sądy nadal mają problem z systemami - sędziowie już mówią, że od e-odpisów pęcznieć będą akta papierowe.

26.04.2021

Do inspektora nadzoru budowlanego, jak na adres kolegi

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Mimo postępującej cyfryzacji procesu budowlanego, powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego nadal posługują się darmowymi skrzynkami pocztowymi. Tłumaczą, że wszystko rozbija się o pieniądze, a eksperci zwracają uwagę, że to kwestia bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych i wiarygodności instytucji publicznych.

26.04.2021

Wyrok TSUE pomoże odzyskać podatek, ale nie wszystkim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uporządkował nieco kwestię opodatkowania VAT posiłków sprzedawanych na wynos w barach szybkiej obsługi. Ma on duże znaczenie dla branży gastronomicznej, bo pozwoli części z firm korzystać z niższego opodatkowania, jednak – jak twierdzą eksperci – nadpłacony podatek trudno będzie odzyskać.

26.04.2021

Rząd manipulował publikacją ustawy - pielęgniarki pozywają państwo o dodatek covidowy

Prawo cywilne Zawody medyczne Koronawirus

Do sądów właśnie trafiły pierwsze pozwy pielęgniarek, które domagają się od Skarbu Państwa dodatku „covidowego” za listopad. Rząd przez miesiąc wstrzymywał bowiem publikację ustawy, przez co nie dostały dodatkowego wynagrodzenia. Zdaniem prawników mają szansę na wygraną, bo obowiązkiem władzy wykonawczej jest niezwłoczne publikowanie aktów ustawodawczych.

26.04.2021

MF: Kolejny rekord - rozliczono już 5 mln e-pitów

PIT RODO

Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. I dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy.

25.04.2021

Do końca roku placówki medyczne mogą rozliczać umowy za 2020 r.

Finansowanie zdrowia

Ze względu na trwającą pandemię Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia postanowiły o przedłużeniu okresu rozliczeniowego umów za 2020 rok o kolejne pół roku - do 31 grudnia 2021 roku. Pozwoli na to zmienione rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, które zostało już podpisane, ale nie jest jeszcze opublikowane.

25.04.2021

3,5 tys. absolwentów klas wojskowych otrzyma certyfikaty

Szkoła i uczeń

W poniedziałek 3,5 tys. kadetów otrzyma certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, umożliwiające zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

25.04.2021

DWF doradcą Aberdeen Standard Investments w nabyciu magazynów od Panattoni

Rynek

Prawnicy DWF Poland doradzali w procesie przeprowadzenia badania prawnego due diligence oraz w procesie transakcyjnym. Fundusz Aberdeen Standard European Logistics Income PLC podpisał umowę na zakup nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego - Panattoni Łódź City VIII za kwotę rzędu 28 mln euro od wyspecjalizowanego dewelopera projektów logistycznych Panattoni.

25.04.2021

Rząd szykuje ograniczenia dla adopcji zagranicznych

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Poprawa procedur adopcyjnych, pozyskiwanie większej liczby kandydatów do adopcji na terenie kraju i zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych przez polskie rodziny - to główne cele projektowanej nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec października ubiegłego roku skierowało ten projekt do konsultacji społecznych.

25.04.2021

Erasmus+ dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Szkolnictwo wyższe

W programie Erasmus+ na lata 2021-2027 wprowadzono możliwość ubiegania się o środki finansowe przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ich wykluczenie z Erasmus+ było postrzegane jako naruszenie zasady równego dostępu do dużego i prestiżowego programu, a tym samym do środków unijnych.

25.04.2021