GUS: W listopadzie 2023 r. 85,1 proc. bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku

Prawo pracy Rynek pracy

W listopadzie 2023r., w drugim miesiącu z rzędu, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się nieznacznie poniżej poziomu sprzed roku. W urzędach pracy zarejestrowano mniej nowych bezrobotnych niż w analogicznym okresie ub. roku, niższa była również liczba skreśleń z rejestrów. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. była podobna do notowanej w poprzednich miesiącach i nieznacznie niższa niż rok wcześniej - podał GUS.

17.01.2024

Pierwsze pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym już są

Prawo karne Domowe finanse

Resort sprawiedliwości zaprezentował pierwszą część listy organizacji, które zostały wyłonione w konkursach, by stworzyć Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Znalazły się na niej wyłącznie organizacje pozarządowe. „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-2025” dotyczy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym.

17.01.2024

Prokurator Bilewicz skierowany do pracy w Biurze Prezydialnym

Prokuratura

Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym, gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X.

17.01.2024

Prokuratorzy zarzucają Bodnarowi cenzurę

Prawnicy

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli uchwałę sprzeciwiającą się polityce informacyjnej ministra Adama Bodnara. Prokuratorzy nie zgadzający się z jego decyzją o usunięciu Dariusza Barskiego ze stanowiska uważają, że Adam Bodnar nielegalnie cenzuruje wydawane przez nich informacje. To głos prokuratorów sprzyjających poprzedniej władzy - wskazuje stowarzyszenie Lex Super Omnia.

17.01.2024

Obrońcy mogą podważać decyzje prokuratora krajowego

Prawnicy

Sprawa prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, który został wadliwie powołany na urząd, może być wykorzystywana przez obrońców w procesach karnych - w czynnościach, które dotyczyły kompetencji prokuratora krajowego. Nie musi to więc oznaczać "pospolitego ruszenia" pełnomocników - wskazują sami adwokaci. Nie przełoży się raczej na decyzje prokuratorów prokuratur rejonowych.

17.01.2024

Dopiero sąd rozstrzygnie spór o zmiany w spółkach mediów publicznych

Spółki

Coraz bardziej skomplikowany staje się spór dotyczący mediów publicznych. W ostatnich dniach zatwierdzono kilka wniosków o otwarcie likwidacji regionalnych rozgłośni radiowych, oddalone zostały natomiast te o wpisanie nowych władz TVP i Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Można spodziewać się, że w obu przypadkach zostaną złożone skargi (albo już zdążyło to nastąpić). Eksperci tłumaczą, jaki będzie to miało wpływ na sytuację.

17.01.2024

Projekt ustawy o sygnalistach powinien trafić do konsultacji, bo wciąż wymaga zmian

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.

17.01.2024

Kolejność darowizn nie powinna decydować o zobowiązaniu do uzupełnienia zachowku

Obecna konstrukcja przepisów dotyczących roszczenia o uzupełnienie zachowku uderza w zasadę równości - uważa czytelnik Prawo.pl, który postuluje zmianę przepisów w tym zakresie. Obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego de facto pozwalają uszeregować kolejność darowizn tak, by jedno z dzieci nie musiało spłacać rodzeństwa - decydująca jest bowiem data dokonania darowizny przez spadkodawcę.

17.01.2024

Co dalej z KSeF? Coraz więcej argumentów za przesunięciem terminu

VAT KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie jednak w życie 1 lipca 2024 roku. Ministerstwo Finansów długo informowało, że nie planuje zmiany tego terminu, ale ostatecznie w dniu 19 stycznia poinformowało o zmianie decyzji. Coraz więcej przedsiębiorców i ekspertów postulowało przesunięcie terminu, by poprawić liczne niedociągnięcia przepisów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że firmy, które zainwestowały już znaczne środki w dostosowanie do KSeF, nie chcą ponosić kosztów kolejnych zmian.

17.01.2024

Unieważniony przetarg na czekolady dla krwiodawców. Dostawca chciał podwyżki

Pacjent

Zamiast czekolad delikatesowych z dodatkami, czekolady mleczne z dodatkami. To rozwiązanie tańsze i daje nadzieję, że do przetargu na dostawy pakietów dla honorowych dawców krwi zgłosi się więcej firm. Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że wyłoniona w przetargu firma Millano, która miała dostarczać czekolady od stycznia 2024 r., w ostatniej chwili wystąpiła o podwyżkę wyceny o 19,6 proc. Ogłoszono więc nowy przetarg. Przy okazji wróciła dyskusja, czy ekwiwalentem kalorycznym dla honorowych dawców krwi musi być czekolada.

17.01.2024

Kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Poznaniu zostanie odwołane

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości wystąpił w poniedziałek do kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z pełnionych funkcji sędziego SA Mateusza Bartoszka (pełniącego funkcję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu) oraz sędziów SA Przemysława Radzika i Sylwii Dembskiej pełniących funkcje Wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. We wtorek kolegium sądu pozytywnie zaopiniowało wniosek.

16.01.2024

Wiceminister cyfryzacji: Kolejne usługi w aplikacji mObywatel - moduły "stłuczka" i "moja firma"

Administracja publiczna

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka powiedział we wtorek, że w aplikacji mObywatel pojawią się kolejne usługi. Chodzi o moduł stłuczka, czyli wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego oraz moduł dla przedsiębiorców - moja firma. W przyszłości w aplikacji ma się pojawić także element sytemu elektronicznych e-doręczeń. Jak zapowiedział jednak wiceminister, to potrwa nieco dłużej.

16.01.2024

PK nie cofnie delegacji prokuratorów - polecenie ani wiążące, ani praktyczne

Pogłębia się konflikt pomiędzy Prokuraturą Krajową a resortem sprawiedliwości - PK poinformowała Adama Bodnara, że nie zamierza wykonać jego poleceń, dotyczących odwołania prokuratorów z delegacji. Ministerstwo chce, by odwołano w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. PK twierdzi, że Prokurator Generalny nie ma podstaw do wydawania poleceń w tej materii i wskazuje na problemy dla trwających śledztw.

16.01.2024

NIK składa zawiadomienia do prokuratury, m.in. w sprawie Orlenu

Finanse publiczne Administracja publiczna

NIK złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej izby. W związku z ustaleniami kontroli w gminach NIK skierował do CBA wniosek o ustaleniach izby. Złożono także 38 wniosków pokontrolnych do podmiotów kontrolowanych i trzy wnioski systemowe.

16.01.2024

"Dwugłos o TVP": We wtorek debata na WPiA UW

We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 20.15, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (Collegium Iuridicum II) odbędzie się debata dotycząca aktualnej sytuacji w mediach publicznych. Wezmą w niej udział dwaj profesorowie, prezentujący odmienne spojrzenia w tej kwestii: Ryszard Piotrowski i Michał Romanowski.

16.01.2024

Narodowy Instytut Kardiologii i Narodowy Instytut Onkologii mają nowe kierownictwo

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a dr Beatę Jagielską na szefową Narodowego Instytutu Onkologii powołała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Janina Stępińska jest profesorem kardiologii. Beata Jagielska od 2021 r. była prezesem Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

16.01.2024

Cywil z oczopląsem nie zawsze zostanie wykluczony ze służby wojskowej

Samorząd terytorialny Wojsko

Kwalifikacją wojskową objęci są wszyscy obywatele polscy, którzy ukończyli 19 lat. Jej celem jest nadanie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wyjaśniamy, jakie choroby i ułomności zwalniają na trwale lub czasowo od odbywania tej służby. W niektórych przypadkach kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety.

16.01.2024

31 stycznia mija termin na zgłoszenie do małego ZUS plus

Ubezpieczenia społeczne

Tylko do końca stycznia mają czas osoby prowadzące własne firmy na zgłoszenie do ZUS, że chcą po raz pierwszy korzystać z ulgi mały ZUS plus. Ci, którzy korzystali już z tej ulgi w 2023 roku - nie muszą zgłaszać się ponownie. Każdy korzystający w styczniu z małego ZUS plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

16.01.2024

Społeczni doradcy Prokuratora Generalnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Radosław Baszuk, profesor Zbigniew Ćwiąkalski, prokurator Iwona Palka, prokurator Krzysztof Parchimowicz, adwokat Mikołaj Pietrzak - to nowi doradcy społeczni Prokuratora Generalnego i ministra Adama Bodnara. Będą oni współpracować z Prokuratorem Generalnym w sprawie bieżącego funkcjonowania prokuratury.

16.01.2024

Syndykowi grozi kara za wykonywanie obowiązków - potrzebna nowelizacja k.s.h.

Spółki Poprawmy prawo

W listopadzie 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która zmieniła zasady oferowania udziałów w spółce z.o.o. wobec anonimowego adresata. Wpłynęło to przede wszystkim na finansowanie społecznościowe i dopuszczalne formy promocji, jednak dla syndyków konsekwencje są znacznie bardziej poważne. Przez to, że ustawodawca nie wyłączył stosowania przepisów w postępowaniach upadłościowych, za wykonywanie obowiązków mogą narazić się na surową odpowiedzialność.

16.01.2024