Przegląd Sądowy nagrodził książki przydatne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Dwaj pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski, zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku.

21.02.2019

Choroby układu oddechowego najczęściej w styczniu i lutym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W styczniu i lutym zwolnienie lekarskie najczęściej bierzemy z powodu chorób układu oddechowego - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powodem nie jest grypa, czy smog, tylko zapalenia wirusowe układu oddechowego. W lutym aż 25 proc. absencji ma miejsce z powodu takich dolegliwości.

21.02.2019

OPZZ chce 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego małżonka - to postulat Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który miałby polepszyć sytuację seniorów w Polsce. Zdaniem związkowców obecna dobra kondycja budżetu pozwala na wprowadzenie takich rozwiązań.

21.02.2019

Ulgi podatkowe na rozwój za mało zachęcające

CIT PIT

Firmy nie są specjalnie zainteresowane korzystaniem z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Niezbyt interesujące okazuje się także nowe rozwiązanie IP Box. Z ulgi B+R korzysta tylko co ósma firma. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez KPMG.

21.02.2019

Przychodzi cudzoziemiec do lekarza, a ten mu rękoma tłumaczy, że miał zawał

Opieka zdrowotna

Do lekarzy przychodzi coraz więcej obcokrajowców. Różnie próbują się z nimi porozumieć - jedni włączają w telefonie program tłumaczący polskie słowa na obcy język, inni szukają wśród personelu kogoś, kto mówi w obcym języku. Niestety przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne. Mówią tylko tyle, że lekarz musi każdego pacjenta poinformować o tym, co mu jest, tak, by ten zrozumiał i mógł świadomie zgodzić się na leczenie.

21.02.2019

Eksperci: zawieszenie matury z matematyki to zły pomysł

Poziomu nauczania nie da się zmierzyć wynikami egzaminu krajowego ani stopniami wystawianymi przez nauczycieli – komentują dydaktycy Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

21.02.2019

Gminy wiejskie oczekują uregulowania zasad przejmowania ich przez miasta

Samorząd terytorialny

Konieczne są dokładniejsze regulacje dotyczące zmian granic gmin - uważają wójtowie i eksperci. Ich zdaniem w procesach zmierzających do przejęcia miejscowości niezbędne jest precyzyjne rozwiązanie kwestii majątkowych. Jak się okazuje, w niektórych przejętych gminach dotąd nie nastąpiły rozliczenia finansowe.

21.02.2019

KE: pytanie prejudycjalne Igora Tulei jest niedopuszczalne

Wymiar sprawiedliwości

Portal wPolityce opublikował dokument Komisji Europejskiej z którego wynika, że pytanie prejudycjalne sędziego Igora Tulei dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg są niedopuszczalne. Nie ma bowiem znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy karnej zawisłej przed sądem.

20.02.2019

Twój e-PIT może naruszać RODO

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.

20.02.2019

Szpital dyżurujący na ostro ma mieć wyższą wycenę

Opieka zdrowotna

Ma być określony maksymalny czas trwania kontroli NFZ, wprowadzony zakaz krzyżowej kontroli Funduszu oraz ministerstwa zdrowia. W tym samym projekcie są także przepisy, które pozwalają, by szpitale ustaliły między sobą w jakie dni dyżurują na ostro i mają pełną obsadę. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał, że NFZ ma wprowadzić dodatkowe pieniądze dla placówek dyżurujących na ostro.

20.02.2019

Andrzej Pośniak pokieruje teraz kancelarią CMS

Prawnicy Rynek Kontrola zarządcza

Doradca podatkowy Andrzej Pośniak obejmie od początku maja stanowisko partnera zarządzającego polskim biurem kancelarii CMS. Dotychczas kierował praktyką podatkową CMS w Polsce i w Europie Środkowo – Wschodniej.

20.02.2019

Miało być za darmo, a rodzice mają płacić za pościel i łóżko w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pobyt rodzica ma być bezpłatny. Jednak projektowane przepisy zakładają, że szpital będzie mógł wprowadzić opłaty za pościel, łóżko i jedzenie. Opozycja grzmi, że powinno się zlikwidować wszelkie opłaty. Resort zdrowia proponuje, by wspólnie uzgodnić – w toku dalszych prac – kiedy i w jakiej wysokości powinny być one pobierane.

20.02.2019

Po blisko dwóch latach oczekiwania sędzia z Łodzi powołany do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jacek Błaszczyk otrzymał w środę nominację na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Został wskazany jeszcze przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa i na decyzję prezydenta czekał od końca maja 2017 roku. Do SN powołany został też Aleksander Stępkowski, zarekomendowany przez nową KRS.

20.02.2019

Zmiany w karcie wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku stosowania pieczątek przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku przy pracy - to główny cel projektu rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

20.02.2019

Sędzia Zabłocki odejdzie z SN trochę później

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki przejdzie w stan spoczynku 31 sierpnia. Jak poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, termin ten wskazała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a jej decyzja została przez Zabłockiego zaakceptowana.

20.02.2019

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

20.02.2019

RODO uznaje przetwarzanie danych z jawnych rejestrów publicznych

Spółki RODO

Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.

20.02.2019