Wyższe wynagrodzenia dla uczniów odbywających przygotowanie zawodowe

Już od 1 września 2019 r. młodociani pracownicy dostaną podwyżki. To efekt zmian w szkolnictwie zawodowym - wyższe pensje mają zachęcać do wybierania szkół branżowych. Z kolei pracodawcy mogą liczyć na refundację kosztów podwyżki. Rząd przyjął projekt przepisów w tej sprawie.

13.08.2019

Rejestr danych ma ułatwić kontakty z urzędami

Administracja publiczna

Ułatwienie i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główny cel zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji pakietu ustaw dotyczących funkcjonowania administracji publicznej. M.in. powstać ma Rejestr Danych Kontaktowych, który zapewni bezpośredni kontakt administracji z obywatelem.

13.08.2019

Nowa ustawa wymusi jasne informacje o cenach przesyłek w UE

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sankcje na operatorów, którzy nie wypełniają obowiązków informacyjnych, wynikających z rozporządzenia unijnego w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek - to jedna ze zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Prawo pocztowe oraz ustawy Prawo telekomunikacyjne.

13.08.2019

Rząd chce poprawiać bezpieczeństwo i warunki pracy

Prawo pracy BHP

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań innowacyjnych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy, dostosowane stanowisk pracy do wieku i możliwości psychofizycznych pracowników - to między innymi zadania wieloletniego programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, który przyjął rząd.

13.08.2019

Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie czuwał nad kodami leków

Farmacja

Nadzór nad wykonywaniem przez producentów leków obowiązków dotyczących umieszczania zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych, czyli tzw. serializacją, będzie prowadził Główny Inspektor Farmaceutyczny. Zadaniem GIF będzie również nadzorowanie krajowego systemu baz danych, w których przechowywane są indywidualne kody dla każdego opakowania.

13.08.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić walkę z praniem pieniędzy

Prawo karne Prawo gospodarcze

Dostosowanie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

13.08.2019

UE: RODO już dobrze działa i jest wykorzystywane

Prawo gospodarcze RODO

Wprowadzony ponad rok temu system ochrony danych osobowych zaczyna sprawnie funkcjonować, a obywatele są bardziej świadomi swoich praw - wynika z badania Komisji Europejskiej. KE odnotowuje przy okazji, że coraz więcej krajów na całym świecie wprowadza takie przepisy, wykorzystując unijne standardy.

13.08.2019

24 kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Wymiar sprawiedliwości

Termin zgłaszania kandydatów upłynął w poniedziałek - 12 sierpnia. Jest sześć wakatów. Na liście najwięcej jest sędziów sądów rejonowych i radców prawnych. Są też prokuratorzy Prokuratury Krajowej - m.in. Jarosław Duś, który już raz próbował dostać się do Izby Dyscyplinarnej - prezydent nie powołał go w związku z medialnymi informacjami o dyscyplinarkach prokuratora.

13.08.2019

UODO o ujawnieniu list poparcia kandydatów do KRS - skutek nieodwracalny

Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez sędziego podpisu na liście poparcia kandydata do KRS nie stanowi wykonania jakiegokolwiek obowiązku w ramach sprawowania władztwa publicznego. Dane osobowe sędziego, w tym jego PESEL, które znajdują się na takich listach nie są więc danymi funkcjonariuszy publicznych - tak prezes UODO uzasadnia swoją decyzję o wstrzymaniu Kancelarii Sejmu od upublicznienia tych list. Kancelarię zobowiązał do tego swoim wyrokiem Naczelny Sąd Administracyjny.

13.08.2019

Prawie 33 mln zł kary dla UPC za niedozwolone klauzule w umowach 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma UPC ma zapłacić prawie 33 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach, a także zwrócić klientom niesłusznie naliczone opłaty. Chodzi m.in. o możliwość jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach.

13.08.2019

Podróżny może odzyskać VAT zapłacony w Polsce

VAT

Ustawa o VAT umożliwia podróżnym zwrot podatku zapłaconego przy zakupach. Wydana kwota nie może być jednak niższa niż 200 złotych brutto. Podróżny musi też przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypomniało to właśnie Ministerstwo Finansów.

13.08.2019

TSUE: Jeśli dopuszczony jest produkt referencyjny, to lek generyczny też

Farmacja

Produkt generyczny dopuszczony do obrotu w jednym kraju członkowskim będzie mógł być wprowadzany do obrotu w każdym innym państwie członkowskim, w którym dopuszczony do obrotu jest produkt referencyjny, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, a jedynie na podstawie pozwolenia na import równoległy.

13.08.2019

Koniec papierowych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne HR

Lekarze tylko w szczególnych przypadkach wystawiają jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Stanowią one zaledwie 0,0002 proc. wszystkich zaświadczeń. W czerwcu na blisko 1,7 mln e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 385 druków, zaś w lipcu na 1,75 mln e-ZLA ZUS otrzymał w tzw. papierze jedynie 320 druków.

13.08.2019

MS zachęca sądy do rozwoju mediacji - mają tworzyć "zielone pokoje"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Do końca sierpnia prezesi sądów okręgowych mają przekazać resortowi informacje, czy widzą możliwość wydzielenia specjalnych pokoi, w których mogłyby być przeprowadzone spotkania informacyjne, jakie są możliwości kadrowe jeśli chodzi o mediatorów na danym obszarze i czy w mediacje mogą angażować się sędziowie w stanie spoczynku.

13.08.2019

Lista prawniczych czasopism pełna słabych punktów

Szkolnictwo wyższe

Ministerialna lista w bardzo niewielkim stopniu odzwierciedla poziom czasopism publikujących wyniki badań naukowych z zakresu nauk prawnych, wątpliwości budzi też sposób jej wprowadzenia. Zwłaszcza zaś utajnienie protokołów z prac nad jej tworzeniem - ocenia prof. Grzegorz Wierczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

13.08.2019

Do adwokata w każdym przypadku? Rusza kampania informacyjna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci chcą zwiększyć świadomość prawną Polaków i zachęcić ich do korzystania ze swoich porad jeszcze przed podjęciem czynności prawnych. Pomóc ma w tym m.in.portal internetowy AdwokatwKazdymPrzypadku.pl, na którym zamieszczane są informacje i porady dotyczące różnych sytuacji - począwszy od spraw rodzinnych, w tym rozwodów, po umowy z pracodawcą i reklamacje.

13.08.2019

MEN zapowiada rozmowy z samorządami o finansach oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji zapewnia, że chce wprowadzać zmiany w oświacie. Wskazuje na mankamenty, które wymagają zmian i zapowiada, że będzie o nich rozmawiać z samorządami i związkami zawodowymi. Pierwsze spotkanie, poświęcone m.in. subwencji oświatowej, ma odbyć się 21 sierpnia br. w Warszawie.

13.08.2019

Komitet ONZ: Tortury wciąż w Polsce obecne, a prawa człowieka zagrożone

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak w Kodeksie karnym wyodrębnionego przestępstwa tortur powoduje, że nie wszystkie elementy zachowania stanowiącego tortury są kryminalizowane - to jeden z wniosków Komitetu Przeciwko Torturom ONZ, który w ubiegłym tygodniu oceniał sytuację w Polsce. Zdaniem Komitetu pojawiają się w Polsce zagrożenia dla praw człowieka.

13.08.2019

Lekarze wypowiedzą umowy? W październiku możliwy paraliż służby zdrowia

Opieka zdrowotna

Jeszcze w sierpniu lekarze zdecydują, czy wypowiedzą klauzule opt out i zrezygnują z dodatkowych prac. Ci, którzy tak zrobią, od października będą mniej pracować. Na pewno część medyków, zwłaszcza tych młodszych, na taki ruch się zdecyduje, a to oznacza, że jesienią trzeba będzie wstrzymać planowane przyjęcia na operacje i zawiesić działalność niektórych oddziałów szpitalnych.

13.08.2019