Na razie bez cnót niewieścich w polityce oświatowej państwa

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.

14.08.2021

Pandemia sprzyja oszustom - w sieci rośnie handel podrobionymi lekami

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

14.08.2021

Polski Ład zmieni zasady korzystania z ulg podatkowych w PIT

Domowe finanse PIT Polski Ład

Polski Ład to cały szereg zmian – nie tylko dla przedsiębiorców. Już od stycznia przyszłego roku znacząco zostanie podwyższona kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy. Nowe przepisy wpłyną także na podatek m.in. świeżo upieczonych małżonków, samotnych rodziców, korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, odliczających ulgę prorodzinną na dzieci czy kupujących mieszkania. Dziś w Prawo.pl podsumowujemy zmiany dla Kowalskiego.

14.08.2021

Administracja nie radzi sobie z "bombami ekologicznymi", rząd szykuje drakońskie kary

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem?

14.08.2021

Nie warto zwlekać z rozliczeniem wcześniejszej spłaty kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.

14.08.2021

Wraca sprawa Kodeksu Etyki Adwokackiej - we wrześniu druga część Krajowego Zjazdu

Prawnicy

Adwokatura wraca do dyskusji nad zasadami etyki. Wiodącymi tematami są obecnie reklama, success fee, umowa o pracę i współpraca z kancelariami odszkodowawczymi. To z kolei, według nieoficjalnych informacji Prawo.pl oznacza, że los nowego kodeksu etyki, który będzie rozpatrywany podczas wrześniowego KZA jest praktycznie przesądzony i raczej są małe szanse na jego przyjęcie.

14.08.2021

Ławnicy w sądach coraz rzadziej - przepisy antycovidowe usuwają ich ze składów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w procedurze cywilnej wprowadzające, na czas koronawirusa, jednoosobowe składy. Jak mówią prawnicy już są odczuwalne - ławnicy znikają ze składów w sprawach rozwodowych. Na problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, alarmując, że uderza to konstytucję, a minister sprawiedliwości uspakaja, że rozwiązanie jest epizodyczne.

14.08.2021

Koniec zdalnych zajęć na uczelniach

Już od 15 sierpnia nie będzie obowiązywać rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które zakłada m.in. zdalne zajęcia na uczelniach od 27 lutego do 30 września 2021 r. Uczelnie mogły też prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia przewidziane w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

13.08.2021

Nastolatków można szczepić preparatem Spikevax od Moderny

Koronawirus szczepienia

Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.

13.08.2021

Będą skutki uchwalenia Lex TVN dla stosunków gospodarczych z USA

Prawo cywilne

Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.

13.08.2021

MZ ma projekt ustawy umożliwiający pracodawcom dostęp do informacji o szczepieniu

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpatrzył projekt przepisów dający dostęp pracodawcom do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Projekt przygotowany przez resort zdrowia ma trafić do parlamentu jako poselski, aby skrócić ścieżkę legislacyjną.

13.08.2021

CBOS: 62 proc. Polaków skorzystało podczas pandemii z teleporad

Opieka zdrowotna

W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.

13.08.2021

Szef Iustitii składa pozew w sprawie stosunku służbowego nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Stowarzyszenia "Iustitia" sędzia prof. Krystian Markiewicz chce ustalenia nieistnienia stosunku służbowego między Małgorzatą Manowską, pierwszą prezes SN, a Sądem Najwyższym. Złożony przez niego pozew dotyczy też siedmiu innych sędziów SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wcześniej pozwał w tej samej sprawie Tomasza Przesławskiego, prezesa Izby Dyscyplinarnej SN.

13.08.2021

Niedużak: Wyższy limit przychodów uprawniający do Małego ZUS Plus to wyższe koszty FUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Na zwiększeniu limitu przychodowego ze 120 tys. do 150 tys. zł, uprawniającego do ulgi Mały ZUS Plus mogłoby skorzystać dodatkowo około 56 tys. ubezpieczonych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak wzrost limitu to wyższe koszty FUS. W warunkach 2022 roku byłoby to 0,3 mld zł – twierdzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

13.08.2021

RPO: Nie można ograniczać praw niezaszczepionych studentów

Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Uczelnie nie mogą różnicować sytuacji studentów zaszczepionych i niezaszczepionych, nie ma ku temu podstaw prawnych - uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który skierował w tej sprawie pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Apeluje jednak o stworzenie wspólnych zasad. Zwrócił się też do MEiN o podjęcie działań legislacyjnych.

13.08.2021

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Będą stypendia dla studentów i naukowców z Białorusi

Szkolnictwo wyższe

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyzna stypendia i granty młodym naukowcom i studentom z Białorusi. Polskie instytucje zintensyfikowały pomoc dla białoruskich studentów i naukowców po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju, kiedy wzmogły się represje władz państwowych wobec osób kwestionujących ich legalność.

13.08.2021

Ambasadorzy RP: Nie tylko spór prawny z Unią, ale droga bez powrotu

Prawo europejskie

W najnowszym stanowisku Konferencji Ambasadorów RP pt. Stawką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej podkreślono, że błędem jest ograniczanie zaostrzającego się konfliktu między rządem PiS a Unią Europejską do „sporu prawnego”. Chodzi bowiem o sprawy zasadnicze - demokratyczny bądź autorytarny ustrój Polski oraz jej pozostanie lub nie w Unii Europejskiej.

13.08.2021