CKE zaktualizowała informator do egzaminu ósmoklasisty z polskiego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o wprowadzeniu aktualizacji do informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego - dotyczy ona zadań z lektur obowiązkowych dla klas IV-VI. Ma to związek z aktualizacją podstawy programowej. CKE opublikowała też kolejne informatory maturalne o egzaminach z fizyki i z historii tańca.

27.08.2024

Dyżury obrończe jak kukułcze jajo - Komisja Kodyfikacyjna nie czuje się kompetentna

Prawnicy

NRA od pewnego czasu postuluje uregulowanie kwestii dyżurów obrończych w postępowaniu przyspieszonym. W kwietniu wsparła w tym zakresie petycję adwokata Roberta Pogorzelskiego o zmiany w przepisach, które wprowadziłyby ich odpłatność i to w kwocie nie niższej niż iloczyn obowiązującej w danym roku minimalnej stawki godzinowej i liczby godzin pełnienia dyżuru. Z opinii dla Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego wynika, że to nie leży w jej kompetencji; proponuje jedynie odpłatność za samą pomoc prawną dla zatrzymanych.

27.08.2024

Ministerstwo doprecyzowało, kto w e-doręczeniach wnioskuje o adres

Samorząd terytorialny Administracja publiczna e-Doręczenia

Wprowadzenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r., kiedy podmioty publiczne będą mogły stopniowo wdrażać e-doręczenia - zakłada nowy projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W tym czasie doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne. Uwzględniono apel samorządów i doprecyzowano, kto wnioskuje o adres do elektronicznych doręczeń, a także jak ma zachować się urząd przy wysyłkach masowych np. decyzji podatkowych.

27.08.2024

Kolejny wyrok WSA potwierdza, że działalność receptomatów nie zawsze jest prawidłowa

Farmacja

Kolejne uzasadnienie wyroku sądu wskazuje słuszność i zasadność działań Rzecznika Praw Pacjenta wobec nierzetelnych receptomatów - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak poinformowano, wojewódzki sąd administracyjny po raz kolejny potwierdził zasadność argumentów RPP w uzasadnieniu wyroku z 24 lipca br. RPP wydał do tej pory 14 decyzji w sprawie nieuczciwej działalności niektórych tzw. receptomatów.

27.08.2024

Bez kar dla aptek za wyliczenia z recept rocznych

Farmacja

Farmaceuci i apteki nie będą ponosić finansowej odpowiedzialności za błędne oszacowanie ilości leku, który ma otrzymać pacjent realizujący receptę roczną - w sytuacji gdy nie ma (lub nie było) możliwości wyliczenia jej za pomocą dedykowanego systemu. Wynika to z faktu, że farmaceuci od listopada 2023 r. do końca lutego br. wpadli w próżnię prawną - dlatego resort zdrowia uznał, że nie można za to karać.

27.08.2024

Proces rekrutacji to dla Polaków emocjonalny rollercoaster

Prawo pracy Rynek pracy

Stres i niepewność to emocje, które w największym stopniu towarzyszą kandydatom do pracy na każdym etapie rekrutacji. Niemal 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Znamienne jest to, że aż 8 na 10 kandydatów woli dostać informację o odrzuceniu CV, niż pozostać bez żadnego sygnału od pracodawcy.

27.08.2024

Sposób przeliczania oddanych składników krwi ujednolicony

Pacjent

Obowiązujące do tej pory przeliczniki są bardzo uproszczone i nie wyczerpują wszystkich możliwości pobierania składników krwi przy użyciu różnych typów separatorów komórkowych, jakimi dysponują centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Nie uwzględniają też donacji kilku składników krwi podczas jednego zabiegu, np. krwinek płytkowych i osocza. Zmienia to nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która weszła w życie 27 sierpnia.

27.08.2024

Firmy w likwidacji czy upadłości też muszą wdrożyć procedurę dla sygnalistów

Prawo pracy Spółki Sygnaliści

Ani unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, ani polska ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje sytuacji podmiotów będących w upadłości lub w stanie likwidacji. Polski ustawodawca nie przewidział dla nich wyłączenia z obowiązku tworzenia kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. W efekcie, nawet gdyby firma miała przestać istnieć np. w styczniu, musi procedurę opracować i wdrożyć. Prawnicy są co do tego zgodni. Niektórzy eksperci mówią wręcz o luce w prawie.

27.08.2024

Karta DILO już wkrótce elektronicznie, ale nadal potrzebne zmiany systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

W projekcie przewidującym m.in. zmiany w udzielaniu niektórych świadczeń zdrowotnych znalazła się także propozycja kolejnych modyfikacji w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), którą w rozmowie dla Prawo.pl zapowiadała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zakłada, że od 2026 roku karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) będzie wystawiana jedynie elektronicznie. Pacjenci z nowotworami czekają jednak na głębsze zmiany systemowe, zapewniające im konkretne prawa w czasie leczenia.

27.08.2024

Nauczycielskie "dyscyplinarki" ciągną się latami - przepisy do pilnej poprawki

Kadry w oświacie

Nauczyciel może przez lata pozostawać bez prawa do pełnego wynagrodzenia i to nawet, gdy jest niewinny. Wszystko przez mało precyzyjne prawo, nadgorliwość niektórych organów oraz zawieszenie postępowań w czasie trwania pandemii. Pilnych zmian w tym zakresie domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego, a resort edukacji nie wyklucza, że wdroży propozycje związkowców.

27.08.2024

Metoda kasowa w PIT zmieni zasady prowadzenia pkpir

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany dotkną przede wszystkim wyceny wartości spisu z natury. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

27.08.2024

Jeśli gminy stracą "wartościowe śmieci" - mieszkańcy zapłacą więcej

Samorząd terytorialny Odpady

Gminy od lat, konsekwentnie domagają się przyjęcia zasady, że system odpadowy ma opierać się na zasadzie, że producent odpowiada za opakowania. Kolejne rządy – z jednakową konsekwencją – ignorują samorządowe postulaty twierdząc, że wprowadzenie systemu kaucyjnego rozwiąże problem odpadów opakowaniowych. Ale ten system, bez tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, będzie oznaczać dla gmin wzrost kosztów i kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. A te finalnie obciążą mieszkańców.

27.08.2024

Listem żelaznym w areszt? Na przeszkodzie sprzeciw prokuratora

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura szykuje list gończy, obrona - wniosek o list żelazny. Takie sytuacje stają się coraz częstsze w przypadku tzw. "białych kołnierzyków". Prawnicy podkreślają, że przyczyną jest m.in. nadużywanie aresztów. Wskazują też, że nadszedł czas na zmianę praktyki lub przepisów i częstsze stosowanie w sprawach karnych gospodarczych wolnościowych środków zapobiegawczych. Sędziowie z kolei zwracają uwagę, że po noweli procedury karnej z 2021 r., prokurator przy liście żelaznym pełni rolę nadsędziego.

27.08.2024

Referendarze pomogą przy sprawach frankowych? Nie mówią "nie"

Wymiar sprawiedliwości

Trwa poszukiwanie rozwiązań, które rozładowałyby frankowe korki w sądach. Pracuje nad nimi m.in. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Projekt zmian dotyczących procedury cywilnej, powinien być gotowy już jesienią. Sami sędziowie proponują m.in., by część zadań związanych z rozpatrywaniem tych spraw, przekazać referendarzom. Chodzi m.in. o zatwierdzanie ugód zawartych przed mediatorem.

27.08.2024

Zamiast ubezwłasnowolnienia - wspieranie podejmowania decyzji

Prawo cywilne

Będzie odrębna ustawa wprowadzająca przepisy likwidujące ubezwłasnowolnienie i zastąpienie go modelem wspieranego podejmowania decyzji. Chodzi m.in. o uregulowanie sytuacji osób obecnie ubezwłasnowolnionych. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości to one mogą być w okresie przejściowym szczególnie narażone na działania osób postronnych, gdyż uzyskają pełną zdolność do czynności prawnych.

26.08.2024

Placówki medyczne mogą się zgłaszać do pilotażu centralnej e-rejestracji

Opieka zdrowotna

Otwarty nabór do programu pilotażowego do centralnej e-rejestracji ruszył 26 sierpnia br. Jednak nie wszystkie placówki medyczne będą mogły się do niego zgłaszać - tylko te, które realizują badania profilaktyczne, jak cytologia i mammografia, oraz wizyty w poradni kardiologicznej. Muszą też spełniać jeszcze jeden dodatkowy warunek. Pilotaż ma potrwać do połowy 2025 roku.

26.08.2024

Nowacka: Katecheci mogą się przekwalifikować

Szkoła i uczeń

Edukacją zajmuje się ministerstwo edukacji, a przez ministerstwo polski rząd. Episkopat zajmuje się formacją religijną. I to w szkole będziemy decydować, razem ze społecznością lokalną, z rodzicami, z młodzieżą, z nauczycielami, jak wygląda kształtowanie pewnych zasad - mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka. Zapewniła, że pomoże katechetom się przekwalifikować.

26.08.2024

Nie obostrzenia, a zalecenia i profilaktyka - taki jest plan na jesienną falę Covid-19

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to najprawdopodobniej będą one dotyczyły placówek medycznych. Raczej nie wrócimy do obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych - mówią przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za działanie i reagowanie na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Eksperci podkreślają jednak, że trzeba przygotować się na to, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, a nowe szczepionki dotrą do Polski raczej późną jesienią.

26.08.2024

Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu Bazy Danych o Odpadach

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO) umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii zostanie uruchomiony 1 stycznia 2027 r. Więcej też będzie środków na rozwój tej bazy.

26.08.2024

CKE opublikowała informatory maturalne z języków obcych nowożytnych

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała m.in. informator o egzaminie z języka ukraińskiego jako języka nowożytnego, który po raz pierwszy będzie przeprowadzony w roku szkolnym 2025/2026, czyli wiosną 2026 r. Wcześniej CKE na swojej stronie internetowej zamieściła informatory dotyczące egzaminów w 2025 r. z biologii, chemii, geografii, języka łacińskiego i historii muzyki.

26.08.2024