Prezes NRA: Jesienią zaproponujemy zmiany w ustawach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Kongres Prawników Polskich nie kończy prac społecznej komisji kodyfikacyjnej. Jeszcze w tym roku przedstawimy m.in. założenia do nowelizacji ustawy o kosztach sądowych, na ostatniej prostej są też prace nad projektem o dostępie do adwokata lub radcy prawnego, już od momentu zatrzymania - mówi Jacek Trela

29.05.2019

Radni Warszawy żądają wyjaśnień w sprawie meczu osób LGBT w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W jednej z warszawskich szkół podstawowych w miniony weekend odbył się, objęty patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, turniej siatkówki dla osób LGBT. Radni Rady Warszawy domagają się wyjaśnień od prezydenta co do udzielenia patronatu temu wydarzeniu.

28.05.2019

Będzie wsparcie finansowe samorządów na remont bloków komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju przekazał do konsultacji projekt zmian ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizacja zapewni pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym i wsparcie dla samorządów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych.

28.05.2019

Złoty środek między fiskusem a podatnikami najważniejszy

Ordynacja

Uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. Nie może jednak odbywać się kosztem podatników. Narzędzia, które stosuje fiskus, muszą też być adekwatne do zakładanych celów. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji pt. Uszczelnianie systemu podatkowego – dokąd zmierzamy.

28.05.2019

Po zmianach w kodeksie za błąd medyczny lekarz pójdzie do więzienia

Opieka zdrowotna

Po szybkiej nowelizacji kodeksu karnego zmieniono tak przepisy, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jeśli sąd orzeknie wobec nich karę powyżej jednego roku pozbawienia wolności, nie będzie można jej zawiesić. Według lekarzy i prawników takie dotkliwe sankcje to „strzał” w specjalizacje zabiegowe, takie jak chirurgia czy położnictwo

28.05.2019

Nowa ordynacja podatkowa od stycznia 2021 roku

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt nowej ordynacji podatkowej. Prace nad dokumentem trwały kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

28.05.2019

Zakopane jednak będzie chronić ofiary przemocy? MRPiPS naciska

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, którego Zakopane - jako jedyna polska gmina - dotąd nie uchwaliło. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował , że to lekceważenie potrzeb osób oczekujących wsparcia, które łamie Konstytucję oraz prawo międzynarodowe. Minister Elżbieta Rafalska wystąpiła do Wojewody Małopolskiego o skuteczne "zmobilizowanie samorządu Zakopanego" w tym zakresie.

28.05.2019

Podatników ma wspierać specjalny rzecznik

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Zdaniem ekspertów, istnieje jednak ryzyko, że rzecznik stanie się kolejnym urzędnikiem Ministerstwa Finansów.

28.05.2019

UMCS: Protest przeciwko zbyt wielkiej władzy dla rektora

Szkolnictwo wyższe

Projekt nowego statutu uczelni, którym Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zająć się w środę, daje wielką władzę rektorowi, który bez konsultacji ze społecznością akademicką będzie mógł wybierać dziekanów, prodziekanów czy dyrektorów instytutów. Przeciwko zmianom protestuje grupa naukowców.

28.05.2019

Rząd chce zwiększyć zatrudnienie wśród niepełnosprawnych - projekt ustawy

Rynek Prawo pracy

Włączenie w rynek pracy osób niepełnosprawnych biernych i nieaktywnych zawodowo, które bez szczególnego – zindywidualizowanego i kompleksowego wsparcia, samodzielnie nie podejmą zatrudnienia - to główny cel rządowego projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, który trafił do konsultacji.

28.05.2019

Samorządy narzekają na źle przygotowaną reformę oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rosnące koszty edukacji, wydłużenie godzin nauki, brak nauczycieli – to główne problemy, które zgłosiły największe miasta w związku z „kumulacją roczników” w szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020. A najważniejszym ich oczekiwaniem wobec władz państwowych jest zwiększenie nakładów na oświatę.

28.05.2019

UOKiK bada zmowę na rynku sprzętu biurowego

Ochrona konkurencji

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukali siedzibę firmy Fellowes Polska sprzedającej sprzęt biurowy. Urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku niszczarek.

28.05.2019

Ponad 400 uczniów wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Prawie

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Zakończyła się właśnie IV edycja Ogólnopolskiej Akademii - Konkurs Wiedzy o Prawie. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. Wygrały dzieci z Poznania, Łodzi, Torunia, Ostrowi Mazowieckiej i Gdyni.

28.05.2019

Suwałki: Centrum usług wspólnych obsłuży wszystkie szkoły

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Obsługa księgowa wszystkich jednostek oświatowo-wychowawczych w mieście to zadanie tworzonego w Suwałkach centrum usług wspólnych. Centrum ma rozpocząć działalność o początku przyszłego roku i ma obsługiwać 25 jednostek miejskich.

28.05.2019

NFZ przygotowuje nowe wyceny od 1 lipca  

Finansowanie zdrowia

Jedenaście projektów zarządzeń dotyczących zmian wycen opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 lipca zmienią się stawki w prawie wszystkich świadczeniach. W szpitalnictwie wyceny mają wzrosnąć o ok. 2 proc., w opiece ambulatoryjnej o 3 proc., a rehabilitacji o 5 proc.

28.05.2019

Zwrotny transfer nieruchomości to unikanie opodatkowania

PIT

Krajowa Informacja Skarbowa będzie odmawiała wydawania indywidualnych interpretacji podatnikom, którzy chcą obracać posiadanymi nieruchomościami w celu „urynkowienia” ich wartości oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości początkowej, by zawyżać koszty uzyskania przychodu i w ten sposób uzyskać korzyść podatkową.

28.05.2019

Lekarze: 1 czerwca manifestacja, a gdy nie będzie odzewu, sięgniemy po ostrzejsze formy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W sobotę 1 czerwca o godz. 13 zacznie się manifestacja lekarzy. Spod siedziby Ministerstwa Zdrowia przemaszerują pod Sejm. O tym, dlaczego w Dniu Dziecka chcą dać wyraz niezadowoleniu z obecnej kondycji ochrony zdrowia rozmawiamy z lekarzem Bartoszem Fiałkiem z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

28.05.2019

Wynagrodzenia freelancerów coraz wyższe

Domowe finanse HR

W Polsce już ponad 220 tysięcy osób pracuje jako wolni strzelcy świadczący elektroniczne usługi dla biznesu. Część dorabia do etatu, ale ponad połowa utrzymuje się tylko w ten sposób. Niezależność kusi - z badań wynika, że osoby które spróbowały tej formy zatrudnienia, coraz częściej nie wracają już na etat.

28.05.2019

NIK: Inicjatywa lokalna mało znana i mylona z budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny

Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, samorządy i mieszkańcy słabo znają instytucję inicjatywy lokalnej. Wiele gmin nie ma uchwał określających tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków składanych przez obywateli. A to gminy powinny dbać o promocję inicjatywy lokalnej wśród mieszkańców i wspierać ich w formie spotkań czy warsztatów.

28.05.2019

Zmiany w kpc niepokoją prawników - opłaty będą barierą w dostępie do sądu?

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość zasądzenia dodatkowych kosztów i zwiększonych odsetek za nadużywanie prawa procesowego, podwójna "karna" opłata za nienależycie opłacony środek zaskarżenia, kierowanie spraw do ponownego rozpoznania w tym samym składzie w pierwszej instancji - te propozycje zmian w Kodeksie postępowania cywilnego budzą największe wątpliwości

28.05.2019