Dron z polisą OC. Ubezpieczyciele muszą dostosować ofertę

Transport Ubezpieczenia

Operatorzy, którzy użytkują bezzałogowy statek powietrzny o masie startowej od 0,25 kg do 20 kg, będą musieli mieć polisę OC za szkody powstałe w związku z wykonywaną operacją – przewiduje projekt ustawy zmieniającej ustawę – Prawo lotnicze. W projekcie jednak nie ma mowy o zakresie ubezpieczenia.

04.10.2021

Portal informacyjny sądu ma być bardziej funkcjonalny, tyle że działa... różnie

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższych tygodniach mają zacząć działać dwie nowe funkcjonalności portalu informacyjnego sądu. W aplikacji biurowej będzie automatycznie pokazywać się data doręczenia pism, a adwokaci i radcy prawni będą je dostawać do skrzynki odbiorczej tak, by nie przeoczyli korespondencji sądowej wśród innych wiadomości. Z ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów i radców wynika, że największym problemem są wciąż różnice między poszczególnymi sądami.

04.10.2021

Szwed o projekcie „S” w sprawie emerytur stażowych: Warto go rozpatrzyć

Domowe finanse Emerytury i renty

W czwartek „Solidarność” złożyła w biurze podawczym Sejmu 235 tys. podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą „Emerytura za staż”. Zgodnie z nim, emerytura stażowa będzie przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

02.10.2021

Rzecznik generalny TSUE: Wykluczenie pracowników domowych z zasiłków dla bezrobotnych sprzeczne z prawem UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Przepisy prawne, które wykluczają pracowników domowych w Hiszpanii z kręgu beneficjentów zasiłków dla bezrobotnych w sytuacji, gdy w skład tej kategorii pracowników wchodzą prawie wyłącznie kobiety, są sprzeczne z prawem Unii – uważa Maciej Szpunar, rzecznik generalny. Jego zdaniem, stanowi to dyskryminację pośrednią ze względu na płeć, u podstaw której nie leżą uzasadnione cele, które nie są związane z jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na płeć.

02.10.2021

Sprawa z gruntu przegrana? Finał sporu nie zawsze jest oczywisty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdarza się, że pełnomocnik strony przewiduje, że sąd może wydać wyrok niekorzystny dla jego klienta. Analiza przepisów, akt sprawy i doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw mogą stwarzać u niego przeświadczenie, że wygrana w sądzie może być nieosiągalna. Nie oznacza to jednak, że tak na pewno się stanie.

02.10.2021

Bywa, że obraz po babci widnieje na liście... zabytków

Prawo karne

Toczy się coraz więcej spraw o kradzież lub przywłaszczenie cennych dzieł sztuki. Zdarza się, że przywłaszczają je nie tylko osoby prywatne, ale i szacowne muzea. Handel skradzionymi dziełami sztuki nadal często służy praniu pieniędzy, ale także finansowaniu terroryzmu. Aby temu zapobiec, przepisy europejskie wprowadzają wymóg stosowania należytej staranności. Trudność polega na tym, że rynek dóbr kultury w Polsce nie jest w ogóle uregulowany.

02.10.2021

Polska w europejskiej czołówce pod względem przeprowadzania cesarskich cięć

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce ponad 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Jak podaje resort zdrowia w „Rządowym Programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023”- to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, wyższy od średniej plasującej się na poziomie 25 proc. I efekt m.in. medykalizacji porodów.

02.10.2021

Czy prawo holdingowe będzie atrakcyjne dla praktyki

Rynek Spółki

Powstanie instrument bezstresowego centralnego sterowania, który pozwala na podjęcie decyzji przez zarząd spółki dominującej, za spółkę zależną. Będzie mogła więc wydać np. spółce zależnej, zajmującej się działalnością budowlaną, wiążące polecenie nabycia hurtowni papierniczej celem uzyskania kompetencji do produkcji konfetti dla powitania ważnych oficjeli - twierdzi prof. UO dr hab. Rafał Adamus.

02.10.2021

Innowacyjne kierunki w cenie - uczelnie kształcą specjalistów od gier i dna morskiego

Dla studenta

Uczelnie, walcząc o studenta, prześcigają się w pomysłach na nowe kierunki studiów. Podążają za zainteresowaniami młodych ludzi. Powstaje groznawstwo, hydrografia morska, social media. Studenci będą rozwijać swoje umiejętności graficzne, ale też uczyć się jak rozpoznawać fake newsy. Innowacyjne kierunki mają dać szansę na dobrą pracę w przyszłości.

02.10.2021

Złotówkowicze jak frankowicze - być może będą chcieli unieważnienia umów

Nieruchomości

Dopóki stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, to kredytobiorcy złotówkowi płacą niskie raty. Kiedyś jednak stopy pójdą w górę, co uderzy po kieszeni osoby zadłużone w rodzimej walucie na wiele lat. Pojawia się pytanie, czy złotówkowicze będą mogli pójść w ślady kredytobiorców frankowych i żądać unieważnienia umów.

02.10.2021

Prezes NRA do Rzecznika Praw Dziecka: dzieci imigrantów potrzebują pomocy

Wymiar sprawiedliwości

Adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do udzielenia ochrony, wsparcia i pomocy humanitarnej dzieciom przebywającym w strefie przygranicznej.

02.10.2021

Sejm nie przyjął sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku

Sejm w piątek wieczorem nie przyjął sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku. Zgodnie z informacją, NIK przeprowadziła łącznie 2007 kontroli jednostkowych w 1629 podmiotach i skierowała do organów ścigania 55 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw lub wykroczeń, zaś w stosunku do 73 osób zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych.

01.10.2021

Prof. Majchrowski donosi na sędziów SN do prokuratury

Prawnicy

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i sędzia Izby Dyscyplinarnej Jan Majchrowski zawiadomił Prokuraturę Krajową o możliwości przekroczenia uprawnień przez sędziego Józefa Iwulskiego, oraz przez sędziów Sądu Najwyższego, którzy z nim orzekali: Bohdanowi Bieńkowi, Katarzynie Gonerze i Dawidowi Miąsikowi.

01.10.2021

Będą podwyżki wynagrodzeń dla prezydenta i samorządowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa wprowadza zmiany w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Nowością jest objęcie małżonka prezydenta ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

01.10.2021

Rektorzy: uczelnie w razie potrzeby gotowe na nauczanie hybrydowe

Uczelnie zaczęły rok akademicki w trybie stacjonarnym, jednak w razie konieczności ich władze są przygotowane do przejścia na tryb hybrydowy, a nawet zdalny - poinformował wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Michała Zasada.

01.10.2021

ZUS przekazał firmom turystycznym płatności bonem na kwotę ponad 1,8 mld zł

Domowe finanse

Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bon turystyczny na kwotę ponad 2,7 mld złotych. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld złotych – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.10.2021

Badanie: Polacy chcą wyższej płacy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Polacy w znacznym stopniu odczuli skutki pandemii, także te zawodowe. Blisko 8 na 10 badanych nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co piąty polski pracownik uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, a co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w porównaniu do pracy jaką wykonuje – wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

01.10.2021

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem

Od 1 października 2021 roku zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii - taka podróż będzie możliwa tylko z ważnym paszportem. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

01.10.2021

Od 1 października nie ma już mailowego wniosku o wydanie EKUZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym można złożyć on-line tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku przez e-maila. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA.

01.10.2021