Więcej cudzoziemców przebywa legalnie w Polsce

Administracja publiczna Rynek

Prawie 423 tys. cudzoziemców miało na początku 2020 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował w czwartek Urzad do Spraw Cudzoziemców. To o ponad 50 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby cudzoziemców w Polsce zanotowano w grupie obywateli Ukrainy. Coraz liczniej osiedlają się w Polsce również Białorusini i Gruzini.

16.01.2020

Jest projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych

Środowisko

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uwagi można zgłaszać w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda. Do 2022 roku będzie ono przyzwane decyzją prezesa URE, a potem w drodze aukcji.

16.01.2020

Rzecznik TSUE: Państwa nie mogą masowo przechowywać danych osobowych

Prawo karne RODO Prawo europejskie

Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.

16.01.2020

Czternasta emerytura i renta nie dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Na razie nie wiadomo jaka będzie wysokość czternastej emerytury lub renty, którą otrzymają seniorzy. Nie wiadomo też, czy próg dochodowy - 2900 złotych, jaki przy wypłacie tego świadczenia zamierza wprowadzić resort pracy, będzie kwotą brutto, czy netto. Tymczasem od odpowiedzi na te pytania zależy, kto otrzyma czternastkę.

16.01.2020

Więcej pieniędzy na badania i innowacje

Szkolnictwo wyższe

Fundusze przeznaczane na badania, rozwój i innowacje są systematycznie zwiększane. W 2018 r. nakłady wewnętrzne na działalność badawczo-rozwojową wyniosły 25,6 mld zł i wzrosły w stosunku do 2017 roku o 24,6 proc. - tłumaczy resort nauki w odpowiedzi na interpelację poselską.

16.01.2020

Za roznoszenie ASF niższa kara, niż za utrudnianie polowania

Środowisko Administracja publiczna

Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.

16.01.2020

Więcej postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Wzrosła liczba postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. To pokłosie nowelizacji Karty Nauczyciela z 1 września 2019 roku obligującej dyrektorów szkół do zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego o każdym czynie naruszającym dobro dziecka. Przepis ten jest jednak krytykowany i może wkrótce się zmienić.

16.01.2020

Już po raz trzeci wybór "Kobiety Adwokatury"

Prawnicy

Do 15 lutego można zgłaszać kandydatury adwokatek, które w roku 2019 wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową. Nagroda zostanie wręczona 9 marca.

16.01.2020

Radni głosują jawnie, bo mamy prawo do informacji

Samorząd terytorialny

Wyborcy powinni wiedzieć, jak głosują ich przedstawiciele, więc zasada jawności dotyczy nie tylko obrad rady, lecz również głosowań. Prawo wyraźnie wymienia przypadki odstępstw od tej zasady. Rada nie może więc sama określać, o czym zdecyduje w głosowaniu tajnym. Tajne głosowanie w Wilczycach nad rezygnacją wiceprzewodniczącego zostało zakwestionowane przez wojewodę.

16.01.2020

Bezwzględne więzienie za błąd medyczny nadal możliwe

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

W TK czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Ministerstwo Sprawiedliwości po ostrej krytyce przygotowało zmianę, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła w Sejmie - musi być ponownie wniesiona. Na razie resort milczy, a samorząd lekarski nieoficjalnie mówi o bacie, który nad lekarzami nadal wisi.

16.01.2020

Sędzia Juszczyszyn obejrzy listy poparcia do KRS, ale nie wszystkie

Wymiar sprawiedliwości

Sędziemu Sądu Okręgowego w Olsztynie mogą być zaprezentowane jedynie załączniki związane z kandydaturami zgłoszonymi przez obywateli - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. To oznacza, że sędzia Paweł Juszczyszyn nie otrzyma wglądu do wszystkich list poparcia kandydatów do KRS.

15.01.2020

Jest poselski projekt nowelizacji ustawy o działach

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji przewiduje wyodrębnienie dwóch nowych działów: aktywa państwowe i klimat, i zakłada szereg kompetencji dla ich szefów a także m.in. zwiększenie rady nadzorczej Poczty Polskiej. Przygotowany został przez posłów PiS.

15.01.2020

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa budowlanego

Budownictwo

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa budowlanego. Projekt został skierowany do pracy w podkomisji, która zaczęła pracować nad nim już wieczorem. Sprawozdanie ma być gotowe do poniedziałku.

15.01.2020

Za tydzień SN oceni status sędziów powołanych przy udziale nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 23 stycznia odbędzie się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego - Karnej, Cywilnej i Pracy - w sprawie pytania prawnego I prezes SN o udział w składach sędziowskich sędziów wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W posiedzeniu nie wezmą udziału sędziowie, których dotyczy problem.

15.01.2020

Ziobro o ustawie dyscyplinującej sędziów: sprzeciw wobec "sądokracji"

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości powiedział też w Senacie, że nowela ustaw sądowych jest wyrazem obrony demokratycznego państwa prawa, sprzeciwem wobec anarchii, chaosu i bezprawia, które jest związane z upolitycznieniem części środowiska sędziowskiego. Tymczasem marszałek Senatu Tomasz Grodzki liczy na roztropność prezydenta Andrzeja Dudy.

15.01.2020

KE chce ustalić poziom płacy minimalnej w UE

Domowe finanse

Poziom płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej miałby stanowić co najmniej 60 proc. średniej płacy w państwach UE - takie plany ma przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujawnił je hiszpański “El Pais".

15.01.2020

Wiemy, kto zostanie nowym prezesem UOKiK

Tomasz Chróstny, obecny wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wygrał konkurs na prezesa tego urzędu. Zastąpi Marka Niechciała, który 1 lutego obejmie funkcję członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

15.01.2020