Senat przyjął specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Senat bez poprawek przyjął w piątek specustawę o koronawirusie. Ustawa pozwala pracodawcy polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem

06.03.2020

W Unii Europejskiej ruszą pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

UE finansuje badania nad koronawirusem i przeznaczy 47,5 mln euro na ten cel. Pieniądze te pójdą na badania nad szczepionką, na leczenie i diagnostykę wirusa pochodzącego z Chin. Komisja Europejska negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

06.03.2020

Samorządy: Sytuacja kryzysowa w oświacie nie dotyczy tylko pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rosną koszty związane z zapewnieniem edukacji, tymczasem ich skala nie jest uwzględniana przy kalkulowaniu wysokości subwencji oświatowej. Samorządy muszą dokładać z własnego budżetu i rośnie dysproporcja pomiędzy wysokością subwencji, a ich wydatkami na oświatę. Problemy edukacji to jednak także niedobór nauczycieli, skutki likwidacji gimnazjów i centralny system sterowania - uważa Związek Miast Polskich.

06.03.2020

TK w kwietniu oceni wstrzymane przez prezydenta zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 15 kwietnia wyznaczył rozprawę w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, którą w czerwcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do TK przed jej podpisaniem. Zmiany zmierzają m.in. do podwyższenia kar za wiele przestępstw, ale zarzuty prezydenta dotyczą kwestii proceduralnych.

06.03.2020

Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 w sejmowej i rządowej „zamrażarce”

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Do dziś nie trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy, która pozwoli na wyrównanie emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Ostatnia oficjalna informacja z 12 grudnia 2019 r. mówi o jego skierowaniu do konsultacji. Nic nie dzieje się też z senackim projektem, który do Sejmu wpłynął 20 grudnia 2019 r. i dotąd nie nadano mu nawet numeru druku.

06.03.2020

Miasta apelują do rządu o stabilne zasilanie finansowe samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeszcze w tym roku powinny być wprowadzone zmiany systemowe w finansach samorządowych – apeluje Związek Miast Polskich. Uczestnicy odbywającego się we Wrocławiu zgromadzenia podkreślili, że muszą one uwzględniać zasady takie jak samodzielność samorządów w realizacji zadań własnych i rekompensowanie ubytków w dochodach własnych.

06.03.2020

Wyspecjalizowany koroner stwierdzi zgon poza szpitalem - Rada Legislacyjna popiera projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Powstanie nowy zawód - koroner do stwierdzania zgonu i ustalania jego przyczyny. Rządowy projekt przewiduje także zasady finansowania zadań związanych ze stwierdzaniem, potwierdzaniem i dokumentowaniem zgonu. Rada Legislacyjna uważa, że ustawa jest ważna i potrzebna, ale łączyć się musi z nowymi regulacjami związanymi z chowaniem zmarłych.

06.03.2020

Można ubiegać się o stypendia Fulbrighta 

Szkolnictwo wyższe

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta uruchomiła konkursy na prestiżowe stypendia Programu Fulbrighta na studia i prowadzenie badań w amerykańskich uczelniach i ośrodkach badawczych. Oferta adresowana jest do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, a także doktorantów i pracowników naukowych.

06.03.2020

RPO: Można swobodnie wystąpić ze spółki wodnej, członkostwo jest dobrowolne

Samorząd terytorialny

Konstytucja zapewnia wolność zrzeszania – każdy może swobodnie przystąpić do różnych gremiów. Przewiduje również możliwość swobodnego występowania z nich. Przepisy nie dopuszczają jakiegokolwiek przymusowego członkostwa w spółce wodnej – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.03.2020

Wrocław: Wojewoda rekomenduje rezygnację z wycieczek szkolnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Będę rekomendował dyrektorom dolnośląskich szkół, aby w związku z zagrożeniem koronawirusem wstrzymali do odwołania organizację wycieczek szkolnych - poinformował w piątek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Zaapelował też do mieszkańców Dolnego Śląska o rozważenie konieczności wyjazdów zagranicznych.

06.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo europejskie

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Trwa Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu

Samorząd terytorialny

Pogorszenie się sytuacji finansowej miast, starania Związku Miast Polskich o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach we wpływach z PIT, plany organizacji 30. rocznicy wyborów samorządowych oraz sprawozdania związane z działalnością w 2019 roku i plany na ten rok.

06.03.2020

Zbrodnie w Afganistanie pod lupą Trybunału w Hadze

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zgodził się na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie. Chodzi o żołnierzy amerykańskich, ale także afgańskich i talibów. W sprawie przewija się jednak też polski wątek - tajne więzienia CIA.

06.03.2020

Rząd zapewnia, że w razie epidemii leków nie zabraknie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

W zamian za obietnicę ministra zdrowia proceduralnego wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce, sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Na razie pacjenci nie odnotowują problemów z dostępnością do farmaceutyków.

06.03.2020

Rzecznik: Placówki medyczne siedliskiem zakażeń

Opieka zdrowotna

Rzecznik praw pacjenta zobowiązuje placówki medyczne do wyeliminowania zakażonej wody w szpitalach, w której bytują bakterie Legionella. Jak twierdzi, pełno jej w wodzie cieknącej z pryszniców czy w urządzeniach do nawilżania powietrza. Bakteria przyczynia się one do rozwoju zapalenia płuc u pacjentów.

06.03.2020

Po reorganizacji służb urzędnicy skarbowi muszą brać urlopy na załatwianie spraw pracowniczych

Administracja publiczna Prawo pracy

W niektórych urzędach skarbowych w kraju pracownicy muszą brać dzień urlopu wypoczynkowego, by załatwić swoje sprawy pracownicze w izbie administracji skarbowej, która często oddalona jest od miejsca ich pracy nawet o 100 i więcej kilometrów. Ministerstwo Finansów i eksperci twierdzą, że takie sprawy powinny być załatwiane w godzinach pracy.

06.03.2020

Komitety wyborcze nie mają pełnej kontroli nad naszymi danymi

RODO Wybory

Trwa zbieranie podpisów pod listami poparcia dla kandydatów na prezydenta oraz na członków obwodowych komisji wyborczych. Komitety wyborcze są zobowiązane do zabezpieczenia danych osobowych, jednak nie wszyscy pełnomocnicy wyborczy są przekonani, czy muszą przestrzegać przepisów RODO, a tu przecież nie ma wyłączeń.

06.03.2020

Samorządy walczą ze skutkami upadku banku, rząd trochę pomaga

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Wciąż nie ma pomysłu, jak pokryć straty samorządów po upadku sanockiego banku i jak przeciwdziałać takim sytuacjom. Rząd przesunął subwencje i proponuje kredyty, a nie bezzwrotną pomoc. Czy obawia się precedensu pomagania samorządom w wychodzeniu z kryzysu? A wyszły kolejne problemy – jak to ująć w klasyfikacji budżetowej czy dotyczące pieniędzy podopiecznych DPS.

06.03.2020