List do ministra sprawiedliwości w sprawie sytuacji adwokatów i sędziów w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni, że wolne sądownictwo i swobodne wykonywanie zawodów prawniczych jest w poważnym niebezpieczeństwie - napisał w liście do ministra sprawiedliwości prezes Międzynarodowej Unii Adwokatów (UIA) Issouf Baadhio. Wyraził też zaniepokojenie postępowaniami dyscyplinarnymi skierowanymi przeciwko adwokatom i sędziom w Polsce.

22.07.2019

Sądy cywilne będą otwarte dla rzecznika przedsiębiorców

Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może interweniować w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych i wnosić kasacji. To się zmieni, bo wniosków o pomoc w walce z ZUS jest dużo. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada szybką nowelizację przepisów.

22.07.2019

Rejonizacja szkodzi uczniom niepełnosprawnym

Zarządzanie oświatą

Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.

22.07.2019

Likwidacja skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego to błąd

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawnicy oceniają, że wyeliminowanie skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego nie usprawni ani nie uprości procesu. Skarga ta ma dyscyplinować organy. A więc trzeba reagować na stany przedłużającego się nadmiernie administracyjnego postępowania powodowane innymi przyczynami, niż braki w majątku zobowiązanego.

22.07.2019

NIK: Pacjenci na antybiotykach bez nadzoru

Finansowanie zdrowia

Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zwalczaniu zakażeń. Tymczasem coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi. Wśród powodów lekooporności jest nadużywanie i złe stosowanie antybiotyków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

22.07.2019

Fiskus będzie mógł prowadzić ukryte kontrole

Ordynacja

Pod płaszczykiem czynności sprawdzających skarbówka będzie mogła prowadzić ukrytą kontrolę podatkową. Organy zyskają narzędzia pozwalające na precyzyjne określenie sytuacji podatnika. Wszystko przez to, że w ramach czynności sprawdzających będzie można przeprowadzać dowody. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowej ordynacji podatkowej. Pracuje nad nim Sejm.

22.07.2019

Nowe prawo zamówień publicznych już w Sejmie

Zamówienia publiczne

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu nowego prawa zamówień publicznych. Został skierowany do prac w komisji. Posłowie opozycji zwracali uwagę na jego obszerność - liczy 623 artykuły i podkreślali, że tak dużego projektu nie można rozpatrywać rzutem na taśmę. Rząd chce jednak, by zostało uchwalone jeszcze w tej kadencji.

21.07.2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dla gigantów cyfrowych

CIT PIT Nowe technologie

Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.

21.07.2019

Małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

Środowisko Prawo gospodarcze

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozszerza on status prosumenta na małe i średnie firmy. Będą one mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach, a także korzystać z systemu opustów.

20.07.2019

KNF czeka na wniosek administratora WIBORU

Finanse

Spółka GPW Benchmark powinna do końca 2019 roku złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie działalności jako jako administrator wskaźnika referencyjnego WIBOR. Tego oczekuje KNF, co wyraziła w swoim najnowszym stanowisku.

20.07.2019

Artyście nie wszystko wolno - nawet w ramach skeczu

Prawo cywilne

Kto siada z przodu podczas przedstawienia, powinien się liczyć z tym, że może zostać oblany wodą albo poproszony o zaśpiewanie piosenki disco polo. Artyści, w tym uliczni, planujący swój performance,...

20.07.2019

Kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Są szanse, że o 500 plus z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji mogliby się ubiegać emeryci i renciści, bez względu na dochody. Takiej możliwości nie wykluczył Joachim Brudziński, wiceprezes PiS, choć wie, że dla budżetu to koszt co najmniej 6 miliardów złotych zamiast trzech. Czy jest to konieczne, czy tego potrzebują niepełnosprawni jak mówi PO? O tym zdecyduje Senat.

20.07.2019

Na urlopie często sięgamy po służbowy telefon

Prawo pracy HR

Odbieranie służbowego telefonu oraz służbowej poczty to norma dla polskiego pracownika. Najczęściej z pracą, m.in. na wakacjach, nie rozstaje się kadra zarządzająca. Eksperci podkreślają jednak, że urlop to jedno z podstawowych praw pracownika i w tym czasie nie mamy obowiązku odbierać służbowego telefonu. Brak kontaktu z pracownikiem podczas dni wolnych - nie może być też przyczyną zwolnienia.

20.07.2019

ZNP: Za kumulację roczników odpowiada MEN

Ministerstwo Edukacji bagatelizowało i nadal bagatelizuje problem kumulacji roczników, przerzucając odpowiedzialność na samorządy - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że to konsekwencja reformy edukacji, za którą odpowiada rząd.

20.07.2019

Pieniądze na Fundusz Dróg Samorządowych na 2020 rok rozdzielone

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wiadomo już, jakie środki zaproponował w podziale na regiony minister infrastruktury na dofinansowanie drogowych zadań powiatowych i gminnych w 2020 roku. Publikujemy limity kwot, jakie mają szanse otrzymać poszczególne województwa.

20.07.2019

Sejm za uszczelnieniem obrotu olejem opałowym

VAT Akcyza

System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Nowelizację przepisów przyjął w piątek Sejm. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym, służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego.

19.07.2019

Sejm za lepszą współpracą z USA przy ściganiu przestępstw

Polska i USA zacieśniają współpracę w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości z USA. Jest to jeden z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA. Sejm przyjął ustawę ratyfikującą umowę w tej sprawie.

19.07.2019