Były szef KNF nie prowadzi już zajęć na SGH
Dr hab. Marek Chrzanowski nie prowadzi zajęć od zeszłego tygodnia, to nie jest żadna sensacja. Poczekajmy na pełne wyjaśnienia - poinformował rzecznik Szkoły Głównej Handlowej, Piotr Karwowski.
Dr hab. Marek Chrzanowski nie prowadzi zajęć od zeszłego tygodnia, to nie jest żadna sensacja. Poczekajmy na pełne wyjaśnienia - poinformował rzecznik Szkoły Głównej Handlowej, Piotr Karwowski.
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.
To już kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem o stanowisko ubiega się Mikołaj Pawlak, prawnik i pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości.
Za ułożenie planu lekcji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły - przypomina resort edukacji w odpowiedzi na interpelację. Posłowie zapytali o to, dlaczego uczniowie podstawówek cały dzień muszą spędzać w szkole. Według wiceministra Macieja Kopcia sytuację poprawi rozporządzenie regulujące szkolne BHP.
Nie tylko banki spółdzielcze boją się nowych przepisów o przejmowaniu banków. Za brak precyzji krytykują je też prawnicy. Podkreślają, że uchwalane w pośpiechu zmiany dadzą Komisji Nadzoru Finansowego dużą władzę.
Przygotowana przez przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego lista czasopism prawniczych punktowanych dla potrzeb systemu ewaluacji działalności naukowej nie zawiera żadnego polskiego czasopisma prawniczego. Zdaniem dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych przyjęty przez resort system oceny czasopism naukowych jest całkowicie nieadekwatny do specyfiki badań w naukach prawnych.
Ustalane przez ministra sprawiedliwości stawki za czynności adwokackie i radcowskie są zbyt niskie, niesprawiedliwe i przyczyniają się do postępującej pauperyzacji zawodu - podnoszą prawnicy. Resort jednak nie widzi w tym momencie konieczności zmian. W ocenie wiceministra Łukasza Piebiaka, obecnie obowiązujący system całkowicie zabezpiecza obie grupy zawodowe.
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowała we wtorek wprowadzenie poprawki do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, która zlikwiduje obowiązek przyjmowania przez szkoły regulaminów ze wskaźnikami oceny pracy nauczycieli.
Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.
Żadna z obaw Komisji nie została rozwiązana przez stronę Polską, systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce nadal istnieje – oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wtórowała mu duża część eurodeputowanych
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), które mają być jednostkami organizacyjnymi gmin i zarazem nowymi instytucjami lokalnej polityki społecznej.
Rząd przyjął projekt ustawy implementującej unijną dyrektywę ułatwiającą przepływ cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Celem zmiany jest promowanie UE, jako atrakcyjnego miejsca do badań i innowacji oraz zwiększanie jej szans w globalnej rywalizacji o talenty.
Nowa ustawa ma zapewnić elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych, co spowoduje zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu.
Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.
Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.
Ok. 132 mln euro z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 przeznaczone będą na przedsięwzięcia ułatwiające życie grupom społecznym ze specjalnymi potrzebami.
Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.
Globalne Porozumienie ONZ na rzecz bezpiecznej i legalnej migracji nie spełniło postulatów gwarancji suwerennego prawa do decydowania, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium – uznał rząd.
Do kancelarii NGL Legal dołączyli partnerzy Jarosław Witek, radca prawny i Paulina Bednarczyk.
Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.