Michałkiewicz: Poprawka przy "500 plus" dla niepełnosprawnych budzi wątpliwości

Pomoc społeczna

Najwięcej wątpliwości budzi poprawka zgłoszona w Sejmie, która wyłącza spod limitu dochodu uprawniającego do uzupełniającego świadczenia rentę rodzinną, emerytury i renty, ale tylko te wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W poprawce zapomniano o innych świadczeniach, w tym z KRUS - mówi Krzysztof Michałkiewicz,

29.07.2019

MZ: Już 3,5 mln e-recept w tym roku

Opieka zdrowotna Farmacja

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I dodał, że rośnie również tempo ich wystawiania - z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie.

29.07.2019

RPO: Brak leków w aptekach może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów

Opieka zdrowotna Farmacja

W aptekach wciąż brakuje wielu lekarstw, m.in. insuliny, leków przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergie; zaczyna też brakować leków onkologicznych i neurologicznych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to może wydłużać kolejki do lekarzy, ale także może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów.

29.07.2019

CIT-14 po raz pierwszy do 31 lipca 2019 roku

CIT

Podatnicy CIT mają w tym roku nowy obowiązek. Na druku CIT-14 muszą wykazać przychody odpowiadające łącznej kwocie wypłat z tytułu odsetek oraz dyskonta, dokonanych od 1 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2019 r. Deklaracja dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego.

29.07.2019

MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy

Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.

29.07.2019

Dodatkowe pieniądze dla dwóch mazowieckich szpitali

Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia podpisano dwie umowy na dofinansowanie projektów ze środków unijnych na Mazowszu. Łączna wartość wsparcia wynosi 3,61 mln zł. Pieniądze mają zwiększyć dostępność wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz wesprzeć leczenie urazów narządów ruchu.

29.07.2019

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.

29.07.2019

Dam koszty, sprzedam faktury VAT

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Oferujemy legalne faktury kosztowe, jesteśmy płatnikiem VAT, zakupione u nas dokumenty mogą Państwo zaksięgować i zmniejszyć należność podatkową. Nasza prowizja to 5 proc. kwoty brutto. Takie ogłoszenie znalazło się niedawno w naszej redakcyjnej skrzynce mailowej. Handel lewymi fakturami nadal kwitnie.

29.07.2019

Kolejki do leczenia stoją w miejscu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Rząd dokłada do systemu ochrony zdrowia coraz więcej pieniędzy. W 2018 r. wydał dodatkowe 200 mln złotych na podwyżki dla lekarzy. Na początku 2019 r. dodatkowe 640 mln złotych dostały szpitale na usługi internistyczne i chirurgiczne. Niestety, pacjenci nie odczuwają zwiększanych nakładów na służbę zdrowia - kolejki stoją w miejscu.

29.07.2019

Szkoła nie może wykluczać nauczyciela LGBT

Kadry w oświacie

Pedagoga nie można dyskryminować ze względu na orientację seksualną. Zastosowanie znajdą w tej kwestii przepisy kodeksu pracy, do którego odsyła pragmatyka nauczycielska. Jedynym wyjątkiem mogą być katecheci, których praca zależy od upoważnienia biskupa kierującego diecezją.

29.07.2019

Czystka w policyjnych związkach czy rozbicie monopolu

Prawo pracy

Ustawa o reformie związków zawodowych w służbach spowoduje, że część funkcjonariuszy działających w związkach będzie musiała zrezygnować z wysokich stanowisk pełnionych w policji, w tym naczelników. Zdaniem NSZZ Policjantów to sposób na pozbycie się części związkowców, bo ci nie zrezygnują ze swoich funkcji.

29.07.2019

Minister Piebiak przeciwny senackiemu projektowi w sprawie kosztów dojazdu strony

Prawo cywilne

W senackim projekcie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego proponuje się, by sąd mógł zasądzić na rzecz tej strony, która wygrała sprawę zwrot całości kosztów dojazdu do sądu oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Dotyczyć to miałoby też nieprofesionalnego zastępcy procesowego.

28.07.2019

Szybka i kontrowersyjna nowela Kodeksu wyborczego - już w środę

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Na najbliższym posiedzeniu, 31 lipca br. Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Zmiana dotyczy składów Sądu Najwyższego rozpoznających kwestie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także - do Parlamentu Europejskiego i ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Zastrzeżenia budzi natychmiastowy termin obowiązywania i termin uchwalania.

28.07.2019

ME: Małe i mikroprzedsiębiorstwa mają czas do poniedziałku na złożenie wniosku

Administracja publiczna

Ministerstwo Energii z powodu dużego zainteresowania przedsiębiorców zniżkami cen energii doprecyzowało, że wnioski można też składać pocztą, decyduje data stempla pocztowego. Punkty obsługi sprzedawców prądu przyjmują w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.

27.07.2019

Sąd drugim domem… pieniacza

Wymiar sprawiedliwości

Większość stron zagląda do sądu tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niektórzy jednak uczynili sobie z sądu stałe miejsce "wędrówek", do którego regularnie podążają z plikami dokumentów – często wielostronicowymi, pisanymi drobnym maczkiem. Powtarzają w nich już wcześniej podniesione argumenty. To zmora wymiaru sprawiedliwości.

27.07.2019

Nadgodziny to dla Polaków norma

Prawo pracy BHP

Blisko 75 proc.naszych rodaków przyznaje się, że zostaje w pracy po godzinach, w przypadku 20 proc. badanych pracodawca w żaden sposób im tego nie wynagradza - wynika z raportu Randstad. Przepracowanie w miesiącu kilku godzin ponad normę bez żadnej rekompensaty, nie jest zazwyczaj traktowane jako forma nadużycia czy wyzysku

27.07.2019

Prezes UODO: Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - konieczna

Prawnicy Prawo rodzinne RODO

W jednym z przepisów w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pojawia się określenie dostęp do „innych dokumentów”, co komplikuje urzędom miast i gmin zapewnienie wgląd w dokumentację potrzebną do założenia „Niebieskiej Karty”, do której mają dostęp zarówno ofiary przemocy w rodzinie, jak i jej sprawcy - zauważył Jan Nowak, prezes UODO.

27.07.2019

Gminy pomogą rządowi z Czystym powietrzem. Czy na swój koszt?

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.

27.07.2019

Poród naturalny tak, ale nie za wszelką cenę

Pacjent Opieka zdrowotna

Większość błędów medycznych w szpitalach dotyczy porodów. Dlatego, zdaniem ekspertów, trzeba dążyć do zmniejszenia popularnych cięć cesarskich, ale nie należy ich radykalnie zwalczać, bo czasem ratują życie i zdrowie dziecku.

27.07.2019