Po 30 latach „Dyrektor szkoły” w nowej odsłonie

Zarządzanie oświatą

"Dyrektor Szkoły - Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej" kończy w tym roku 30 lat. W czwartą dekadę swojego istnienia wkroczy w całkiem nowej formie - w wersji cyfrowej dołączy do oferty produktów dostępnych w Systemie Informacji Prawnej Lex. Trzydziestolecie „Dyrektora Szkoły” świętowano podczas październikowego Kongresu Edukacja i Rozwój w Jachrance.

27.11.2024

Konsultacje bez sensu. W toku prac sejmowych absurd goni absurd

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Rolnictwo

Projekt ustawy o ubezpieczeniach rolnych został skierowany do zaopiniowania przez bankowców, adwokatów i biegłych rewidentów, ale nie przez rolników. Ci ostatni dla odmiany zostali poproszeni o opinię do projektu o rachunkowości i audycie. Chociaż zdaniem ekspertów proces stanowienia prawa poprawił się, przykłady projektów gospodarczych pokazują, że nadal wiele pozostaje do zrobienia.

27.11.2024

Projekty nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o Służbie Więziennej idą do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu 26 listopada br. projekty nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o Służbie Więziennej, złożone przez ministra sprawiedliwości. Rząd wzmacnia ochronę przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Teraz projekty zostaną wysłane do laski marszałkowskiej do Sejmu.

26.11.2024

Zażalenie w sprawie przeszukania biur rzecznika dyscyplinarnego - oddalone

Prawnicy

Wejście policji i prokuratora do biur Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców przy ul. Rakowieckiej w Warszawie były "zasadne, konieczne i niezbędne"- stwierdził Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa. W konsekwencji - zażalenie zastępcy rzecznika Przemysława Radzika na te czynności, nie zasługuje na uwzględnienie.

26.11.2024

W grudniu Sejm rozpozna sprawę niedziel handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy będzie więcej niedziel handlowych, czyli dwa razy w miesiącu? Sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowały, że poselski projekt nowelizacji w tej sprawie będzie rozpoznany jeszcze w grudniu tego roku. Bez zmian pozostaną zasady handlu w święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

26.11.2024

Chcą wrócić do Polski. Czy będą musieli czekać na to 22 lata?

Administracja publiczna

Na repatriację z Kazachstanu czeka 15200 osób. Do tej pory osiedlić w Polsce udawało się około 684 osobom rocznie. W takim tempie proces repatriacji zainteresowanych osób może zająć około 22 lata - uważa NIK. Skokowy wzrost liczby osób zakwalifikowanych do repatriacji, zbyt niski limit środków finansowych, braki organizacyjno-kadrowe oraz bezczynność organów państwa w rozwiązywaniu tych ograniczeń, doprowadziły do niewydolności systemu.

26.11.2024

Rynek usług HR odczuwa skutki spowolnienia

HR Rynek pracy

Pomimo niewielkiego wzrostu w poprzednim kwartale, w ostatnich miesiącach na rynku usług HR widoczne były spadki w kluczowych obszarach - wartość rynku pracy tymczasowej w trzecim kwartale zmniejszyła się o 2 proc., a rynku rekrutacyjnego aż o 7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - podało Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.

26.11.2024

Globalnym podatkiem wyrównawczym zajmie się urząd w Bydgoszczy

CIT

Organem właściwym miejscowo w sprawach opodatkowania globalnym podatkiem wyrównawczym, krajowym podatkiem wyrównawczym oraz podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków będzie naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy - zakłada opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia.

26.11.2024

Krakowscy prokuratorzy zaniepokojeni stanowiskiem MF w sprawie wynagrodzeń

Prokuratura

Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie wyraziło głębokie zaniepokojenie stanowiskiem Ministerstwa Finansów dotyczącym zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, przedstawionym w toku konsultacji projektu noweli ustawy Prawo o prokuraturze. W stanowisku wskazano też na konieczność pilnych zmian w wynagradzaniu pracowników prokuratury.

26.11.2024

Instytut Badań Edukacyjnych zyska nowy status

Zarządzanie oświatą

Rząd chce zapewnić większą stabilność działania Instytutu Badań Edukacyjnych - dlatego od przyszłego roku podmiot stanie się państwowym instytutem badawczym, co zagwarantuje mu odpowiedni poziom finansowania. Umożliwi to zlecenie mu do wykonywania w sposób ciągły szczególnie istotnych dla planowania i realizacji polityki państwa zadań, których wykonywanie jest niezbędne dla rozwoju edukacji - wyjaśnia MEN.

26.11.2024

Będą podwyżki w oświacie, ale nie dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Wzrosną pensje kierownictwa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i kierownictwa Centrum Informatycznego Edukacji - będą mogły być wyższe o połowę. Resort pracuje nad zmianami w tej materii. Według MEN jest to ważne ze względu na dużą odpowiedzialność, jaką ponoszą osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w tych instytucjach.

26.11.2024

Nowe zasady wpłaty zasiłków celowych dla powodzian

Pomoc społeczna Powódź

W przypadku gdy zasiłek celowy przyznany na pomoc doraźną powodzianom, został wypłacony w kwocie niższej niż kwota 8 tys. zł, będzie wypłacane wyrównanie na podstawie decyzji wydanej z urzędu – wynika z nowelizacji ustawy powodziowej podpisanej przez prezydenta. Nowela doprecyzowuje też inne kwestie związane z wypłatą zasiłków celowych dla powodzian oraz ma usprawnić ich wypłacanie.

26.11.2024

Mamy stanowisko ZUS w sprawie podpisywania wniosków o wakacje składkowe przez pełnomocników

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z tym, że dysponuje on oświadczeniem płatnika o spełnieniu warunków do skorzystania z wakacji składkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia taką praktykę, przyjmując profesjonalny charakter działania pełnomocników. Stanowisko ZUS to reakcja na pytania dotyczące możliwości podpisywania wniosków o wakacje składkowe m.in. przez doradców podatkowych i księgowych. Zdaniem prawników, stanowisko Zakładu jest sprzeczne z przepisami i jest próbą przerzucenia odpowiedzialności na płatników i pełnomocników.

26.11.2024

MS zmienia opłaty za egzaminy zawodowe w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. rośnie wysokość płacy minimalnej - z tego powodu resort sprawiedliwości zdecydował się zmienić rozporządzenia dotyczące opłat za egzaminy zawodowe: radcowski, adwokacki, notarialny i komorniczy. Rozporządzenia w tej sprawie już opublikowano w Dzienniku Ustaw - opłaty będą obowiązywać od przyszłego roku.

26.11.2024

"Apteka dla Aptekarza 2.0": Przedsiębiorcy składają pozew zbiorowy

Farmacja

Jak poinformowała Konfederacja Lewiatan, przedsiębiorcy zdecydowali się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko wprowadzonym jeszcze za czasów poprzedniego rządu przepisom tzw. "Apteki dla Aptekarza 2.0". Ich zdaniem prowadzą one do wywłaszczania właścicieli aptek. We wrześniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność ustawy, jednak ze względów proceduralnych, a nie merytorycznych.

26.11.2024

W Gdańsku o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Wymiar sprawiedliwości

Zagrożenia cyberprzestępczości, psychologiczne uwarunkowania przemocy wobec dzieci, narzędzia do przeciwdziałania przemocy - będą tematami konferencji „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie organizuje Fundacja LUMUS, finansowane jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

26.11.2024

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster już 27 listopada 2024 r.

Podatki i opłaty lokalne CIT PIT Compliance

Jakiej ochronie podlega sygnalista, jak rozliczać PIT metodą kasową oraz jak poprawnie ustalić podstawę składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r., co zmieni się w przyszłym roku w podatku od nieruchomości i w zakresie VAT - to niektóre z tematów V edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

26.11.2024

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Czekamy na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

26.11.2024

Do połowy przyszłego roku trwa badanie dobrostanu kadry medycznej

Zawody medyczne

Do lipca przyszłego roku przedstawiciele zawodów medycznych mogą wziąć udział w pierwszym na tak dużą skalę badaniu dobrostanu kadry medycznej. To anonimowa ankieta, którą rozsyłają samorządy zawodowe. Jest to rozszerzenie działań Fundacji Nie Widać Po Mnie w ramach od kilku lat prowadzonego projektu W(y)SPA, którego celem jest wsparcie psychologiczne kadry medycznej. Dotychczasowe dane pozyskane w projekcie są alarmujące.

26.11.2024