Skarbówka zagina parol na samozatrudnionych

CIT PIT Małe i średnie firmy

Po fali interpretacji ograniczających koszty uzyskania przychodów, przedsiębiorców czeka specjalny test. Będą musieli udowodnić, że ich firmy są "prawdziwe". Zdaniem ekspertów, weryfikowanie prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu m.in. o liczbę faktur czy wysokość przychodów - jest absurdalne.

25.04.2019

Oświadczenia majątkowe niechlujne i nieczytelne, system wymaga zmian

Administracja publiczna

Przepisy o oświadczeniach majątkowych nie zmieniły się od 20 lat. Według ekspertów konieczne jest m.in. ujednolicenie prawa, uproszczenie wzorów i elektronizacja. Najczęstsze błędy to złe szacowanie wartości nieruchomości i błędnie podane źródła dochodów. Powód? Wypełniający nie rozumieją, co mają wpisywać.

25.04.2019

Prezydent apeluje do nauczycieli, by sklasyfikowali młodzież i zrobili matury

Szkoła i uczeń

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wspiera nauczycieli, bo uważa, że ich oczekiwania, co do wzrostu wynagrodzeń są uzasadnione. - Ale mam do nauczycieli ogromną prośbę i apel - proszę sklasyfikować młodzież i zrobić matury - apelował w środę podczas spotkania z mieszkańcami Świdwina. Prezydent mówił, że do okrągłego stołu, jak poinformowała rzecznik rządu, zgłosiło się 900 osób, to formuła, w której trudno się rozmawia, w której trudno negocjować.

24.04.2019

Rząd ujednolicił kary administracyjne nakładane przez NFZ

Zawody medyczne

Ujednolicenie charakteru i wysokości kar z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji recept – takie zmiany zakłada projekt, który w środę przyjął rząd. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia projektowana zmiana ma na celu zrównanie sytuacji podmiotów podlegających kontroli.

24.04.2019

Rząd przyjął 38 działań do realizacji do 2020 r.

Ordynacja Finanse publiczne

Obniżenie klina podatkowego i rozszerzenie programu „500+” to jedne z działań zapisane w Krajowym Programie Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. W środę aktualizację dokumentu przyjął rząd.

24.04.2019

Rząd będzie dalej uszczelniał podatki

PIT Finanse

Rząd przyjął w środę wieloletni plan finansowy państwa na lata 2019-2022. Obowiązkowy split payment dla niektórych branż, zmiany w kosztach i skali w PIT, kasy online, weryfikacja przedsiębiorców – to tylko niektóre z planowanych działań Ministerstwa Finansów na najbliższe miesiące. Efektem ma być wzrost dochodów budżetowych.

24.04.2019

Gersdorf do Morawieckiego: Daj dowody, albo nie szkaluj sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nieprawdziwe jest stwierdzenie premiera, że 80-85 proc. Polaków popiera postępowanie rządu w stosunku do sędziów. Poparcie dla tych działań rządu nigdy nie przekroczyło 50 proc. - twierdzi I prezes SN Małgorzata Gersdorf. I apeluje do Mateusza Morawieckiego, by nie rozpowszechniał nieprawdziwych informacji o zmianach w sądownictwie.

24.04.2019

Po zdjęciu limitów szpitale kroją zaćmę na potęgę, ale pieniędzy nadal za mało

Opieka zdrowotna

W środę wojewódzkie oddziały NFZ podały, ile dodatkowo pieniędzy przekazały szpitalom. Filip Nowak, dyrektor mazowieckiego oddziału chwalił się, że od kiedy zniesiono limity, skokowo wzrosła liczba operacji zaćmy. W pierwszym kwartale tego roku było 300 zabiegów, a w pierwszym tygodniu kwietnia 886. - Tych pieniędzy jest za mało - mówią dyrektorzy szpitali powiatowych

24.04.2019

Od hejtu po niezawisłość sędziów - program Kongresu Prawników Polskich

Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne, niezależność sądów, proponowane przez resort sprawiedliwości propozycje zmian w procedurze cywilnej i problematyka mowy nienawiści - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawników Polskich. Organizują go wspólnie Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

24.04.2019

Przy okrągłym stole rząd będzie mówił do siebie

W okrągłym stole nie wezmą udziału związkowcy z ZNP i Federacji Związków Zawodowych, nie pojawią się także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Nie wiadomo nawet, czy do negocjacji zasiądzie premier. Strona rządowa twierdzi jednak, że chętnych nie brakuje.

24.04.2019

PPK może rozpocząć debatę o emeryturach

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Wprowadzanie PPK może stać się przyczynkiem do debaty o naszych przyszłych emeryturach - uważają eksperci, którzy wzięli udział w spotkaniu klubu PPK.info. Zwrócili również uwagę, że przy realizowaniu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych należy większy nacisk położyć na komunikację między pracodawcą a pracownikiem, który powinien wiedzieć jakie są plusy oszczędzania w PPK.

24.04.2019

RPO pyta, kto poda dziecku leki w kryzysowej sytuacji

Kadry w oświacie

Nie wiadomo, kto w przedszkolu może, a kto powinien, podać dziecku lek w przypadku ataku choroby - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Interweniował w tej sprawie do resortu edukacji, jednak - jak podkreśla - nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi.

24.04.2019

Przyszłość Europy opartej na rządach prawa - debata w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 26 kwietnia br. w Sądzie Najwyższym odbędzie się międzynarodowa konferencja, której tematem jest „Przyszłość Europy opartej na rządach prawa”. Głównym zagadnieniem będzie praworządności w demokracjach europejskich. Udział w niej wezmą sędziwie sądów europejskich i naukowcy.

24.04.2019

Rząd zmieni prawo oświatowe, by ratować matury

Rząd nie czeka na decyzję nauczycieli dotyczącą udziału w radach klasyfikacyjnych. Zmieni prawo oświatowe tak, by wszyscy maturzyści mogli przystąpić do egzaminów. Treść projektu poznamy na środowym posiedzeniu.

24.04.2019

Fizjoterapeuci masowo będą oddawać krew - to początek protestu

Zawody medyczne

Fizjoterapeuci 7 maja będą masowo w całej Polsce oddawać krew. To początek akcji protestacyjnej zapowiadanej pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów". Fizjoterapeuci podkreślają, że mają dość nierówności w płacach w ochronie zdrowia. Chcą podwyżek takich samych jak dostały pielęgniarki i położne.

24.04.2019

Rośnie liczba wniosków do ZUS o rozłożenie zadłużenia na raty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rośnie liczba wniosków do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu niezapłaconych składek. W 2018 r. do Zakładu wpłynęło ponad 70 tys. takich wniosków, jeszcze w 2015 liczba ta wynosiła niewiele ponad 52 tys. Rozłożenie na raty należności opłaca się zarówno płatnikom jak i ZUS-owi. W ten sposób w 2018 r. odzyskano ponad 1 mld zł, na spłatę czeka kolejne 3 mld.

24.04.2019

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.

24.04.2019

Rusza Elektroniczny Sąd Polubowny, skorzysta z profilu zaufanego

Małe i średnie firmy

To efekt porozumienia, które Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej podpisało z Ministrem Cyfryzacji. W ramach umowy sąd "Ultima Ratio" tworzony przy stowarzyszeniu, będzie mógł korzystać z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz e-dowodów tożsamości. To ma ułatwić identyfikacje tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed sądem w charakterze stron.

24.04.2019

Zdążyć przed Gowinem, czyli taśmowa produkcja doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym przewód doktorski można otworzyć w pełni na zasadach sprzed reformy. Lawina wniosków to efekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, braku listy czasopism naukowych, w których doktoranci mogliby publikować swoje prace, a także związanego z reformą bałaganu na uczelniach.

24.04.2019